3p
Egy szövetségi bíró blokkolta Trump elnök utasítását, amely szerint megvonnák a szövetségi támogatást azoktól az úgynevezett menedékvárosoktól, amelyek nem hajlandóak együttműködni a szövetségi bevándorlási törvények betartatásában.

William Orrick, a San Franciscó-i szövetségi fellebbviteli bíróság bírája előzetes rendelkezést adott ki, amely országszerte megakadályozza, hogy a szövetségi tisztségviselők végrehajtsák Donald Trump január 25-én kelt, a menedékvárosok támogatásáról szóló rendeletét.

Miről szól Trump rendelete?

Az elnök rendelete értelmében megvonnák a szövetségi támogatást azoktól az úgynevezett menedékvárosoktól, amelyek illegális bevándorlóknak adnak otthont és nem hajlandóak együttműködni a szövetségi hatóságokkal, a rendfenntartó erőkkel az érvényes bevándorlási törvények betartatásában. A még az előző elnök, a demokrata párti Barack Obama által kinevezett bíró a kaliforniai Santa Clara megye beadványa nyomán hozta meg döntését. Santa Clara egyike annak a mintegy háromszáz menedékvárosnak, amely - dacolva a Fehér Házzal - változatlanul óvni szeretné a nála élő illegális bevándorlókat.

Ami nem az elnökre tartozik, az nem az elnökre tartozik

Ezért kér lehetetlent a magyar kormány a CEU-tól

Az ügynek van némi magyar vonatkozása is: a kormány azt várja el a CEU-tól, hogy szerezzen felhatalmazást az Egyesült Államok szövetségi kormányától - az Egyesült Államok törvényei azonban egyértelműen a szövetségi államok hatáskörébe utalják az oktatásügyet.

A most ismertetett ügyben pedig épp annak lehetünk szemtanúi, hogy mi történik, ha az elnök az alkotmánnyal szembehelyezkedve megpróbál hatáskörébe nem tartozó ügyekben eljárni - simán blokkolja az intézkedését egy bíró.

Orrick bíró azzal indokolta döntését, hogy "jogilag nem elfogadható" az igazságügyi tárca érvelése, amely szerint Trump elnök egyszerűen csak megpróbálja betartatni a hatályos törvényeket. "Az alkotmány a szövetségi kiadással kapcsolatos döntéseket a kongresszusra ruházza, nem az elnökre, a rendelet tehát alkotmányosan nem teremthet új feltételeket a szövetségi támogatásokat illetően" - olvasható a bírói érvelés sajtóban is megjelent szövege.

A bíró ugyanakkor megjegyezte: előzetes rendelkezése nem tudja blokkolni Donald Trump rendeletének egészét. Az igazságügyi minisztérium által az egyes városoknak nyújtott támogatásokat ugyanis változatlanul megvonhatják.

A Fehér Ház nem kommentálta az ügyet, az igazságügyi tárca szóvivője, Ian Prior pedig nem utalt arra, hogy a kormányzat fellebbezne, hanem azt hangsúlyozta, hogy a bíró nem blokkolta a szövetségi törvények betartatását.

Egy elnöknek nem korlátlan a hatalma egy demokráciában

Trump januárban egy héttel beiktatása után azonnali hatállyal 90 napra megtiltotta hét, muzulmán többségű ország - Szíria, Irak, Irán, Szudán, Líbia, Szomália és Jemen - állampolgárainak beutazását. A rendelet végrehajtását egy szövetségi bíró akkor is felfüggesztette.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 7,2 milliós fizetés mellett sem tud félretenni Orbán Viktor, sőt
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:58
A bankszámlán csökkent Orbán Viktor megtakarítása, másban pedig nem tart pénzt, vagyontárgyai sincsenek. A vagyonnyilatkozata szerint.
Makro / Külgazdaság Mibe fektette a pénzét Magyar Péter?
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:24
62 milliót tart értékpapírban a Tisza elnöke, de milyen befektetéseket választott?
Makro / Külgazdaság Kapaszkodhat a magyar kormány a jövő héten – sok minden kiderül
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:11
Árulkodó tavaly decemberi és egész éves adatokat közöl a jövő héten is a KSH.
Makro / Külgazdaság Az oroszoknak érdeke lenne az energiapiaci megbékélés Európával, de akkor már inkább mi diktálhatunk
Imre Lőrinc | 2026. február 1. 06:04
A közeljövőben nem, de hosszabb távon az Európai Uniónak és Oroszországnak is ismét érdeke lehet az energiapiaci együttműködés. Addig viszont az EU-nak változtatnia kell a gondolkodásán, új földgáz- és kőolajprojekteket kell indítania – hangzott el a Klasszis Befektetői Klub idei első, energiaipari trendekről és kilátásokról szóló panelbeszélgetésén. Amin az is szóba került, hogy Kína miként tudja zsarolni a nyugati világot a kritikus fontosságú nyersanyagok piacán, és hogy mi lehetne erre Európa válasza.
Makro / Külgazdaság Hátborzongató tendencia figyelhető meg a Parkinson-kórnál
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 12:03
Egyre több fiatalabb, aktív korú él ezzel a szörnyű betegséggel.
Makro / Külgazdaság Kell-e félnünk az új vírustól?
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 11:35
Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa a Facebookon értékelt.
Makro / Külgazdaság Izraellel nagyot fordult a világ
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 10:53
A leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította a közel-keleti állam adósosztályzatának kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Beüthet a ménkű a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 09:32
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint a jövő héten drágulhatnak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Az USA részesedése az EU LNG-importjában januárban 60 százalékra nőtt
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 19:59
Az Egyesült Államok adta januárban az Európai Unió cseppfolyósított földgáz- (LNG) importjának 60 százalékát – derült ki a pénteken közzétett adatokból –, ami megerősíti Washington szerepét Európa legnagyobb LNG-szállítójaként.
Makro / Külgazdaság Elszaladt az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 16:59
Németországban 2,1 százalékra gyorsult az infláció januárban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG