3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Izrael továbbra sem enged be megfelelő mennyiségű segélyt.

Az ENSZ egyik humanitárius ügynöksége, az Ocha szerint a Gázai övezet északi részén mintegy 300 ezer ember van elvágva a segítségtől, és egyre inkább fenyegeti őket az éhínség, adta hírül a BBC.

Az északi részen élő emberek a brit adónak arról számoltak be, hogy a gyerekek napokig nem jutnak élelemhez. A helyiek állatetetésre használt takarmányt kevernek a lisztbe, de már az is kezd kifogyni.

A piacokon alig lehet kapni valamit, a tavaly novemberi tűzszünet idején felhalmozott segélykészletek pedig kimerülnek. „Az emberek most már csak rizst esznek” – mondta egy segélyszervezet munkatársa.

Palesztin gyerekek Rafahban, a Gázai övezet déli részén 2024. január 27-én. Fotó: EPA/HAITHAM IMAD
Palesztin gyerekek Rafahban, a Gázai övezet déli részén 2024. január 27-én. Fotó: EPA/HAITHAM IMAD

Sokan maguk próbálnak lefúrni a földbe, hogy elérjék a vízvezetékeket, és ivóvízhez jussanak, vagy kénytelenek szennyezett vizet inni. „A víz piszkos. A gyerekeink betegek, a fogaikat pedig tönkreteszi a piszkos víz. Homok van benne, és nagyon sós” – mondta egy helyi lakos. Egy négygyerekes családanya pedig arról beszélt, hogy 10 kilométert gyalogolt a testvére házáig, hogy élelemhez jusson, mivel a gyerekei három napig nem ettek.

A brit adó több helyi lakossal is beszélt, illetve helyi újságírók által készített videók alapján számolt be minderről.

A Világélelmezési Program tájékoztatása szerint ezen a héten az izraeli erők az utolsó öt segélykonvojból négyet megállítottak.

A BBC megkereste az izraeli szerveket is, de nem kapott tőlük érdemi választ.

Mindeközben egyre kritikusabb a helyzet az övezet déli részén, ahol az izraeli hadsereg támadásra készül Rafah ellen, ahol mintegy 1,5 millió menekült zsúfolódott össze. A támadásról már nyugati szövetségesei is próbálják lebeszélni az izraeli vezetést, egyelőre azonban nem jártak sikerrel.

A palesztin Hamász október 7-i terrortámadása mintegy 1200 halálos áldozatot követelt. Az ennek nyomán indult izrael hadműveletben eddig 28 300 palesztin vesztette életét helyszíni közlések szerint, mintegy kétharmaduk nő és gyerek. Ciszjordániában pedig mintegy 400 palesztin halt meg az izraeli hatóságok és a telepesek erőszakhulláma következtében.

Egy friss elemzés szerint a Gázai övezet épületeinek 50-61 százaléka megsemmisült vagy károsodott az izraeli hadműveletekben. Mintegy 19 ezer gyerek árván maradt. Ők sok esetben szörnyű traumákat éltek át, például saját szemükkel látták szüleik halálát. Minderről ebben a cikkben írtunk részletesen:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már hétfőn újraindulhat a Barátság vezeték, közölte Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 16:57
Brüsszel közvetítésével kapott üzenetet Kijevből a választásokon vesztes miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Von der Leyenéknek is sürgető lenne az előrelépés az uniós pénzek ügyében
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 14:53
De egyelőre csak a továbblépés lehetőségeiről egyeztettek Budapesten.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: uniós pénzek nélkül nem lehet beindítani a magyar gazdaságot
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 13:52
Ő is tárgyalt a Budapestre érkezett uniós küldöttséggel a források megnyitásáról.
Makro / Külgazdaság Újra megnyílhat egy másik fontos pénzcsap is Magyarország számára
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 12:42
Az uniós pénzek mellett a Norvég Alap is újra érkezni kezdhetnek..
Makro / Külgazdaság Rendszerszintű egyenlőtlenségek jellemezték a magyar választást
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 12:26
Állítják a voksolást megfigyelő civil szervezetek.
Makro / Külgazdaság Mi lesz a Mol szerbiai bevásárlásával?
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 10:59
Egyeztettek a NIS-üzletről Belgrádban.
Makro / Külgazdaság 50 milliárd dollárnyi olaj veszett oda a közel-keleti válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 09:44
500 millió hordó tűnt el a világpiacról.
Makro / Külgazdaság Nem hiába kongatják a vészharangot? Már a német pénzügyminiszter is aggódik a kerozinhiány miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 16:37
Bajban lesz a légiközlekedés, ha nem gyorsul fel az átállás.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elárulta: ebben a választókerületben a Tisza nem fogadja el a választási eredményt
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 15:22
A választókerületben, ahol egy másik Magyar Péter nevű jelölt is indult.
Makro / Külgazdaság Euró, uniós pénzek, védett árak és piaci bizalom: mi várható a gazdaságban a Tisza-kormánytól? Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. április 18. 14:40
Több olyan vállalást is tett az április 12-i választáson kétharmados többséget szerző Tisza Párt, amelyek új korszakot nyithatnak a magyar gazdaságpolitika történetében. Ennek talán legszimbolikusabb lépése az euró bevezetése lenne, ami ebben a ciklusban biztosan nem, inkább a 2030-as évek elején valósulhatna meg – mondta el a Klasszis Podcast legújabb epizódjában Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG