3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Weber a megalázkódó pesti útjával újonnan bizonyítja, hogy alkalmatlan az EU Bizottság vezetői posztjára. Orbán a korábbi szívélyes viszony után tehertétellé vált nemcsak a bajor CSU, de Kurz osztrák kancellár számára is. Káncz Csaba jegyzete.
Molinót feszít ki egy ipari alpinista a március 15-i ünnepi műsor előkészületei során a Magyar Nemzeti Múzeum oszlopaira 2017. március 14-én. MTI Fotó: Szalai Eszter

A nagyobbik német kormánypárt (CDU) ma tanácskozik a Fidesz és a Néppárt pattanásig feszült viszonyáról. Töréspontig jutott Orbán és a CDU viszonya és a német pártnak most arról kell határoznia, hogy túlad-e az engedetlen magyar vezetőn. Orbán ráadásul a korábbi szívélyes viszony után tehertétellé vált nemcsak a bajor CSU, de Kurz osztrák kancellár számára is, és a konfliktus mára törést okozott az Európai Néppártban.

A Néppárt válsága

Manfred Weber, az európai konzervatívok strasbourgi frakcióvezetője utolsó próbálkozásként személyesen próbálja elsimítani az ellentéteket a pártcsalád és Orbán között azzal, hogy a héten Budapestre zarándokol. Weber a megalázkódó útjával újonnan bizonyítja, hogy alkalmatlan az EU Bizottság vezetői posztjára, hiszen Orbán az elmúlt időszakban már számos esetben szándékosan félrevezette a Néppárt vezetését, elég csak a CEU ügyére gondolni.

Weber a múlt héten hárompontos ultimátum teljesítésétől tette függővé, hogy a Fidesz az európai középjobb tagja maradhasson, amely pontok már önmagukban mutatják a Weber- és Joseph Daul-vezette Néppárt súlyos válságát. Valóban, a Fidesz kizárását követelő 13 tagpárt levele csupán részben szól a magyar kormánypártról. Ahogyan a német közszolgálati Deutsche Welle szerzője kifejti, a levelek egyben bizalmatlansági indítványnak is számítanak Weberrel és Daullal szemben, akik túl sokáig adtak hiszékenyen politikai védőernyőt annak az Orbánnak, aki mára Európa egységére jelent nagy veszélyt. A szerző szerint nemcsak Orbánnak járt le az ideje a Néppártban, hanem legfőbb ideje, hogy Weber és Daul is vegye a kalapját.

Kitünő időzítés

Káncz Csaba

A kirakatban tehát még folyik a huzakodás és az üzengetés, de a színfalak mögött a jelek szerint már valójában megszületett a döntés. Orbán, a Fidesz vezérkar és a párt kemény magja mára felismerte, hogy a magyar kormánypárt pozíciója jóvátehetetlen károkat szenvedett el a Néppártban a plakátkampány következményeként. Ezért megelőző csapásként és a lerombolt imázs visszaszerzésének céljával valószínűleg inkább a Fidesz jelentheti be a kilépést, ezt pedig minden bizonnyal március 15-én fogja megtenni.

Az időzítés a hazai kormánypárt szempontjából kitünő lenne, hiszen a nemzeti szabadságharc ünnepén tudna újra beledöfni egyet a brüsszeli bürokratákba és a Soros-pártiak egyesületévé züllött Néppártba. Ráadásul Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök is beszédet mond a Budapesten aznap, minden bizonnyal kiemelve a két szabadságszerető nép örök küzdelmét az ármányos külvilággal szemben.

Hazánk szempontjából mindenesetre a mostani vita döntő pillanatban robbant ki, hiszen ha Magyarország tényleg elveszti az EP legnagyobb pártcsaládjának támogatását, akkor meggyengülnek a pozíciói a következő európai költségvetési ciklus (2021-27) költségvetési tárgyalásain.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Uniós pénzekre várva: mire költhetnénk az eurómilliárdokat?
Imre Lőrinc | 2026. április 20. 19:16
Sürget az idő a befagyasztott európai uniós források, különösen a Helyreállítási Alap vagy teljes néven Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) milliárdjainak hazahozatala szempontjából. Nem véletlen, hogy a hétvégén az Európai Bizottság delegációja Budapestre látogatott, hogy a leendő Tisza-kormány képviselőivel tárgyaljon a pénzek feloldásáról – hangzott el a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Ezekért a termékekért érheti meg a szlovákiai bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 19:01
Vöröshagymáért, vagy almáért megéri átmenni a határ túloldalára, és az Unicum is olcsóbb. Az uborka ára viszont Magyarországon alacsonyabb.
Makro / Külgazdaság Csak a dollárral szemben tudott erősödni a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 18:26
Továbbra is 307 közelében áll a dollár-forint árfolyam, a magyar fizetőeszköz még erősödni is tudott hétfőn. Hasonló árfolyamot utoljára 2021-ben láthattunk. Az euróval és a svájci frankkal szemben viszont gyengült a forint.
Makro / Külgazdaság Feleannyira sem emelkedett az átlagnyugdíj értéke, mint az átlagfizetésé
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 16:08
Az átlagkereset reálértéke 4,8 százalékkal emelkedett, eközben az átlagnyugdíjé csak 2,3 százalékkal. Tovább folytatódik tehát a nyugdíjak leszakadása a fizetésektől.
Makro / Külgazdaság Kiderült, kik vezetik az új kormány hét minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 15:25
A pénzügyminiszter, illetve a gazdasági és energetikai miniszter neve mellett öt másik embert is bejelentett Magyar Péter hétfőn délután. Az is kiderült, mivel foglalkoznak majd azok a minisztériumok, ahol egyelőre nincs kijelölt vezető.
Makro / Külgazdaság Katasztrofális a magyarok mentális állapota
Vámosi Ágoston | 2026. április 20. 15:01
Magyarországon az egészségügyre fordított kiadások GDP-hez viszonyított aránya elmarad a visegrádi országokétól. A változás első lépése az lehet, ha a kormány valóban prioritásnak tekinti az egészségügyet. A legnagyobb megtérülés a gyerekek és a nők egészségi állapotának javításában mutatkozik, de a mentális egészség terén is bőven van fejlődési lehetőség.
Makro / Külgazdaság Így nézhetnek ki a magyar parlamenti bizottságok a következő négy évben
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 14:18
Szétválasztják a parlament Kulturális Bizottságát és a Népjóléti Bizottságot is, újdonság lehet a Digitális, Innovációs Bizottság és a Társadalmi Részvétel Bizottsága. Hamarosan jönnek a miniszterek nevei is.
Makro / Külgazdaság Több száz dolgozót vesz fel a Lidl, a rutinos targoncások és raktárosok bruttó 800 ezer felett is kereshetnek
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 13:55
Közzétette idei béreit az egyik legnagyobb, Magyarországon is jelen lévő kiskereskedelmi üzletlánc. Ősszel új logisztikai központot nyitnak, ahova több száz emberre lesz szükség, és azt is megtudtuk, mennyit kereshetnek a targoncavezetők, vagy a raktári dolgozók.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: tovább szakadnak a piaci árak a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 12:09
Újabb lépéseket tesznek az üzemanyagéárak a normalizálódás irányába.
Makro / Külgazdaság Kétezer milliárd forint zúdulhat a Tisza-kormánnyal az építőiparba
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 08:23
A legfontosabb szakági tömörülés vezetője szerint ez komoly fegyvertény lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG