3p

Nem biztos, hogy összejön a miniszterelnök által csütörtökre ígért találkozó. Csúszhat a befagyasztott uniós források felszabadítása is?

A Politico brüsszeli hírlevele szerint egyelőre nagy a bizonytalanság azzal kapcsolatban, mikor is találkozhat Magyar Péter magyar miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Magyar az RTL-nek adott interjújában arról beszélt, hogy csütörtökön Brüsszelbe utazik, hogy tárgyaljon Von der Leyennel a befagyasztott uniós pénzek felszabadításáról.

Csakhogy amikor erről kérdezték, Paula Pinho, a bizottság szóvivője így válaszolt:

„Szeretném megerősíteni a pontos dátumot, de nem vagyok abban a helyzetben, hogy ezt megtehessem.”

Hozzátette viszont, hogy nem az a kérdés, a találkozóra sor kerül-e, csak az, hogy mikor.

Azonban a háttérben többről van szó, mint a két politikus naptárának összeegyeztetéséről. A Politico forrásai szerint ugyanis a magyar kormány és a bizottság teljesen máshogyan értelmezi azt, hogy politikai megállapodás született a befagyasztott uniós források ügyében.

A magyar fél ugyanis egyértelmú „zöld jelzésként” értelmezi a források felszabadításához, hogy politikai megállapodás született. A bizottság oldaláról viszont úgy látják, hogy ehhez előbb a magyar kormánynak előbb be kell adnia egy részletes, felülvizsgált tervet a helyreállítási alapból kifizetendő összegek felhasználására.

Ursula von der Leyen pedig el akarja kerülni azt a látszatot, hogy politikai gesztusból oldják fel a befagyasztott pénzeket, és a terv benyújtása előtti találkozó csak a közös fotózkodásra adna alkalmat, érdemi előrelépésre nem.

Azt viszont megerősítették a Politico forrásai, hogy amennyiben beérkezik a módosított terv, utána viszonylag gyorsan haladhatnak az események: két három hét kell a bizottságnak az értékelésre, június közepén bólinthatnak rá a biztosok a források felszabadítására, majd július közepén az uniós pénzügyminiszterek is zöld jelzést adhatnak ehhez.

Ha azonban ez meg is történik, az még mindig nem jelenti a teljes, 10,4 milliárd euróra rúgó befagyasztott uniós források felszabadítását. Ehhez ugyanis először teljesítenie kéne a magyar kormánynak Brüsszel úgynevezett szupermérföldköveit, azaz számos, a jogállamisággal kapcsolatos reform bevezetését. Arra a kérdésre, hogy egy Von der Leyen és Magyar Péter közti találkozó azt jelentené-e, hogy lezárultak az ezzel kapcsolatos egyeztetések, Pinho elég egyértelmű választ adott:

„Nem, a tárgyalások alig kezdődtek meg.”

A lap szerint a találkozó egyik lehetséges időpontja a Magyar által is említett csütörtök, de a péntek is szóba jöhet, amennyiben addigra elvégzi „házi feladatát” a magyar kormány. Legrosszabb esetben a jövő hét is elképzelhető.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszhangzik a magyar sajtó a 107 eurós törölközőtől – valóban drágább a horvát tengerpart a Balatonnál?
Vámosi Ágoston | 2026. július 12. 16:49
Miután tavaly végigfutott a délszláv hírportálokon, a napokban Magyarországon is megjelent a dubrovniki boltban készült videó, amelyen egy csomag törölköző 107 euróba kerül. A Privátbankár megnézte a szállások és a vendéglátóhelyek árait, és annak a boltnak az akciós újságját is, ahol a felvételt készítették.
Makro / Külgazdaság A legjobb hír érkezett meg Brüsszelből, sokan erre vártak
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 13:49
Bréking: az imént kapta meg Magyarország uniós újjáépítési terve az uniós pénzügyminiszterek egyhangú jóváhagyását!
Makro / Külgazdaság Euró: nem jó hír a Tisza-kormánynak – egyetlen kritériumnak sem felel meg Magyarország
Czwick Dávid | 2026. július 10. 11:42
Lesújtó képet fest az Európai Központi Bank friss konvergenciajelentése Magyarországról. Már csak öt ország szerepel a jelentésben, ennyien maradtak az uniós csatlakozó tagállamok közül, amelyek vállalták az euró valamikori bevezetését. Közöttük Magyarország a szégyenpadon csücsül, más régiós tagállamok legalább részsikereket tudtak felmutatni. 
Makro / Külgazdaság Komoly befektetést jelentett be a Micron
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 08:46
A cég közölte, hogy 3 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államok félvezetőipari ellátási láncának megerősítésébe.
Makro / Külgazdaság Brüsszelben küzd az uniós pénzekért Kármán András
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 07:04
Az uniós pénzügyi vezetőkön múlik minden.
Makro / Külgazdaság Kilőtt az M1 nézettsége az adásszünet után
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 19:25
A fekete-fehér felirat alatti nézettséget nem tudták mérni, de kétmillió környékére becsülik.
Makro / Külgazdaság Ennyi bevételt vár a Pénzügyminisztérium a Molt terhelő adó kiterjesztésétől
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 16:50
Változtatna a kormány az Ural és a Brent olaj közötti árkülönbözet után fizetendő adó szabályain. Az új rendszerben már 2 dolláros különbözettől fizetni kellene, és ez a tervek szerint 2027-ben is így marad.
Makro / Külgazdaság Öt új átvilágítás is megkezdődött – jelentették be a Kormányszóvivői tájékoztatón
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 14:27
Bár Magyar Péter miniszterelenök előzetes bejelentése szerint még Törökországban maradt az ankarai NATO-csúcs után, ettől függetlenül Budapesten tájékoztatót tartottak a kormányszóvivők.
Makro / Külgazdaság Bojár Gábor: Csalódás, hogy a Magyar-kormány nem szüntette meg a rezsicsökkentést és az árrésstopot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. július 9. 11:52
A Graphisoft alapítója, a fizikus, vállalkozó, üzletember a július 8-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 101. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Még most induljunk gyorsan tankolni, mielőtt Trump közbeszól?
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 11:35
Péntektől sem a benzin, sem a gázolaj nagykereskedelmi ára nem módosul. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG