2p

Aggodalmának adott hangot nyilvánosan Oroszország legnagyobb bankjának vezérigazgatója vállalva a kockázatot, hogy Vlagyimir Putyin államfő esetleg nem szeretne bírálatokat hallani.

Az orosz gazdaság „jelentős” jeleit mutatja a lassulásnak bizonyos szektorokban, miközben küszködik a magas inflációval – jelentette ki German Gref, a Szberbank, Oroszország legnagyobb pénzintézetének vezérigazgatója a Moscow Times tudósítása szerint. Ezzel részben arra merészelt célozni az orosz nyilvánosságban, hogy a bőven nyolc százalék felett tanyázó infláció több mint kétszerese a moszkvai jegybank 4 százalékos célértékének.

A központi bank alapkamata 21 százalék miközben a gazdaságot fojtogatják a nyugati szankciók és a rubel ezzel összhangban határozottan átlépte a 100 rubel/dolláros magasságot az amerikai valutával szemben. Ráadásul a jüannal és az indiai rúpiával szemben is hasonló mértékben gyengült. German szerint a gazdaság lassulása különösen feltűnő a lakásépítés és a befektetések visszaesésében. A Szberbank vezére egy befektetői fórumon szólalt fel és megjegyzéseit idézték a hivatalos állami sajtóorgánumok is.

German arra biztatta a központi bank döntéshozóit, hogy kerüljék a kamatok túlzott emelését. Ha „túllőnének a célon”, akkor a gazdaság nehezebben térhet vissza a normális gazdasági növekedés kerékvágásába – helyezte el saját biztonsága érdekében az elkerülhetetlen hűségnyilatkozatot megjegyzései végén. Az orosz jegybank december 20-án tart kamatdöntő ülést. Az elemzők egy része arra számít, hogy a bank döntéshozói 23 százalékra emelik az alapkamatot. Elvira Nabiullina bankelnök nemrégiben azt mondta, hogy az infláció elleni harc erőteljes eszközét látja a kamatpolitikában. Az elemzők egy része nem teljesen ért vele egyet. Felhívják a figyelmet arra, hogy az árak emelkedését a háború költségeit fedezni hivatott magas állami kiadások hajtják. Ebből fakadóan az olyan piackonform megoldások, mint a kamatemelés halványabb hatással lehetnek a pénzromlásra, mint egy normálisan működő piacgazdaságban. A katonai kiadások jelentős növelése, amit az Ukrajna elleni invázió finanszírozási kényszere mozgat, eddig segített elkerülni az orosz gazdaságnak, hogy a nyugati gazdasági korlátozások lefékezzék a növekedését. Ugyanakkor jelentős munkaerőhiány okozott és ezzel beindított egy ár-bér spirált.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mi folyik itt? Keddtől megint nagyobbat változnak az árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 10:21
Megint csak az autósok egyik fele örülhet.
Makro / Külgazdaság Valamit titkol a magyar kormány az amerikai szankciókkal kapcsolatban?
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 09:14
Továbbra sem árul el alapvető fontosságú részleteket a magyar kormány arról, hogy miként és meddig mentesültünk az amerikai szankciók alól.
Makro / Külgazdaság Egy picit fellélegezhet a kormány? Ezt látták a vállalatvezetők novemberben
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 09:00
Sok mutató javult a novemberi Beszerzési Menedzser Indexben.
Makro / Külgazdaság Az export esett, az import nőtt – nem néz ki jól a magyar külkereskedelem mérlege
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 08:31
Tavalyhoz képest 178 millió euróval romlott az egyenleg.
Makro / Külgazdaság Akiknek bejött a háború: 679 milliárd dollárt kerestek tavaly
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 07:54
A száz legnagyobb hadiipari cégnek jó éve volt 2024-ben.
Makro / Külgazdaság Fontos döntést hoztak olajügyben
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 07:23
Döntöttek a legnagyobb olajkitermelők: így alakítják a termelést 2026 első hónapjaiban.
Makro / Külgazdaság Van egy fontos hírünk a Penny, a Lidl és az Aldi vásárlóinak
Kollár Dóra | 2025. december 1. 05:43
Megérkezett a legfrissebb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés, amely szerint folytatódott az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Jeleket küldött a Hunity a világűrből
Privátbankár.hu | 2025. november 30. 14:27
Mintegy 100 másik műholddal együtt.
Makro / Külgazdaság Nagyon fontos adatok érkeznek a magyar gazdaság vergődéséről
Privátbankár.hu | 2025. november 30. 09:32
A KSH és az MNB is publikálja az eredményeit.
Makro / Külgazdaság „Hónapok óta nem kapunk fizetést” – egyre duzzad a bérválság Oroszországban
Kormos Olga | 2025. november 29. 16:31
Oroszországban egyre emelkedik a kifizetetlen bérek nagysága: a hátralékok egy év alatt megnégyszereződtek. Az építőiparban, a bányászati ​​​​és még a stratégiai védelmi üzemekben dolgozók is azt mondják, hogy hónapok óta fizetés nélkül élnek. Elbocsátások, sztrájkok – amelyekről az orosz sajtó nem tudósít.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG