1p
Magyarországon új társadalmi szerződésre van szükség, de azt nem a két nagy politikai tábor kötné egymással, hanem a politikai elit a gazdasági és a társadalmi szereplőkkel
Magyarországon új társadalmi szerződésre van szükség, de azt nem a két nagy politikai tábor kötné egymással, hanem a politikai elit a gazdasági és a társadalmi szereplőkkel - mondta egy brüsszeli rendezvényen Stumpf István.

A Századvég Alapítvány elnöke, volt kancelláriaminiszter szerint a magyar pártrendszer átalakulóban van: az eddigi kétpólusú helyett hegemonisztikus rendszer jön létre. A jövő tavaszi választásokig a magyar baloldal számára "nincs feltámadás", és bár "a Fidesz önsorsrontó képessége továbbra sem lebecsülendő", mégis "kormányzásra ítéltetett" - vélekedett Stumpf azon a vitafórumon, amelyet a Microsoft brüsszeli székházában tartottak Magyarország versenyképességéről, az új kihívások megválaszolására való felkészültségéről.

Úgy látja, hogy a Fidesz azért "nem tud veszíteni", mert a szociálliberális koalíció hihetetlen mértékben "leharcolt". A szocialisták táborára a dezorientáltság jellemző, egyes csoportok egymás ellen fordultak, nincs közös ideológiájuk. A szocialisták a választásokon várhatóan mélyrepülést mutatnak be, és most bizonyos "veszteségminimalizálásra" törekednek - mondta. Mint hozzátette, eközben a Fidesz megnyilvánulásai "kockázatminimalizáló" törekvésekre utalnak.

"Orbán nagy adócsökkentését az MSZP már meglépte"
Az MTI kérdésére Stumpf István elmondta: semmi jelét nem látja annak, hogy a Fidesz adott esetben, ha az alkotmánymódosító képességet jelentő kétharmados többség megszerzése azt kívánná, összefogna a Jobbikkal.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a Jobbik, amely akár meg is nyerheti az MSZP-vel a második helyért vívandó harcot, most már erősebben támadja a Fideszt, mint a szocialistákat. Szerinte egyébként a választások közeledtével a pártpreferenciákat illetően a lakosság egyre erősebben mérlegeli a kormányzóképesség szempontját, és ez nem a Jobbik táborának további növekedését valószínűsíti.

Stumpf megjegyezte, hogy az elmúlt húsz év során senkinek sem volt ilyen sok ideje felkészülni a kormányzásra, mint most a Fidesznek. A választási győzelem után kormányzati szerkezetátalakítás, valamint új költségvetés várható - tette hozzá. Megreformálandónak ítélte a pártfinanszírozás és a közbeszerzés rendszerét, "mert ezek a korrupció melegágyai".

A társadalmi szerződéshez - mondta - nagy szükség lenne egy hiteles baloldalra is, de ennek hiányában a gazdasági szereplőkkel, társadalmi szervezetekkel kell azt megkötnie a politikai elitnek. "Felelősségre vonással nem lehet helyettesíteni a kormányzást" - fogalmazott azzal kapcsolatban, hogy nagy az elszámoltatásra irányuló nyomás.

Bajnai: szétzabálják az országot az egyéni érdekek
Az Orbán-kormány volt kancelláriaminisztere az állam szükséges szerepét illetően követhetőnek mondta az úgynevezett neoweberiánus szemléletet, amely szembefordul a neoliberalizmussal, elveti a közfeladatok "kiszervezését", hatékonyabb, de nem feltétlenül nagy államgépezetet tart szükségesnek.

"A közjót az államnak kell szolgálnia, mert a piactól nem várható a jótékonykodás és a társadalmi méltányosság, a piac a profitmaximalizálás terepe" - hangsúlyozta Stumpf. Ha az állam nem szabályoz, akkor a korporatív érdekek válnak állami érdekké - mondta, és leszögezte: "az állam nem üzleti vállalkozás, hanem szolidaritásközösség".

Mint kifejtette, a neoweberiánus gondolkodásmódban az tekinthető újnak, hogy az állam hatékony működtetését polgárbarát módon kell megvalósítani, amiben nagy szerepe van a műszaki fejlődésnek, az e-kormányzásnak, az interaktivitásnak, a reprezentatív demokrácia civil konzultációval való kiegészítésének.

Bajnai: nehéz, de elviselhető év lesz 2010
Az SZDSZ "bedobná" Bokrost a közösbe
Orbán hatalmas adócsökkentésre készül
Bajnai: nélkülem tartós szegénység lenne

MTI

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette: megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, indulnak a vizsgálatok
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 17:19
Megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, teljes körű vizsgálat indul minden területen – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Kármán András speciális jogköröket kapott a nehéz költségvetési helyzet miatt
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 16:52
Megszületett az erről szóló határozat.
Makro / Külgazdaság Kapcsoljuk Szalay-Berzeviczy Attilát – a Klasszis Klub stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 15:12
A Budapesti Értéktőzsde volt elnökével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság A török jegybank nem túl optimista az inflációt illetően
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 14:33
A török jegybank a februárban várt 16 százalékról 24 százalékra változtatta az idei év végére vonatkozó inflációs előrejelzést – közölte Fatih Karahan bankelnök csütörtökön, amikor ismertette a központi bank negyedéves inflációs jelentését.
Makro / Külgazdaság Üzent a Magyar-kormánynak a szakértő: ki kell vezetni a védett benzinárat
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 14:00
A versenytorzító és közgazdaságilag indokolatlan ár-intervenciókat a szakmai konszenzus szerint mielőbb meg kellene szüntetni.      
Makro / Külgazdaság Még sosem javult akkorát a lakosság gazdasági hangulata, mint most
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 12:30
A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint májusban jelentős ugrással 5,5 éves csúcsra javultak a lakossági várakozások. A GKI Fogyasztói Bizalmi Index értéke 16,1 ponttal nőtt. Ilyen mértékű pozitív irányú havi elmozdulásra a mérés több mint 30 éves történetében még nem volt példa.
Makro / Külgazdaság Fontos szint alá esett be a gázolaj ára a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 12:10
Pénteken továbbra sem változik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi piaci ára sem. A kutakon viszont a dízel literenként 8 forinttal olcsóbb lett.
Makro / Külgazdaság Az összeomlás szélére került a Trumpék által kivéreztetett ország
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 08:20
Kuba teljesen kifogyott a dízelből és a fűtőolajból az Egyesült Államok által bevezetett olajblokád következtében – közölte szerdán Vicente de la O Levy kubai energiaügyi és bányászati miniszter.
Makro / Külgazdaság Ezt kell tudni az euró bevezetésének egyik legfontosabb lépcsőfokáról
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 08:04
Az új kormány euróbevezetési tervei és az ezzel járó pozitív hatások várhatóan ellensúlyozzák a hitelminősítő intézetek által megfogalmazott növekvő fiskális kockázatokat és javíthatják az ország hitelminősítési kilátásait a tavaszi és őszi felülvizsgálatoknál – közölte a GKI elemzésében.
Makro / Külgazdaság Új korszak kezdődött az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 07:46
Megválasztotta az amerikai szenátus a szövetségi jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) új vezetőjét, Kevin Warsh közgazdászt, Donald Trump elnök jelöltjét szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG