Fél éve a Magyar Államkincstár elnöke. Kinevezését követően azt mondta, fantasztikus megbecsülésnek, szakmai pályája megkoronázásának tartja, hogy felkérést kapott az intézmény dinamizálására. Most is így látja?
Kétségtelen, ahogy azt a pénzügyminiszter úr már nyilatkozta, tíz másodpercig gondolkodtam a felkérésen. Ilyenkor az ember érzelmi döntést hoz, de szorosan mérlegeli a szakmai szempontokat is. Eddigi pályafutásomnak a csúcsa, hogy a Kincstár elnöke lehetek.
Nem bántam meg, hogy igent mondtam. Még ha árnyalja is a képet, hogy aligha létezik ennyiféle tevékenységet végző, ennyire összetett feladatokat ellátó cég. Rengetet segített, hogy szabad kezet kaptam Varga Mihálytól, mind szakmai, mind személyi kérdésekben.
Eddig messze a legtöbb energiámat az új multidevizás számlavezető rendszer (SZR) elindítása emésztette fel. Azt a Diákhitel Központ vezetőjeként eltöltött kilenc évem alatt érzékeltem, hogy a Kincstár küzd a számlavezető rendszerek megújításával. Ezért is volt az ideérkezésemkor az az elsődleges célom, hogy az immár 25 éves rendszert 2022. január 1-jével le kell cserélni.
És sikerül tartani az újévi határidőt?
Optimista vagyok, úgy látom, az ügyfelek közreműködése mellett sikeresen bevezethető a rendszer a tervezett ütemben, azaz 2022. január 1-jéig a kincstári körön belüli ügyfelek részére is. Azért is, mert 2021. június 1-jétől már az új rendszerben vezetjük a kincstári körön kívüli ügyfélkör valamennyi számláját, ami azt jelenti, hogy ügyfeleink immáron a hazai banki elvárásoknak megfelelő, versenyképes szolgáltatási szinten és kondíciókkal tudják a pénzforgalmukat a Kincstárnál intézni.
E rendszer elindítása ugyanakkor az ügyfélkör-bővítésnél átfogóbb változást jelent, mivel több új belső szakrendszert élesítünk, amelyek a jövőben segítik a Kincstár munkáját és jobb, korszerűbb szolgáltatások bevezetését alapozzák meg. Jelenleg is gőzerővel folyik a munka. Sikeresen lezártuk a számlavezető rendszer fejlesztési szakaszát, immáron átvettük az új rendszer verzióját tesztelésre, így izgatottan várjuk az újévet.
Csak hogy érzékeljük: mennyi pénz fordul meg a Kincstárban egy nap, egy hét, egy hónap, egy év alatt?
A költségvetés végrehajtásában meghatározó szerep jut a Magyar Államkincstárnak, hiszen a kincstári rendszeren keresztül történik az államigazgatás belső pénzügyi elszámolása. Tavaly a Kincstár 28 414 milliárd forint kiadási előirányzat nyilvántartását és kontrollját végezte el. Az elmúlt egy év adatai alapján elmondható, hogy a Kincstár az egyik legnagyobb forgalmat bonyolító pénzforgalmi szolgáltató a határon belüli elszámolásforgalomban.
Az is fontos adat, hogy a Kincstár részesedése az éves teljes banki klíring-forgalomból darabszám alapján 13,4, érték alapján pedig 14,1 százalék.
Mekkora a havonta átutalt összeg a nyugellátásban, nyugdíjszerű ellátásban részesülő 2,6 millió személynek és az 1,3 millió családnak, s mennyit fizettek ki az idén eddig?
Szeptemberben 354 milliárd forintot fizetett ki a Kincstár nyugellátásra és nyugdíjszerű ellátásra. November 12-én pedig a kormány által elrendelt visszamenőleges nyugdíjemeléssel, és az idei prémiummal/egyszeri juttatással együtt több mint 600 milliárdot fogunk kifizetni. Ez rekord, ekkora összeget egy nap alatt még soha nem folyósítottunk. De megnyugtatásul közlöm, aznap mindenki meg fogja kapni a nyugdíját, a visszamenőleges emeléssel és a prémiummal/egyszeri juttatással együtt, méghozzá két részletben, hogy látni lehessen külön a két plusz tételt.
A családoknak folyósított juttatások – tehát a családtámogatások (családi pótlék, gyes és egyéb ellátások), az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj), továbbá a nagycsaládosok autóvásárlási támogatása, a nyelvvizsga, illetve KRESZ-tanfolyam és -vizsga díjához nyújtott támogatás – együttes havi kiadása 66,6 milliárd forintot tesznek ki.
Mindezen ellátásokra 2021 első nyolc hónapjában 3463 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár. Ebből 2918 milliárd forint a nyugellátások, nyugdíjszerű ellátások, 545 milliárd forint pedig a családok részére kifizetett ellátások, támogatások együttes összege.
A január 1-jétől igényelhető otthonfelújítási támogatásból pedig eddig 67,4 milliárd forintot fizettünk ki, 37 630 családnak.
A 2021-es szja-visszatérítés mekkora feladatot ad? Mindenki megkapja 2022. február 15-éig a pénzt?
Ez ügyben folyamatos egyeztetések folynak a NAV és a Kincstár között, a zökkenőmentes lebonyolítás érdekében.
A maga részéről a Kincstár hogyan tudott eddig hozzájárulni, s tud majd a jövőben hozzájárulni Varga Mihály 2018 végén kitűzött céljához, miszerint a lakosság kezében lévő állampapír-állomány értéke az addigi 5900 milliárd forintról 2023 végére 11 ezer milliárdra nőjön (ami jelenleg már 9 ezer milliárd)?
Nagy a szerepünk ebben a növekedésben, hiszen 2018 végéhez képest a Kincstár a függő ügynökei teljesítményével együtt megháromszorozta az általa kezelt lakossági állampapír-állomány értékét. A lakosság kezében lévő állampapír-állomány elmúlt évi közel 1000 milliárd forintos növekedésének több mint a felét a kincstári ügyfelek állampapír állomány-gyarapodása adta, és hasonló részarány várható a 2021-es évben is.
A lakossági állampapírok forgalmazásában elért piacvezetői pozíciónkat jól mutatja az Államadósság Kezelő Központ által 2020-ban kiadott két különdíj: egyrészt a Kincstár lett „az év legnagyobb állománynövekedést elért forgalmazója”, másrészt „az év online forgalmazója”. A digitalizációs törekvéseinkkel szeretnénk tovább növelni a Kincstár részesedését az elvárt növekedésből.
A Kincstár két évvel ezelőtti, 20-25 százalékos részesedése a teljes lakossági állampapír-állományból ma már 33 százalék. Köszönhetően annak, hogy a dematerializált kincstári lakossági állampapír-állomány már meghaladta a 2700 milliárd forintot, ami a nyomdai állampapír-állománnyal együtt összesen 3300 milliárdot tesz ki, ez 330 milliárddal magasabb a 2020 véginél. Az aktív ügyfeleink száma idén 9 százalékkal, 510 ezer felé emelkedett. Akik nagyjából fele-fele arányban birtokolnak normál értékpapír-, illetve Start-számlákat.
A kincstári ügyfelek nagyjából hány százaléka vásárol online és hány személyesen, a kincstári fiókokban? És mi a forgalmon belül az online és az offline megoszlás?
A Kincstár állampapír-forgalmazásához kapcsolódó digitális szolgáltatások kiemelkedő színvonalát jól mutatja egyfelől az a tény, hogy 2021-ben a befektetési tranzakciók közel 80 százaléka már online, a WebKincstáron, illetve MobilKincstáron keresztül bonyolódott le. Másfelől az idén október végéig értékpapírszámlát létesített 45 ezer új ügyfél egyharmada már ügyfélkapun keresztül nyitotta meg a számláját. Ezzel a teljesítménnyel a Kincstár piacvezető az online állampapír-értékesítésben, miközben a személyes megjelenés nélküli, ügyfélkapun keresztüli értékpapír-számlanyitásban is úttörők vagyunk. S kiemelt stratégiai célunk a digitalizáció tovább erősítése.
Idestova több mint másfél éve működik az Azonnali Fizetési Rendszer, méghozzá meglehetősen sikeresen. Elképzelhető, hogy egyszer a nyugdíjak 5 másodpercen belüli átutalása is megvalósulhat?
Több új szolgáltatást tervezünk bevezetni az Azonnali Fizetési Rendszerhez kötődően. A nyugdíjak ezen elszámoló rendszeren történő utalása is célkitűzésünk egy középtávú fejlesztési terv keretében. Jelenleg a rendszereket teszteljük, s amennyiben a belső rendszerek és külső üzleti partnerek eredményei ezt alátámasztják, akár a jövő évben be tudjuk vezetni ezt a jelentős innovációt.