1p
Soros György milliárdos befektető úgy véli, hogy az alacsony gazdasági növekedés, és a hosszan tartó politikai feszültség akkor is széthúzza az unió tagállamait, ha a görögök elfogadják a kiterjesztett megszorító csomagot. Soros szerint az USA gazdasága a megújulás jeleit mutatja, a választásokkal kapcsolatban elmondta, hogy Obama megérdemelne egy második győzelmet.

Soros elmondta, hogy az Európai Unió, és a súlyosan eladósodott országok elveszett évtized. előtt állnak. Hozzátette, hogy ez akár hosszabb is lehet, mint egy évtized hiszen Japán, amely hasonló helyzetben volt, és a banki válság és az ingatlan boom hatása miatt már közel 25 éve nem képes növekedést elérni. Véleménye szerint ez feszültségeket fog szülni az unión belül, amely akár el is pusztíthatja azt. Soros mindezeket a CNN-nek adott interjúban mondta el.

A görög helyzettel kapcsolatban a befektető elmondta, hogy a megszorító csomag, amely többek között a minimálbérek és a nyugdíjak csökkentését tartalmazza nem feltétlenül fog működni hosszú távon. Azonban következő hat hónapban békét hozhat a görög fronton. A görög parlament a mai napon szavaz a kiterjesztett megszorító csomagról. Amennyiben elfogadják a szükséges intézkedéseket, akkor Görögország megkaphatja a második, 130 milliárdos mentőcsomagját.

Véleménye szerint a görög "beteg" helyzetet, az EU nem kezelte megfelelően, és továbbra is problémákat okoz Európa számára. Soros korábban az alapblog.hu-nak adott interjúban kifejtette, hogy két lehetőség áll előttük, vagy következetesen folytatják a németek által előírt megszorításos programot és akkor ebbe mennek tönkre, vagy fellázadnak a diktátum ellen, azt nem teljesítik rendesen, akkor meg ezért mennek tönkre.

A befektető véleménye szerint az USA gazdasága a megújulás jeleit mutatja. A választásokkal kapcsolatban elmondta, hogy szerinte Barack Obama megérdemli a második ciklust. A befektető véleménye szerint a pénzügyi válság után kialakult problémák jóval nagyobbak voltak annál, minthogy bármelyik másik elnök azonnal meg tudta volna azokat oldani. Így aki megnyeri a jelenlegi választásokat, annak sokkal nagyobb esélye lesz sikereket elérni.

Soros György is támogatta a Warren Buffett-ről elnevezett Buffett-szabály bevezetését, mely szerint azok, akik 1 millió dollár fölött keresnek egy évben, azok minimum 30 százalékos adókulccsal adózzanak. Buffett többször kifogásolta, hogy a milliárdosok - szerinte - nem fizetnek elég adót. A befektető a The New York Times-ban augusztusban közölt cikkében ezt azzal magyarázta, hogy a nagyon gazdagok, akik nem bérből, hanem befektetésből szerzik jövedelmük nagy részét, ez utóbbi után alacsonyabb kulccsal adóznak, mint a középosztálybeliek a bérjövedelmük után. Soros kiemelte, hogy a válság hatására tovább nőtt a társadalom egyes rétegei között az egyenlőtlenség.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Miniszterek egész csoportja kíséri el Lengyelországba Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 15:51
Kedden délután landolnak Krakkóban, onnan vonattal érkeznek Varsóba. Szerdán jönnek a csúcstalálkozók.
Makro / Külgazdaság Csökkenti az állampapírok kamatait az ÁKK
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 14:43
Lezárja a fix kamarozású állampapírok futó sorozatait az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), és péntektől újakat indít azok helyett. A kamatokat is csökkentik 0,5 százalékkal.
Makro / Külgazdaság Ilyen nagyot még soha nem kaszált a Ryanair
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 11:46
2,26 milliárd euró adózott eredménnyel zártak.
Makro / Külgazdaság Ha nem lenne védett, akor még drágább lenne a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 10:50
A piaci ár emelkedik, a védett ár marad.
Makro / Külgazdaság Fontos adatot közölt az MNB az államadósságról
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 09:51
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye 4964 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Máris a Tisza-kormány köré gyűlnek a kegyetlen ítéletmondók
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 15:34
A három nagy szereplő megkezdi az idei minősítéseket Magyarországgal szemben.  
Makro / Külgazdaság Fertőzés: máris ráment Izrael gazdasága az öldöklésre
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 14:39
Bezuhant a közel-keleti ország GDP-je az Irán ellen indított háború kezdete óta. 
Makro / Külgazdaság Csak a gyors átállás menthet meg az évszázad energiaválságától?
Szirmai S. Péter | 2026. május 16. 17:01
Az évszázad eddigi legnagyobb energiaválságával néz szembe Európa, ezért fel kell gyorsítani az áttérést a saját megújuló energiákra, figyelmeztet az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC).
Makro / Külgazdaság Szalay-Berzeviczy Attila: Az orosz imperializmus nemcsak Ukrajnára, hanem egész Európára veszélyes
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. május 16. 11:51
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke a május 14-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 97. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Különleges tárlatvezetést tartott Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 11:08
Személyesen vezette körbe a sajtó munkatársait Magyar Péter kormányfő a Miniszterelnökség volt épületében, a Karmelita kolostorban szombat délelőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG