3p

Tovább romlott júliusban a DIW Berlin német gazdaságkutató intézet konjunktúrabarométere, és recesszióra enged következtetni a harmadik negyedévben.

A szerdán az MTI-nek elküldött beszámoló alapján a DIW Berlin (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung) gazdaságkutató intézet konjunktúrabarométere júliusban 71,8 pont lett. Ezzel a harmadik negyedévre vonatkozóan messze az átlagos gazdasági növekedési ütemet jelző 100 pontos küszöbérték alá került.

Az index júniusi értéke 93,8 pont volt, a teljes második negyedéves pedig 92,5 pont. A mutató 2020 második negyedévében érte el a legalacsonyabb értéket 56,2 ponton, amiről a harmadik negyedévben 133,4 pontra szökött fel. Az azóta eltelt idő alatt mindvégig 100 pont felett tartózkodott, eltekintve az idei második negyedévtől, amikor újból az átlagos növekedési ütemet jelző küszöbérték alá húzódott vissza.

Forrás: DIW
Forrás: DIW

Az energiaválság roppantja meg a német gazdaságot

Különösen az energiaválság lassítja továbbra is a német gazdaságot, a gázhiány és az emelkedő energiaárak miatt kialakult aggodalmak hatására. A globális ellátási láncok problémái csak lassan enyhülnek; az ukrajnai háború és a kínai járványvédelmi intézkedések tovább szűkítették az ellátási csatornák keresztmetszetét. A tél folyamán még az ellátási nehézségek enyhülését jelezték előre gazdaságkutatók.

Az említett tényezők nemcsak a német gazdaságot, hanem a világgazdaságot is megterhelik, és egyes esetekben több évtizede nem tapasztalt inflációs rátákhoz vezetnek. Mindezek a gazdasági nehézségek visszafogják a német exporttermékek iránti keresletet. A szokatlanul gyenge exportteljesítmény és az energiaimport árának ugrásszerű növekedése miatt fordult májusban a német külkereskedelmi mérleg hosszú idő óta első alkalommal negatív tartományba.

Borítékolható, hogy csökkenni fog a német GDP

"Az exportorientált és energiaigényes német növekedési modell jelenleg elérte lehetőségei határait" - mondja Guido Baldi, a DIW gazdasági szakértője az MTI összefoglalója szerint. "Az előző hónapokhoz képest a barométer értéke ismét jelentősen csökkent, és azt jelzi, hogy a német bruttó hazai termék az idei harmadik negyedévben zsugorodni fog".

Különösen a német ipar szenved a gyengülő világgazdasági teljesítménytől. A korábbi hónapok problémái nem enyhültek - a rendelési helyzet feszült, és a még mindig magas rendelésállományt csak lassan lehet feldolgozni a megszakadt ellátási láncok és a köztes termékek ebből eredő hiánya miatt. Az elkövetkező hónapokban további nehézségekkel is számolni kell. "A német ipar aggodalommal tekint a jövőbe" - mondja Laura Pagenhardt, a DIW gazdasági szakértője. "A folyamatos alapanyaghiány mellett a közelgő tél és a gázellátás esetleges korlátozása bizonytalanná tette a termelési tervek megvalósítását" - hangsúlyozta.

Az MTI arra is kitér: a szolgáltatóipari ágazatokban is csillapodik a lelkesedés, mivel az elmúlt hónapok lendülete lassacskán megtorpanni látszik. A háztartások vásárlóereje a magas infláció miatt jelentősen csökkent, és nem minden ok nélkül aggódnak az energiaválság további következményei miatt. A munkaerő-piacon az elkövetkező hónapokban valószínűleg csökken a kereslet, bár a szakképzett munkaerőre még mindig sok helyen égető szükség van. "A gyenge első félév után a német gazdaság már a harmadik negyedévet is nagy ellenszéllel kezdi. A recesszió kockázata jelentősen megnőtt" - foglalta össze a DIW konjunktúrabarométer-felmérésének a megállapításait Baldi.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az EU az iráni háború miatt újraélesztheti a 2022-es energiaválság-intézkedéseket
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:55
Az Európai Unió fontolgatja a 2022-ben – amikor Oroszország csökkentette a gázszállításokat – alkalmazott energiaválság-intézkedések újraélesztését, hogy kezelje az iráni háború okozta energiapiacokon kialakuló zavarokat – mondta kedden az unió energiaügyi biztosa.
Makro / Külgazdaság A háború ellenére töretlen a fogyasztói bizalom az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:20
Márciusban sorban a második hónapban emelkedett az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet fogyasztói hangulatindexe.
Makro / Külgazdaság Az orosz olaj ára az európai fölé szökött a háború hatására
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:00
A szokatlan helyzetre Bendarzsevszkij Anton elemző írása hívja fel a figyelmet.
Makro / Külgazdaság Kényszerű helyzetben a kormány a gáztartalék miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 18:20
Egy új rendelettervezet szerint megemelnék a földgáz biztonsági készletét, reagálva a nemzetközi energiabiztonsági helyzet romlására.
Makro / Külgazdaság A húsvéti bevásárlást nem látják drágulónak a kereskedők
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 16:40
A hagyományos húsvéti ételek javarészt a tavalyi áron, vagy olcsóbban kaphatóak – állítja az Országos Kereskedelmi Szövetség.
Makro / Külgazdaság Nagyon felpörgött az euróövezet inflációja
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 13:25
Az éves infláció az euróövezetben márciusban igencsak felgyorsult az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Durván meglódultak a keresetek, egyre nagyobb a nyomás a vállalatokon
Imre Lőrinc | 2026. március 31. 12:25
Elsősorban a közszféra bérei húzták fel a bruttó kereseteket januárban Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) rég nem látott adatokat közölt: a bruttó átlagfizetések 26,3 százalékkal 846 600 forintra, míg a nettó bérek 28 százalékkal 585 700 forintra ugrottak az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Mi döntheti el a választásokat? Vagy már el is dőlt? Somogyi Zoltánt kérdezzük a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 12:05
A Political Capital szociológus alapítója április 8-án, szerdán délután 13 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Az olajszállítások korlátozására készül Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:41
Oroszország nem fog olajat szállítani azoknak az országoknak, amelyek támogatják az orosz export ellen bevezetett árplafont.
Makro / Külgazdaság Hol tankoljak? Befagytak a piaci árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:17
Áprilistól sem változnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG