5p

Hamarosan a Berlin rendelkezik majd a legnagyobb hagyományos hadsereggel az európai NATO-rendszerben.   A "speciális alap" fő kedvezményezettjei a légierő és a haditengerészet.  Káncz Csaba jegyzete  

Oroszország június 3-án azzal vádolta Németországot, hogy „remilitarizálásával” labilissá teszi az európai biztonsági rendszert, amikor Berlin a moszkvai ukrajnai invázióra reagálva növeli katonai kiadásait.

De mi váltotta ki a Kreml ingerült reakcióját? Nos, múlt pénteken a szövetségi parlament (Bundestag) jóváhagyta a német katonai költségvetés rendkívüli emelését, a fegyveres erők 100 milliárd eurós "speciális alapját". Ennek eredményeként a német védelmi költségvetés most már meghaladja azt a két százalékos küszöböt, amelyről a NATO 2014-ben megállapodott – persze nem feltétlenül idén azonnal, de mindenképpen több év átlagában legalább 2026-ig.

Németország megnöveli védelmi kiadásait és új alapokra helyezi biztonságpolitikáját. Fotó: Bundeswehr / Carl Schulze
Németország megnöveli védelmi kiadásait és új alapokra helyezi biztonságpolitikáját. Fotó: Bundeswehr / Carl Schulze

Olaf Scholz kancellár az orosz invázióra tekintettel „nagy nemzeti erőfeszítést” kért a Bundeswehr „új, erős képességeinek” kiépítésére. Köszönetet mondott mindenkinek, aki „ilyen konstruktívan és pártokon átívelően” segítette ezt a döntést.  Leszögezte, hogy ez egy „kvantumugrás”: „A Bundeswehr rendelkezik majd a legnagyobb hagyományos hadsereggel az európai NATO-rendszerben”.

A most elhatározott "speciális alappal" öt év alatt a mintegy 50 milliárd eurós rendes védelmi költségvetést kívánják nagy léptekkel megnövelni. Mindenestere az ellenzéki konzervatív Unió nem tudott érvényesülni azzal a követelésével, hogy ezt a célt az Alaptörvényben is rögzítsék. A most született kompromisszum a következő: a két százalékos célt "több év átlagában" el kell érni.

Mely területek a nagy győztesek?

A "speciális alap" fő kedvezményezettjei a légierő és a haditengerészet. A légierő mintegy 41 milliárd euróját új Eurofighter-ek és 60 Chinook CH-47 szállítóhelikopterek beszerzésébe fektetik. Emellett az elöregedett Tornado sugárhajtású repülőgépeket is le kell cserélni, többek között az Egyesült Államokból származó F-35-ös repülőgépekre. Elektronikus tengeri felderítő repülőgépeket, valamint korai figyelmeztető és felderítő rendszereket is kívánnak vásárolni.

A pénz egy részét a francia-német „Future Combat Air System” (FCAS) javára is fordítják. 20 milliárdot szánnak a Bundeswehr digitalizálására, 19 milliárdot szánnak a haditengerészetre. Új 130-as osztályú korvettek, további fregattok és 212-es osztályú CD tengeralattjárók vásárlását tervezik norvég együttműködésben.  

Szintén a bevásárlólistán szerepelnek a nagy hadihajók elsüllyesztésére képes modern hajóelhárító rakéták, a tengeralattjárók légvédelmi rakétái, egy új tengeralattjáró és többcélú harci hajók. Viszonylag kevés pénzt, kétmilliárd eurót fordítanak a katonák egyéni védőfelszerelésére, amelyet pedig Christine Lambrecht védelmi miniszter mindig is kiemelten kezelt.

Összesen 16,5 milliárdot különítettek el a szárazföldi csapatok számára. A szárazföldi erőknél a Fuchs páncélozott csapatszállítók pótlását kell elvégezni, és a Puma harckocsit utólag kell felszerelni. Megteremtik a feltételeket egy új, 5000 fős, gyorsan bevethető dandárhoz. A Zöldek nem tudtak érvényesülni azon követelésükkel, hogy a "speciális alapot" kibervédelemre és polgári védelemre is fordítsák.

Rájuk fér az alapos erősítés

Ez a tőkejuttatás jókor jött a hadseregnek. Az elmúlt években sorra jöttek ki azok a jelentések, amelyek a Bundeswehr elképesztően leromlott állapotáról tanúskodtak. 2018 februárjában példának okáért a Bundestag katonai ombudsmanja éves jelentésében kiemelte, hogy a légierő 14 darab A400M típusú szállító repülőgépe közül egy sem működőképes, 6 tengeralattjáró üzemképtelen, a 244 Leopard-2 tanknak pedig csupán a harmada harcképes! A védelmi minisztériumnak 2018-ban be kellett vallania, hogy a hadsereg csupán 2031-ben kerül teljesen bevethető állapotba.

A hamburgi Der Spiegelnek három éve sikerült megszereznie a védelmi minisztérium egy bizalmas feljegyzését a parlament illetékes bizottságához. Ebben feketén-fehéren az áll, hogy a minisztérium nem tudja teljesíteni a saját, korábban kitűzött felfegyverzési- és személyzeti céljait.

Így többek között a minisztérium eredetileg azt tervezte, hogy 2023-ban a NATO új Nagyon Magas Készenlétű Összhaderőnemi Erejét (NATO Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) a német hadsereg fogja vezetni. Ez lett volna az első alkalom, hogy a Bundeswehr ezen egysége teljesen fölszerelve hajtotta volna végre a feladatot, nem pedig úgy, mint eddig, hogy más egységektől kellett felszerelést kölcsön kérni. A minisztérium friss jelentésében viszont az szerepel, hogy a különleges egység felszerelése még 2023-ban is csak „minőségi és mennyiségi korlátozások hallgatólagos jóváhagyásával lehetséges”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG