A brit külügyminisztérium július 26-i hatállyal azt javasolja, hogy a britek lehetőleg kerüljék el Spanyolország nagy részét a koronavírus-járvány jelentette kockázatok miatt.
A brit hatóságok egyúttal felszólítják a Spanyolországból visszatérő briteket (beleértve a Kanári- és a Baleár-szigetekről érkezőket), hogy vonuljanak karanténba.
Az újabb fordulat – a britek mindössze néhány hete, július harmadikán törölték el a karantén-kötelezettséget a dél-európai országból hazatérőkkel szemben – rosszul jött az utazásszervezőknek és a brit turistáknak, és persze érzékenyen érintheti a spanyol gazdaságot, amelynek egyik pillére a turisztikai szektor.
Megint terjed a vírus?
A britek azért rendelték el a szigorítást, mert Spanyolországban az elmúlt hetekben ismét emelkedni kezdett az új, regisztrált fertőzések száma.
A spanyol egészségügyi minisztérium adatai szerint múlt héten két egymás követő napon is több mint 900-zal emelkedett ez a mutató, amire utoljára május elején volt példa.
Az új esetek száma az elmúlt három hétben 3300-ról 6300-ra, majd 12 ezer fölé nőtt. Jelenleg 281 kisebb-nagyobb aktív járványgócot tartanak számon.
Ez azért is lehet aggasztó, mert
a dél-európai ország – több más államhoz hasonlóan – az elmúlt hónapokban fokozatosan lazított a korlátozó intézkedéseken, megnyitotta kapuit az európai turisták jelentős része előtt, és mindössze alig több mint egy hónapja törölte el a vészhelyzetet.
Az emelkedés miatt Katalóniában ismét bezártak minden zenés-táncos szórakozóhelyet, amiket általában járványgócoknak tekintenek, és más tartományok is egymás után rendelnek el hasonló korlátozásokat.
González Laya spanyol külügyminiszter vasárnap ugyanakkor azt mondta, hogy Spanyolország biztonságos, a járványgócokat pedig felismerték és ellenőrzés alatt tartják.
Szakértők szerint a helyzet jelenleg messze nem olyan súlyos, mint márciusban vagy áprilisban, amikor a kórházakat elárasztották a betegek, és több százan (egyes napokon több mint 800-an) vesztették életüket naponta.
A mostani helyzet más. Akkor elsősorban idős, súlyos betegeknél diagnosztizálták a vírust. Ma már gyakran 50 év alattiaknál is azonosítják, de az új esetek nem annyira komolyak, gyakran még tünetekkel sem járnak
- mondta a Spiegelnek Amós Garcia Rojas virológus.
Súlyos károk
Az viszont biztos, hogy a spanyol turisztikai szektor meg fogja szenvedni a turisták számának csökkenését – az ágazat bevételei esni fognak, a kérdés csak az, hogy mennyivel.
Spanyolországban 28,5 ezren hunytak el a koronavírussal összefüggésben, ami a harmadik legmagasabb érték Európában Nagy-Britannia és Olaszország után. A regisztrált fertőzöttek száma több mint 270 ezer, Európán belül ennél több esetet csak Oroszországban és Nagy-Britanniában regisztráltak.
Ami a globális járványhelyzetet illeti,
eddig több mint 16 millió vírushordozót diagnosztizáltak világszerte. Csaknem 650 ezren vesztették életüket, 9,4 millióan meggyógyultak.
A legtöbb halálos áldozatot az Egyesült Államokban (147 ezer halott) és Brazíliában (87 ezer halott) követelte a járvány.
Magyarországon eddig 4448 fertőzöttet diagnosztizáltak. A halálos áldozatok száma 596, 3329-en meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 523.