Május 29-vel Magyarországgal, Szlovákiával, Csehországgal és Ausztriával közös határain is feloldja a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedéseket Horvátország, jelentette be Gari Cappelli idegenforgalmi miniszter.
Megmentenék a turizmust
Miután megnyílnak a határok a fenti országok állampolgárai előtt, és sikerül a németekkel, valamint a lengyelekkel is megegyezésre jutni,
Horvátország teljes idegenforgalmának több mint 60 százalékát helyreállíthatja,
emelte ki a tárcavezető az MTI szerint.
Horvátország közel két hete már részben újranyitotta határait: azóta beléphetnek azok a külföldi állampolgárok, akik üzleti vagy más gazdasági érdekeltség miatt, valamint halaszthatatlan személyes okokból utaznak az országba. A Szlovéniával közös határán pedig múlt hét végén már teljesen feloldotta a korlátozásokat.
Az idegenforgalmi miniszter korábban azt mondta: az Európai Bizottság május végén bemutatott helyreállítási terve konkrét részleteket és jelentős finanszírozást tartogat a turisztikai szektor számára, amely a horvát gazdaság húzóágazata. Utalt arra is, hogy az unió 2021 utáni, hétéves költségvetésének is segítenie kell csökkenteni a szektort ért károkat.
A héten Görögország is bejelentette, hogy jövő hónap közepétől ismét várja a turistákat.
Horvátország hivatalosan még nem hirdeti ki a koronavírus-járvány végét, ugyanakkor járvány enyhülésével - szigorú óvintézkedések mellett - fokozatosan feloldotta a korlátozások nagy részét, és újraindította a gazdaságot.
A szomszédos Szlovénia egy hete viszont már kihirdette a járvány végét, elsőként az Európai Unióban.
Horvátországban hivatalosan 2237 koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván, a halálos áldozatok száma 97. A horvátoknál egymillió lakosra 23,5 haláleset jut, Magyarországon mintegy 48.
Európai helyzetkép
Ami a többi európai országot illeti, a legtöbb áldozatot, több mint 36 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig.
Olaszországban 32,5 ezren, Franciaországban és Spanyolországban mintegy 28-28 ezren hunytak el.
Belgiumban csaknem 9200, Németországban 8200, Hollandiában 5800, Törökországban 4200, Oroszországban csaknem 3100 áldozatot regisztráltak ma reggeli adatok szerint.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban csaknem 3900 áldozat van. (Háttéranyagunk: Csatát vesztett, de a háborút még megnyerheti Svédország.)
Globálisan az Egyesült Államokban a legrosszabb a helyzet, ahol csaknem 95 ezren hunytak el.
Brazíliában pedig az áldozatok száma átlépte a 20 ezret. Háttéranyagunk: Lázadoznak Dél-Amerika szegénynegyedei a karantén miatt.)
Világszerte a diagnosztizált fertőzöttek száma 5,1 millió. A vírussal összefüggésben 333 ezren vesztették életüket, csaknem 2 millióan ugyanakkor meggyógyultak.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3678, 476-an hunytak el. A magyar koronavírusos halálozási ráta Európában átlagos, Közép- és Kelet-Európában magas.
Az országos szűrővizsgálat eredménye alapján a fertőzöttek valós száma itthon minimum 8-szorosa, maximum 22-szerese lehet a diagnosztizáltak számának.