3p
Orbán szerint nincs értelme a megszorítás, pénzosztás politikájának. A fiatalokat az iskolákban és a munkahelyeken egyszerre kell képezni, inasrendszer kell, mert az is lehet, hogy nemsokára munkaerő-hiány várható. A választás után a kormány gyorsan összeül és cselekszik.

Orbán Viktor miniszterelnök és pártelnök szokásos  pénteki rádióbeszédében azt mondta, az önkormányzati szavazás után három és fél évig "nem kampányüzemmódban működik az ország" – jelentette az MTI. ettől reményei szerint mindenki kicsit nyugodtabb lesz. A kormányzattól azt várja, hogy gyorsítsa fel a működését. A jövő évi költségvetésről elmondta, pénteken is lesz egy megbeszélése erről Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel.

De azt ismét nyomatékosította: semmi értelmét nem látja annak, hogy visszatérjenek egy olyan gazdaságpolitikai ösvényre, mint az előző kormányok, amely "a megszorítás, pénzosztás" logikáját követte. (Mint ismeretes, az Orbán-kormányok megszorításait az utóbbi években rendszeresen átnevezték valami mássá a politikusok – a szerk.)

Orbán Viktor szerint a szakképzési rendszer duálissá alakításával kapcsolatos döntéseket még az idén meg kell hozni, ami azt jelenti, hogy az általános iskola után a fiatalokat egyszerre kell képezni a tantermekben és a munkahelyeken. Szerinte eljárt az idő a fölött a gondolkodás fölött, hogy a sikeres élethez csak a gimnáziumi, majd főiskolai, egyetemi tanulmányok vezetnek. "A sikeres élethez az út a szakmán keresztül vezet" – jelentette ki. (Ezt a statisztikák nem támasztják alá, mert a diplomások bére sokkal magasabb, mint a fizikai dolgozóké, mintegy duplája – a szerk.)

A felsőoktatásban Orbán október végére nevezi ki a kancellárokat. Ők az intézmények gazdasági ügyeiért felelnek majd. Az ő jelentéseiken is múlik, hogy hány felsőoktatási intézmény lesz egy év múlva ilyenkor az országban – közölte.

Az interjúban szóba került azt is, hogy az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottsága szerint Navracsics Tibor alkalmas EU-biztosnak, de a testület nem támogatta, hogy a kultúra, az oktatásügy, az ifjúságpolitika és az uniós polgárság portfólióját kapja meg. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta, másodlagos kérdésnek tartja a portfóliókat az uniós tisztújítási folyamatban.

Azt is mondta, hogy Magyarország számára ma Angliában történnek a legizgalmasabb dolgok, mert "ami Angliában történik - unortodoxia szempontjából -, az versenyképes a magyarral, ott olyan dolgokat csinálnak, és olyan dolgokat mondanak, amiért Magyarországon megkövezik az embert, ott pedig az angol sajtó és nyilvánosság éljenzése mellett történik mindez".

Kifejtette: David Cameron brit miniszterelnök néhány nappal ezelőtti beszédében "olyan dolgokat mondott, aminek én a felét sem merem mondani, habár gondolom". Idézte például azt a kijelentést, amely szerint Anglia megfontolja, hogy bizonyos európai dokumentumokat magára nézve nem tekint majd kötelezőnek.

A Napi.hu szerint Orbán azt is mondta, hogy egy-két év múlva már munkaerőhiány lehet, erre kell felkészülni. Ezért van szükség a duális képzési rendszerre, az inasrendszer kialakítására. A második legfontosabb cél a cigány gyerekek oktatása, – ennek egyik kulcsintézkedése, hogy a jövő évtől kötelező lesz hároméves kortól az óvodai nevelés. Így megkezdődhet a cigányság relatíve gyors, oktatáson keresztüli felzárkóztatása – írják.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump nagyot üt Indián az iráni csapásokkal, de nem ezért tüntetnek
Bózsó Péter | 2026. március 2. 18:31
India számos részén tüntetésekre került sor, ahol az emberek gyászolták Ali Khamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetőjének halálát, és elítélték a gyilkosságot. Delhiben is fokozták a biztonsági intézkedéseket, miközben az ország gazdasága felkészül a háború súlyos negatív hatásaira.
Makro / Külgazdaság Fájó áremelkedés jöhet a benzinkutaknál
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 14:22
Az iráni háború miatt durván megugrottak az olajárak, ezt viszont hétfőn még nem reagálta le az üzemanyagpiac. Ugyanakkor szinte biztos, hogy hétközben akár nagyobb áremelkedés is jöhet a magyar piacon. Az, hogy a következő hetekben a helyzet tovább eszkalálódik-e, vagy elindul a békés megegyezés felé, egyelőre kérdéses, ettől ugyanis érdemben függ, hogy milyen mértékben és milyen tartósan drágul itthon a tankolás. Többek között erről is beszélt kollégánk, Király Béla a Trend FM hétfő délelőtti műsorában.
Makro / Külgazdaság Csak valamivel lettek optimistábbak a feldolgozóipari menedzserek
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 09:00
Januárhoz képest mérsékelt bővülésről számolt be a megkérdezett száz beszerzési menedzser, noha a februári BMI így is ugyanakkora lett, mint az előző három évben.
Makro / Külgazdaság Nem örülhetünk: jóval kevesebb áru hagyta el Magyarországot
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 08:36
Közel 10 százalékkal esett az export januárban, a termék-külkereskedelmi többlet pedig 12 millió euró volt úgy, hogy a behozatal 2,3 százalékkal lett magasabb az előző év azonos időszakiénál a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Nem fognak a szívükhöz kapni a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. március 2. 05:57
Beköszöntött a stagnálás időszaka a diszkontokban.
Makro / Külgazdaság Vészhelyzet a Hormuzi-szorosban: találat ért egy hajót
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 13:54
A híradások ellentmondóak, de az biztosnak látszik, hogy találat ért egy kereskedelmi olajtankert a Hormuzi-szorosban. 
Makro / Külgazdaság Újabb csapást szenvedett el a tengeren Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 11:07
Belgium lefoglalt egy olajszállító tartályhajót, az orosz „árnyékflotta” egy feltételezett tagját.
Makro / Külgazdaság Váratlan fordulat: mégis mi történt az Ausztriában dolgozó magyarokkal?
Kollár Dóra | 2026. március 1. 06:49
Nem sikerült elérni a 150 ezres szintet, több éves tendencia fordult meg 2026 januárjában.
Makro / Külgazdaság Örülhet Merz kancellár: pöttömnyi lett az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 15:01
Februárban a vártnál kevésbé nőttek a fogyasztói árak Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken publikált, előzetes adatokon alapuló jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Embereket küld Orbán Viktor a Barátság vezeték megrongálódott részéhez
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 13:03
Szlovákiával közösen állít fel és küld Ukrajnába vizsgálóbizottságot a magyar kormány. Vajon beengedik őket?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG