3p

Ismét terjed a koronavírus-járvány a dél-európai ország egyes részein a veszélyhelyzet megszüntetése óta. Igaz, pánikra nincs ok: a helyzet messze nem annyira súlyos, mint tavasszal.

Jelentősen megnőtt a diagnosztizált, új koronavírus-fertőzöttek száma Spanyolországban, amióta a kormány megszüntette a járvány terjedésének megakadályozására bevezetett országos veszélyhelyzetet.

A (szokatlanul üres) Rambla sétány Barcelonában 2020. július 31-én. EPA/Marta Perez
A (szokatlanul üres) Rambla sétány Barcelonában 2020. július 31-én. EPA/Marta Perez

Napi ezer új fertőzött

Ez a szám a június 20-i 334-ről 2789-re ugrott július 29-30-ra a spanyol El País szerint, ami mintegy nyolcszoros növekedésnek felel meg. A legnagyobb mértékű emelkedést Aragóniában, Katalóniában és Madridban jegyezték fel.

Az elmúlt 24 órában csaknem ezer, péntek óta pedig több mint 8500 új fertőzöttet találtak. 

A járvány ismételt terjedésének megakadályozására számos tartomány szigorításokat vezetett be, például részleges karantén alá helyezett egyes körzeteket, illetve korlátozza az éjszakai életet.

Kikerültünk a viharból, de még nem érkeztünk meg a biztonságos kikötőbe

- érzékeltette a helyzetet Salvador Illa spanyol egészségügyi miniszter olasz kollégáját idézve.

A járvány újbóli terjedése miatt Nagy-Britannia már július végén eltanácsolta állampolgárait a spanyolországi nyaralástól.

A dél-európai ország tavasszal Európa egyik legszigorúbb karanténját vezette be, április végétől azonban fokozatosan lazított a korlátozó intézkedéseken, és megnyitotta kapuit az európai turisták jelentős része előtt.

A növekedés ellenére ugyanakkor

korántsem olyan súlyos a helyzet, mint márciusban és áprilisban, amikor több mint 8 ezer új fertőzést regisztráltak naponta – ráadásul akkor csak a súlyos eseteket tesztelték.

Az elmúlt három hónapban egyébként megduplázódott a tesztek száma: a hatóságok jelenleg csaknem 300 ezer tesztelést végeznek hetente.

Hatvan százalék tünetmentes 

Érdekesség, hogy a múlt pénteket megelőző hét napban regisztrált 14 ezer új fertőzöttnek kevesebb mint 10 százaléka szorul kórházi kezelésre, a jelenlegi mérések szerint pedig a vírushordozók 60 százalékának nincsenek tünetei.

Ami a halálos áldozatok számát illeti,

míg a járvány csúcsán, április elején csaknem ezren hunytak el naponta a koronavírussal összefüggésben, jelenleg kevesebb mint tízen halnak meg heti szinten a spanyol Egészségügyi Minisztérium szerint.

Spanyolországban eddig összesen mintegy 28,5 ezren vesztették életüket, a diagnosztizált fertőzöttek száma pedig csaknem 300 ezer.   

Ami a globális helyzetet illeti, eddig több mint 18 millió vírushordozót diagnosztizáltak világszerte. Csaknem 700 ezren vesztették életüket, 11 millióan meggyógyultak.

A legtöbb halálos áldozatot az Egyesült Államokban (157 ezer halott), Brazíliában (95 ezer halott) és Mexikóban (48 ezer halott) követelte a járvány.

Nagy-Britanniában 46 ezren, Olaszországban 35 ezren, Franciaországban 30 ezren, Oroszországban 14 ezren, Belgiumban csaknem 10 ezren, Németországban 9 ezren, Hollandiában több mint 6 ezren hunytak el.

Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban több mint 5700 áldozatot regisztráltak.

Magyarországon eddig 4553 fertőzöttet diagnosztizáltak. A halálos áldozatok száma 598, 3415-en meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 540.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bizonygatják az oroszok, hogy nem okoztak fennakadást az ukrán dróntámadások
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 19:44
Az olajfinomítók csúcsra járnak.
Makro / Külgazdaság Nagy volt az egyetértés Varga Mihályék közt
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 15:28
Megjelent a kamatdöntési jegyzőkönyv.
Makro / Külgazdaság Nem hiszi el, hogy mekkora a költségvetési hiány
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 12:35
A kamatkifizetés okoz sok kiadást.
Makro / Külgazdaság Az erősebb forintnak az autósok is örülhetnek?
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 12:00
Csütörtökön nem változnak a hazai nagykereskedelmi üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Kármán András: Nehéz költségvetési helyzetet fogunk örökölni
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 10:57
A Tisza szakértője szerint mivel még hónapok vannak hátra a választásokig, ezért rengeteg átgondolatlan és megalapozatlan döntést hozhat a kormány.
Makro / Külgazdaság A vállalkozók rárepültek a 3 százalékos hitelre
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 10:00
A 3 százalékos konstrukció nagyon kedvezményes.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor szerint különös élmény a Türk Tanács
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 09:05
Azerbajdzsánban beszélt a magyar kormányfő.
Makro / Külgazdaság Nem is olyan vészes a magyar infláció?
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 08:32
Augusztushoz viszonyítva átlagosan nem változtak az árak.
Makro / Külgazdaság Bárki is nyer, kőkemény lesz a 2026-os év? Ma délután Csaba Lászlót kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 08:00
A közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire. Hangoljon a Klasszis Média YouTube-csatornájára!
Makro / Külgazdaság Történelmi csúcson az oroszok nemzetközi tartalékai
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 19:51
Soha nem volt még ekkora.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG