Spanyolország nagy része után ma a madridi és a barcelonai régióban is enyhülnek a koronavírus-járvány miatt még márciusban elrendelt szigorítások.
Az emberek ismét találkozhatnak egymással maximum tízfős csoportokban. Kinyitnak a bárok és az éttermek teraszai, valamint a parkok és a nagyobb múzeumok is, igaz, utóbbiak egyelőre csak korlátozott számú látogatót fogadhatnak, írja az AFP.
Kikerül a karantén alól Kasztília és León is, és – Madriddal és Barcelonával együtt – belép a négyszakaszos „újraindítási program” első fázisába.
Spanyolországban két hete kezdték el enyhíteni a március 15-én életbe léptetett karantént, amely az egyik legszigorúbb volt Európában.
A korlátozásokat a tervek szerint fokozatosan oldják majd fel június végéig. Június 8-tól három hónapos szünet után folytatódhat a spanyol labdarúgó-bajnokság is.
Megmentenék a nyári szezont
Hírügynökségi jelentések szerint Spanyolországban mától kinyitnak az első strandok is. A külföldi turistákat júliustól fogadják majd a szállodák.
Pedro Sánchez spanyol kormányfő szerint olyan irányelveket dolgoznak ki, amelyek alapján garantálható, hogy az érkezőket ne fenyegesse veszély és ők se jelentsenek kockázatot a helyiekre.
A turizmus létfontosságú az országnak. Ez az ágazat adja a GDP mintegy 12 százalékát, és 2,5 millió embernek biztosít munkát.
Spanyolország tavaly 84 millió külföldi turistát fogadott, és ezzel a világ második leglátogatottabb országa volt.
Idén áprilisban ugyanakkor egyetlen turisztikai vendégéjszakát sem könyvelt el a szállodai szektora. Összehasonlításul: tavaly áprilisban 9 millió turista mintegy 27 millió éjszakát töltött el spanyol szálláshelyeken.
A miniszterelnök a hétvégén közölte azt is, hogy a kormány a héten elfogadja a létfenntartáshoz szükséges alapjövedelem bevezetését, amely a kormányprogram része. Az első támogatásokat júniustól fizetik a rászoruló 850 ezer háztartásnak. Az intézkedés éves költségvetési vonzata 3 milliárd euró.
Nyitnak a görögök és a horvátok is
Görögország a múlt héten jelentette be, hogy június közepétől ismét várja a turistákat. Elsőként, június 15-től az athéni nemzetközi repülőtér fogadja majd az érkezőket, július elsejétől pedig minden légikikötő fogad majd járatokat.
A turisták koronavírus-teszt nélkül is beléphetnek az országba, és karanténban sem kell maradniuk.
Május végétől Horvátország is megnyitja a határait több szomszédos ország, köztük Magyarország előtt is.
Déli szomszédunk teljes idegenforgalmának több mint 60 százalékát szeretné helyreállítani.
Ami a globális járványhelyzetet illeti, a legtöbb áldozatot, csaknem 37 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig a koronavírussal összefüggésben.
Olaszországban mintegy 33 ezren, Spanyolországban 29 ezren, Franciaországban 28 ezren hunytak el.
Belgiumban 9300, Németországban 8300, Hollandiában 5800, Oroszországban 3500 áldozatot regisztráltak ma reggeli adatok szerint.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban mintegy 4000 áldozat van. (Háttéranyagunk: Csatát vesztett, de a háborút még megnyerheti Svédország.)
Globálisan az Egyesült Államokban a legrosszabb a helyzet, ahol mintegy 98 ezren hunytak el.
Brazíliában pedig az áldozatok száma közelít a 23 ezerhez. (Háttéranyagunk: Lázadoznak Dél-Amerika szegénynegyedei a karantén miatt.)
Világszerte a diagnosztizált fertőzöttek száma 5,4 millió. A vírussal összefüggésben 345 ezren vesztették életüket, csaknem 2,2 millióan ugyanakkor meggyógyultak.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3756, 491-en hunytak el. A magyar koronavírusos halálozási ráta Európában átlagos, Közép- és Kelet-Európában magas.
Az országos szűrővizsgálat eredménye alapján a fertőzöttek valós száma itthon minimum 8-szorosa, maximum 22-szerese lehet a diagnosztizáltak számának.