3p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Balatoni Turizmus Szövetség elnöke szerint a munkaerőhiány valóban érezhető, de a vendéglátósok jó szervezéssel idén is megoldják a szezont.

Az elmúlt két-három évben átlagosan megduplázódtak a bérek a balatoni kiemelt üdülőövezetben, a munkaerőhiány kezelhető, a balatoni vendéglátósok felkészültek a szezonra – mondta a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke. Hoffmann Henrik a mintegy 3 ezer turizmusban érdekelt balatoni vállalkozót tömörítő Szövetség tagságának visszajelzéseire hivatkozva cáfolta azokat a híreket, miszerint akár egymillió forintos havi fizetést is el lehet érni a Balatonnál.

A Népszava korábbi cikkében azt írta, a nagyobb éttermek akár havi 800 ezer-1,2 millió forintot is kínálnak internetes hirdetéseikben egy szakácsnak egy hónapra – plusz szállást és ellátást –, a szakképzett pincérek pedig 500-700 ezer forinttal kalkulálhatnak jobb helyeken. Sőt, a legtöbb helyen már a papírt sem kérik, csak a tapasztalatot nézik: Balatonfüreden akad egység, ahol kétezer forintot kap óránként egy több szezonban bizonyított pultos.

Durva drágulás: idén 500 forint alatt nincs lángos a Balatonnál

A sörért is többet kell majd fizetnie a nyaralóknak. További részletek >>>

A BTSZ elnöke szerint azonban még félmilliós fizetést is kevés helyen adnak, de százezreket meg lehet keresni kemény munkával – mondta. Hoffmann Henrik szerint – főként az áfacsökkentésnek köszönhetően évente 10-20 százalékot emelkedtek az elmúlt években, mára megközelítve a nyugati bérszínvonalat: a szakácsok, séfek fizetése akár meg is duplázódott, egy szállodai szobaasszony három évvel ezelőtti 120 ezer forintos havi fizetése pedig ma már 200 ezer körül alakul.

Jó szervezéssel bármi megoldható?

Az áfacsökkentés, a forgalom- és a fizetőképes kereslet növekedésének is köszönhetően javult a vendéglátás jövedelmezősége és emelkedtek a bérek, ez a trend pedig a következő években is fenntartható marad – tette hozzá.

A Szövetség elnöke elmondta, a Balaton mára európai összehasonlításban az egyik legkomplexebb, ár-értékarányban is az egyik legversenyképesebb üdülőhellyé vált. Ennek is köszönhető, hogy az év első 3 hónapjában több mint 17 százalékkal emelkedett a vendégéjszakák száma az üdülőrégióban. Hoffmann Henrik szerint a munkaerőhiány országos jelenség, amely a balatoni szezon miatt erősebben jelentkezik, a tapasztalatok alapján azonban ezt eddig minden évben meg tudták oldani jó szervezéssel, valamint betanított, átképzett, és diákmunkásokkal.

Hozzátette: A munkaerőhiánynak csak részben oka a külföldre vándorlás, a probléma okai között van, hogy a szakmák elveszítették becsületüket, valamint az, hogy nőtt a turisztikai vállalkozások száma, ami több munkaerőt igényel – mindezen azonban a javuló fizetések változtatni fognak.

A Balatonnál nyaralók így jelentős áremelkedéssel számolhatnak: a lángosért a korábbi években jellemző 300-400 forint helyett az idén akár 500 forintot is elkérhetnek, a pluszfeltét pedig további 200-300 forinttal is megdrágítja. Az olcsóbb söröket 400 forint körül adják, a félliteres ásványvízért 200 forintot is elkérhetnek. További részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepő, hogy melyik a harmadik legkeresettebb autómárka Európában
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 14:16
Éves összehasonlításban 13,6 százalékkal 509 400-ra növelte eladásait az első fél évben a legnagyobb cseh autógyár, a Skoda Auto, amely a német Volkswagen-csoport része.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is fájni fog – milliárdokba kerülhet a német autóiparnak az amerikai uniós megállapodás
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 13:46
Milliárdos terheket ró a német autóiparra az amerikai-uniós vámmegállapodás a német autóipari ágazat szakmai képviseleti szervezete, a VDA szerint.
Makro / Külgazdaság Figyelmeztetés jött: összeomolhat a szociális állam
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 08:23
A szociális állam összeomlásának a veszélyére figyelmeztetett és sürgős reformok szükségére hívta fel a figyelmet a BDA német munkaadói képviseleti szervezet elnöke, Rainer Dulger a dpa német hírügynökségnek adott interjúban.
Makro / Külgazdaság Vámháború: sokan bírálják az uniós megállapodást
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 07:12
Az olasz miniszterelnök szerint megfelelő a megállapodás, Berd Lange viszont elégedetlen. 
Makro / Külgazdaság Merz megszólalt az EU és az Egyesült Államok közötti megállapodásról
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 06:10
Friedrich Merz német kancellár vasárnap este kiadott kormányközleményében üdvözölte az Európai Unió és az Egyesült Államok között létrejött paktumot. A német iparszövetség szerint katasztrófa a megállapodás. 
Makro / Külgazdaság Van egy rossz hírünk a magyar vásárlóknak: megint drágult a nagybevásárlás a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. július 28. 05:37
Enyhe áremelkedést tapasztaltunk, itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár. 
Makro / Külgazdaság Szerdán kiderül az igazság: izgulhat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 16:10
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelem, a bruttó hazai termék (GDP) és az ipari termelői árak, valamint a szálláshelyek forgalmáról is közöl statisztikákat.
Makro / Külgazdaság Újra egy számjegyű kamattal lehet kölcsönt felvenni
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 09:16
Több bank már 10 százalék alatti kamatot kínál.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgot mondott Orbán Viktor az uniós pénzekről Tusványoson
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 11:46
Szerinte amíg nem kapjuk meg az összes, Magyarországnak járó pénzt, addig a kormány megvétózza az uniós költségvetést.
Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG