3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A háború kezdete óta több százmillió euró értékű ukrajnai fegyverexportra adott engedélyt a német kormány.

A szövetségi parlament (Bundestag) egyik ellenzéki pártja, a kormányzó szociáldemokratáktól balra álló Baloldal (Die Linke) írásbeli kérdésére összeállított kimutatás szerint a kormány 350,1 millió euró (140 milliárd forint) értékben adott engedélyt fegyverek és más katonai felszerelések ukrajnai exportjára az orosz támadás február 24-i kezdete és június 1-je között.

Fegyverszállításra 219,8 millió euró értékben adtak ki engedélyt, egyéb katonai felszerelések - például sisakok és golyóálló mellények - ukrajnai exportjára pedig 85,2 millió euró értékben. További 45,1 millió eurót tesznek ki azok a szállítások, amelyeket az áprilistól bevezetett új, egyszerűsített engedélyezési eljárásban hagytak jóvá. Ennél a tételnél nem közölték a fegyverek és egyéb katonai felszerelések arányát.

Ukrán katona egy lőállásnak használt épületben a keleti fronton. Fotó: MTI/AP/Olekszandr Ratusnyak
Ukrán katona egy lőállásnak használt épületben a keleti fronton. Fotó: MTI/AP/Olekszandr Ratusnyak

A gazdasági minisztérium államtitkára, Udo Philipp a kimutatáshoz csatolt magyarázatban kiemelte, hogy az engedélyek jórészt a hadsereg (Bundeswehr) készletéből származó fegyverekre, felszerelésekre vonatkoznak. Ezek mind használt eszközök, ezért nem is a beszerzési árukon, hanem a jelenlegi - értékcsökkentett - áron szerepelnek a statisztikában.

Németországban a védelmi ipar szereplőinek az exportügyletekhez meg kell szerezniük a kormány hozzájárulását. A kérelmekről a kancellárból és több miniszterből álló, úgynevezett szövetségi biztonsági tanács dönt, amely zárt üléseken tárgyal az engedélykérelmekről, és sem a parlamentnek, sem a nyilvánosságnak nem tartozik elszámolással.

Tevékenységéről csak összefoglaló adatokat közöl az ágazat kivitelének alakulásáról szóló kormányzati jelentésekben.

Ugyanakkor a ZDF országos köztelevízió beszámolója szerint az világos, hogy Németország a kormány ígéretei ellenére még mindig nem küldött Ukrajnába úgynevezett nehézfegyvereket, például páncélozott harcjárműveket, hanem védekezésre alkalmas, úgynevezett könnyű fegyverzettel - főleg vállról indítható rakétákkal - és lőszerrel támogatta az orosz csapatok ellen harcoló ukrán hadsereget.

A kormány politikáját így két oldalról is bírálják. A legnagyobb ellenzéki erő, a jobbközép CDU/CSU pártszövetség szerint nehézfegyverzettel is segíteni kell Ukrajnát, a Baloldal szerint viszont egyáltalán nem szabad fegyvert küldeni, hanem a diplomáciai megoldásra kell összpontosítani.

A ZDF kiemelte, hogy Németországgal szemben az Egyesült Államok nehézfegyverekkel, köztük önjáró, lánctalpas lövegekkel is támogatja az ukrán erőket, a már meg is valósított és a kilátásba helyezett fegyverzetszállítások összértéke több, mint tízszer nagyobb, 4,37 milliárd euró.

(MTI) 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tordai Bence szerint nyomozás indult Paks 2 miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 19:12
Hűtlen kezelés gyanújával nyomoz a rendőrség. 
Makro / Külgazdaság Rég nem látott lendület az autópiacon, Magyarország is nagyot ugrott
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 18:49
A közép-kelet-európai autópiacon az új autók értékesítése csaknem egy százalékkal haladta meg a koronavírus-járvány előtti, 2019 első félévi volument az idei első fél évben, míg az Európai Unió egésze továbbra sem tért vissza a járvány előtti szintre – derül ki az AutoWallis legfrissebb, csütörtökön bemutatott autópiaci elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Újabb milliárdok szabadulhatnak fel a magyar vállalkozásoknak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 18:02
Folytatódhat a Demján Sándor Tőkeprogram.
Makro / Külgazdaság Visszatérhet egy rég nem látott szint az államadósságnál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 14:13
Hatéves csúcs jöhet év végére.
Makro / Külgazdaság Vége: becsukja a NER három híres alapítványát a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 12:44
A vagyon visszakerül az államhoz, együttesen százmilliárdos tételben kapott közpénzt a három KEKVA.
Makro / Külgazdaság Rálépett a fékre, de még így is bezsebelt 67,5 milliárdot a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 12:28
Csak egy kategóriában fogadtak el több ajánlatot az előzetesen meghirdetettnél.
Makro / Külgazdaság Mire kell készülni pénteken a tankolásnál?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 11:26
Változik az ár.
Makro / Külgazdaság Elmondták a tiszás bizottsági tagok, miért Unger Annát választották a vagyonvisszaszerzési hivatal élére
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 11:16
Komoly kutatási múlttal rendelkezik, nem baj, hogy nincs jogi végzettsége.
Makro / Külgazdaság Nagy nyugdíjemelést jelentett be a kormány, januártól sokan dupla pénzt is kaphatnak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 10:24
120 ezer forintnál januártól senki nem kap kevesebbet.
Makro / Külgazdaság Unger Anna lehet a vagyonvisszaszerzési hivatal vezetője
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 27. 10:11
A bizottság őt választotta, most már a parlamenten a sor.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG