4p
Összeül az ENSZ BT az orosz-ukrán konfliktus miatt – Nem kellenek az orosz részvények, Budapesten a Richtert ütik – Vész- és óvintézkedés a 110 milliárdos megszorítás a miniszterelnök szerint

Semmi sem utalt arra, hogy a maláj légitársaság járatának bármiféle veszéllyel vagy kockázattal kellett volna számolnia – közölte az Eurocontrol egyik tisztviselője. Különben a gép nem is lehetett volna ott – tette hozzá a szakértő. Egy amerikai védelmi miniszter szerint oroszpárti szakadárok lőtték le a gépet. Délután összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Angela Merkel sajtótájékoztatóján azt mondta: korai még arról beszélni, hogy kell-e szigorítani az Oroszország elleni szankciókat.

Az eddigi adatok alapján 298 halálos áldozata lehet a Kelet-Ukrajnában, az orosz határ közelében történt tragédiának. A Maláj Légitársaság utasszállító járata Amszterdamból Kuala Lumpurba tartott, amikor a konfliktusos terület felett eltűnt a radarról, 283 utassal és a legénység 15 tagjával a fedélzetén. A gépet lelőtték, valamennyi utas meghalt, többségük holland állampolgár volt.

A Commerzbank elemzői szerint a légi szerencsétlenség és az izraeli szárazföldi csapatok megindulása megmozgatta ugyan a piacokat, de a központi bankok tervezett lépései és a szabadságolások miatti alacsonyabb likviditás meghatározóbb.

A maláj gép állítólagos lelövésének hírére mindenesetre nem kellenek az orosz részvények. A budapesti értéktőzsdén pedig a Richter nem tud erőre kapni: a papírok árfolyama csaknem 4 százalékkal esik már. Nemcsak a teljesítményben a forgalom alapján is kilóg a sorból a Richter: a gyógyszercégre 1,5 milliárd forintért születtek kötések, míg a hazai piac forgalma 2,8 milliárd forint.

A forint a reggeli erősödés után kora délutánig is meg tudta őrizni viszonylagos erejét, azaz az euróval szemben a 310-es szint közelében tudott maradni. Az euró/dollár továbbra is egyhavi mélypontja körül, 1,3520-nál jár, emiatt a dollár/forint kurzus sem tudott érdemben eltávolodni a tegnap este megjárt 230 körüli szinttől. A svájci frank kurzusa 255 forint körül jár jelenleg a bankközi piacon.

Vész- és óvintézkedésként indokoltnak nevezte a 110 milliárdos megszorítást a miniszterelnök. Orbán Viktor a közrádió reggeli műsorában azt mondta: az intézkedésre Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tett javaslatot, mert bár tartani lehet a költségvetési hiányt, de a tervezett szint "szélén", három százalék körül lesz a deficit. A kormányfő szerint ilyenkor az a helyes, ha egyértelművé teszik "ország-világ számára", hogy a magyar kormány mindenképpen tartani fogja a hiányt.

A zárolás részleteit augusztus 1-jéig dolgozzák ki. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma jár a legrosszabbul, több mint 9,5 milliárd forintot kell zárolnia, míg a Külügynek ehhez képest mindössze 536 milliót.

Elemzők szerint a negatív infláció miatt magas a reálbérek emelkedése, több mint 4 százalék, ami a fogyasztás további bővülését vetíti előre. Ennek az első jelei már látszanak a kiskereskedelem, illetve a háztartások fogyasztási kiadásainak növekedésében. Májusban 4 százalékkal nőttek a keresetek - közfoglalkoztatottak nélkül számolva - az egy évvel korábbiakhoz képest. A béremelkedés a versenyszférában és a költségvetési szektorban gyakorlatilag kiegyenlített 4,1, illetve 3,9 százalékos volt - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal.

A bezárandó komáromi Nokia-gyár 1800 dolgozójából nagyjából 500 lehet szlovák állampolgár. Ezért a szlovák munkaügyi hivatal is akcióba lendül, ahogyan Andor László uniós biztos is, ő azt méri fel, hogyan lehetne uniós pénzből támogatni a munkavállalókat. A Nokia mobil üzletág-tulajdonosa, a Microsoft a következő egy évben 18 ezer munkahelyet akar megszüntetni világszerte, csütörtökön jelentette be, hogy bezárja a Nokia komáromi gyárát, ahol 1800-an dolgoznak.

Eladóak a felszámolás alatt lévő Mal Zrt tározói, vörösiszap nélkül természetesen. 17 milliárd forintot szeretne kapni érte a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. A pályázatra másfél hónapig lehet jelentkezni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG