4p

Bár tegnap új elnököt választott a CDU Armin Laschet személyében, korántsem biztos, hogy ő lesz a jobboldal kancellárjelöltje. A választók ugyanis jobban kedvelik a testvérpárt, a CSU vezérét, Markus Södert.

Ahogy arról beszámoltunk, Armin Laschetet választotta új elnökévé a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) tegnap.

Északrajna-Vesztfália miniszterelnöke az első fordulóban ugyan hátrányba került fő vetélytársával, Friedrich Merzzel szemben – Merz 385, Laschet 380, a harmadik jelölt, Norbert Röttgen 224 voksot kapott –, a második fordulóban azonban fordítani tudott, miután Röttgen hívei nagyrészt rá szavaztak: Laschet 521, Merz 466 voksot gyűjtött be. Tehát a modern, centrista irányvonal győzedelmeskedett a klasszikus konzervatív irányvonallal szemben.

A nagy kérdés: Laschet vagy Söder?

Ez azonban még nem jelenti azt, hogy meg is van a CDU és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) közös kancellárjelöltje, egyben a nagypolitikától fokozatosan visszavonuló kancellár, Angela Merkel utóda. Egybehangzó német sajtóértékelések szerint ugyanis továbbra is versenyben van a jelöltségért a CSU vezére, Markus Söder.

Ő nevet a végén? Markus Söder egy CSU-rendezvényen Berlinben 2021. január hatodikán. EPA/Michael Kappeler
Ő nevet a végén? Markus Söder egy CSU-rendezvényen Berlinben 2021. január hatodikán. EPA/Michael Kappeler

Söder, aki 2019 elején vette át a CSU kormánybotját Horst Seeehofertől, Laschet győzelme után is nyitva hagyta ezt a kérdést.

Mint mondta, Húsvét körül vagy Húsvét után lenne érdemes döntést hozni, azaz szerinte meg kell várni a márciusi, tartományi választások eredményét Baden-Württembergben és Rajna-vidék-Pfalzban. (A szövetségi parlamenti választásokat szeptember végén tartják majd.)   

Aki túl korán kezdi (a kampányt), az akár komoly hibát is  elkövethet. A lényeg, hogy miként tudunk közösen, személyileg és tartalmilag is olyan felállást találni, amely garantálja a lehető legjobb eredményt a választáson, méghozzá hosszútávon nézve

-fogalmazott.

Hozzátette: telefonon gratulált Laschetnek a győzelemhez a CSU nevében. Arról azonban nem beszéltek, hogy ki lesz a pártszövetség kancellárjelöltje.

Söder a népszerűbb

Német elemzők szerint hosszú idő után most először van reális esély arra, hogy a CSU állítson kancellárjelöltet, és Söder is lebegtetni szeretné ezt a kérdést – így nagyobb esély van arra, hogy a maga javára döntse el a versenyt. Ha például a márciusi választásokon rosszul szerepel a CDU, az nyilván gyengítené az új elnök, Laschet pozícióit.

Söder mellett szól, hogy a közvélemény-kutatások szerint rendkívül népszerű. Egy január eleji felmérés alapján

a választók 55, a CDU/CSU-híveknek pedig 80 százaléka tartaná jó kancellárjelöltnek.

Laschetről a megkérdezettek mindössze 27, illetve 32 százaléka gondolja ugyanezt (ennél Merznek is jobb mutatói vannak) – azaz Söder utcahosszal vezet.

Igaz, a bajor politikus szerint a kancellárjelöltség kérdésében a CDU elnökének van kezdeményezési joga. Eddig egyébként csak kétszer fordult elő, hogy CSU-politikus lett a pártszövetség jelöltje: 1980-ban Franz Josef Strauss, 2002-ben pedig Edmund Stoiber szállt harcba a kancellári posztért, de mindketten vereséget szenvedtek.

Ami Laschetet illeti,  

pragmatikus politikus, háta mögött egy sikeres választással (a 2017-es tartományival). A merkeli irányvonalat folytatná

-mondta a Privátbankár.hu-nak Kiss J. László Németország-szakértő a szombati választás előtt.

Laschetet, aki 2012 óta a CDU egyik alelnöke, 2017 óta pedig a legnagyobb német tartomány, Északrajna-Vesztfália miniszterelnöke, főleg a német politikai elit támogatja. (Háttéranyagunk: Tovább él-e a merkeli örökség?)

Orbán Viktor gratulált

Orbán Viktor miniszterelnök, akinek alighanem jobban jött volna Merz győzelme, tegnap levélben gratulált Laschetnek. Mint írta, várakozással tekint a közös munka elé:

biztosíthatom, hogy kölcsönös tiszteleten alapuló, pragmatikus együttműködésünk továbbvitelében a jövőben is számíthat jómagam és a Fidesz támogatására.

A Fidesz elnöke bízik abban, hogy a közeljövőben személyesen is egyeztethet a CDU új elnökével.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump nagyot üt Indián az iráni csapásokkal, de nem ezért tüntetnek
Bózsó Péter | 2026. március 2. 18:31
India számos részén tüntetésekre került sor, ahol az emberek gyászolták Ali Khamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetőjének halálát, és elítélték a gyilkosságot. Delhiben is fokozták a biztonsági intézkedéseket, miközben az ország gazdasága felkészül a háború súlyos negatív hatásaira.
Makro / Külgazdaság Fájó áremelkedés jöhet a benzinkutaknál
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 14:22
Az iráni háború miatt durván megugrottak az olajárak, ezt viszont hétfőn még nem reagálta le az üzemanyagpiac. Ugyanakkor szinte biztos, hogy hétközben akár nagyobb áremelkedés is jöhet a magyar piacon. Az, hogy a következő hetekben a helyzet tovább eszkalálódik-e, vagy elindul a békés megegyezés felé, egyelőre kérdéses, ettől ugyanis érdemben függ, hogy milyen mértékben és milyen tartósan drágul itthon a tankolás. Többek között erről is beszélt kollégánk, Király Béla a Trend FM hétfő délelőtti műsorában.
Makro / Külgazdaság Csak valamivel lettek optimistábbak a feldolgozóipari menedzserek
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 09:00
Januárhoz képest mérsékelt bővülésről számolt be a megkérdezett száz beszerzési menedzser, noha a februári BMI így is ugyanakkora lett, mint az előző három évben.
Makro / Külgazdaság Nem örülhetünk: jóval kevesebb áru hagyta el Magyarországot
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 08:36
Közel 10 százalékkal esett az export januárban, a termék-külkereskedelmi többlet pedig 12 millió euró volt úgy, hogy a behozatal 2,3 százalékkal lett magasabb az előző év azonos időszakiénál a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Nem fognak a szívükhöz kapni a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. március 2. 05:57
Beköszöntött a stagnálás időszaka a diszkontokban.
Makro / Külgazdaság Vészhelyzet a Hormuzi-szorosban: találat ért egy hajót
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 13:54
A híradások ellentmondóak, de az biztosnak látszik, hogy találat ért egy kereskedelmi olajtankert a Hormuzi-szorosban. 
Makro / Külgazdaság Újabb csapást szenvedett el a tengeren Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 11:07
Belgium lefoglalt egy olajszállító tartályhajót, az orosz „árnyékflotta” egy feltételezett tagját.
Makro / Külgazdaság Váratlan fordulat: mégis mi történt az Ausztriában dolgozó magyarokkal?
Kollár Dóra | 2026. március 1. 06:49
Nem sikerült elérni a 150 ezres szintet, több éves tendencia fordult meg 2026 januárjában.
Makro / Külgazdaság Örülhet Merz kancellár: pöttömnyi lett az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 15:01
Februárban a vártnál kevésbé nőttek a fogyasztói árak Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken publikált, előzetes adatokon alapuló jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Embereket küld Orbán Viktor a Barátság vezeték megrongálódott részéhez
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 13:03
Szlovákiával közösen állít fel és küld Ukrajnába vizsgálóbizottságot a magyar kormány. Vajon beengedik őket?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG