4p
Hillary Clinton demokrata elnökjelölt 9/11-es rosszulléte egy csapásra ráirányította a figyelmet az elnökjelöltek egészségi állapotára: vajon képesek fizikailag is megfelelni az elnöki szék nyújtotta stresszes és idegőrlő kihívásoknak, vagy alkalmatlanok a feladatra? Mindaddig nem kapunk választ erre a kérdésre, amíg saját orvosaikkal vizsgáltatják magukat az elnökjelöltek.

Mire eljutunk oda, hogy beiktatják az új amerikai elnököt, biztos, hogy 70, vagy közel 70 éves lesz. Na nem mintha ez különösebben meglepő lenne, hiszen a szenátus átlagéletkora nagyjából e felett van, az viszont aggodalomra ad okot, hogy egyik elnökjelölt sem hajlandó megkérdőjelezhetetlen adatokat szolgáltatni az egészségi állapotáról, ezzel viszont saját maguk alatt vágják a fát.

Donald Trump, republikánus elnökjelölt orvosa, Dr. Harold Bornstein még hetekkel a mostani botrány előtt adott ki egy "orvosi jelentést", amelyben azt írta, Trumpnál egészségesebb elnökjelölt még nem volt az Egyesült Államok történelme során. Egy ilyen állítás minden, csak nem hihető Trump saját orvosától. Mindeközben a republikánusok boszorkánykonyhájában folyamatosan kotyvasztják a Clinton-ellenes konspirációkat, amelyekben jó nagy adagot képez az egészségi állapotára, alkalmatlanságára vonatkozó rész. Hillary Clinton ezért csak tetézte a bajt, amikor a szeptember 11-i megemlékezéskor történt incidense után, inkább csak titkolózott és nem ismerte be, hogy tüdőgyulladása van, habár arról a szűk kampánystáb már két nappal előtte, pénteken is tudott.

Érthető tehát, hogy találgatások táptalajává vált a rendezvényről kiszivárgott néhány videó, de meg kell hagyni, nem ez az első eset, hogy célkeresztbe állítják a volt külügyminisztert: folyamatosan keringenek elméletek és feltételezések, hogy szívbeteg, hogy Parkinson-kóros, de komolyabb agysérülést is fel vélt fedezni az internet népe, elég ha valaki rákeres.

Amerika legegészségesebbjei?

Nagyon gyorsan vált tehát első számú feladattá a két jelölt számára, hogy a hajrában tisztázza az egészségi állapota körüli mendemondákat, így szinte egy időben juttatták el a legfrissebb "orvosi szakvéleményeket" a Fehér Házhoz és a nyilvánossághoz. Persze ismét a saját orvosaik által szignózva.

Dr. Lisa Bardack, Clinton orvosa jelentette először, hogy a 9/11-i gyengeség oka tüdőgyulladás volt. Mint írta, a demokrata elnökjelölt antibiotikumokat szed és egyre jobban van. Kiderült, Clinton koleszterinszintje és vérnyomása normális, szívbetegség jeleit - amely a családban sajnos gyakori - nem találták. Clarixent szed az allergiájára, orvosságot pajzsmirigy alulműködésre, B-vitamint és vérhígítót a fejében talált vérrög miatt még 2012-ben. Megfelel a posztra.

Ehhez képest Donald Trump a nagy semmit közölte: szerdán volt a Dr. Oz Show című tévéműsor felvételein, ahol a műsorvezetőnek adta át a múlt heti teszteredményeit, amelyek egyelőre még nem publikusak. Semmit nem lehet tudni a korábbi egészségügyi állapotáról, hogy milyen gyógyszereket szed, mire allergiás, vannak-e örökölt betegségei, vagy bármi, ami miatt esetleg nem beszámítható döntéseket hoz majd a világ legerősebb államának első embereként A republikánus jelölt egyébként ennél többet nem is óhajt elárulni illetve de, megjegyezte, hogy a 121 kg-os súlyából "ledobhatna pár kilót".

Ez messze nem az igazi

Ennél azért látott Amerika népe már jóval alaposabb analízist is: McCain szenátor, aki 2008-ban indult a posztért, 1173 oldalas egészségügyi jelentést adott át a sajtónak, amikor éppen azt találgatták, vajon rákos-e a republikánusok elnökjelöltje.

A probléma a hatalmas titkolózással az, hogy a választók minimum megérdemlik az objektív, transzparens szakvéleményt a következő vezetőjük fizikai állapotáról, ahogy például megérdemlik az adóbevallásuk, vagyoni állapotuk és elnöki programok megismerését. Ráadásul nem csak a választók számára fontos, hanem a világ összes nemzetének, amelyik tárgyal, szövetségben van, vagy éppen függ az Egyesült Államoktól, annak gazdaságától és döntéseitől. Alapvető lenne, hogy a jelölteket ne a saját orvosaik vizsgálják, de az is, hogy ne csak egy orvos nézzen rájuk, hiszen embere válogatja, hogy mit állapítanak meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszamenőleg is emeli a pedagógusok fizetését a kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:59
Minden kategóriában emelkedik a pedagógusok fizetése, sorra vettük, hol milyen bérsávok lesznek.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: megreformáljuk a Magyar Fejlesztési Bankot
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:07
Erről is szó esett a csütörtök délutánk kormányszóvivői tájékoztatón, de előtte három szakember beszélt az előttünk álló extrém hőségre való felkészülésről. 
Makro / Külgazdaság 444: Orbán Viktort is az aranykonvoj-ügy felelősei közé teszi az Ügyészség
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 16:31
Farkas Örs korábbi államtitkár, és Hajdu János volt TEK-főigazgató felelősségét is vizsgálják. Jogellenes fogvatartás és hivatali visszaélés gyanúja is megalapozott.
Makro / Külgazdaság Az egyik alapító ország is kiléphet az OPEC-ből
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 15:03
Az Olajexportőr Országok Szervezetének kvótája túl alacsony iraki tisztviselők szerint: a kitermelés jelentősen visszaesett, amióta a Hormuzi-szoros blokád alatt van.
Makro / Külgazdaság Ruszin-Szendi Romuluszék már a háború utánra is készülnek
Litván Dániel | 2026. június 25. 14:39
Mindenki várja a békét, de bizonyos problémák csak akkor kezdődnek igazán. Erről is volt szó a V4 országok honvédelmi minisztereinek találkozóján.
Makro / Külgazdaság Ekkor dönthetnek az Airbnb-k sorsáról Józsefvárosban
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 13:37
Októberben dönt Józsefváros vezetése a rövidtávú lakáskiadás szabályozásáról. A kerület, a lakónegyedek és a társasházak szintjén is kvótákat vezetnének be.
Makro / Külgazdaság Egyelőre nem lesz még olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 13:10
Péntektől sem a benzin, sem a gázolaj nagykereskedelmi ára nem változik.
Makro / Külgazdaság Sokéves csúcson az ingázók száma, emelkedhet a munkanélküliség idehaza
Imre Lőrinc | 2026. június 25. 12:33
Hiába közölt a vártnál kedvezőbb munkaerőpiaci adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) májusban, az elemzők szerint ez nem feltétlenül utal trendfordulóra. A demográfiai folyamatok, a vendégmunkások behozatalának szigorítása is kockázatot jelentenek, tartalék pedig a fiatalok és az idősek, valamint a külföldön dolgozók hazacsábításában lehet. Az ingázók száma egyébként több mint 6 éves csúcsra ugrott.
Makro / Külgazdaság Az MNB szerint simán ki lehetne vezetni az árstopokat
Herman Bernadett | 2026. június 25. 12:20
Ha most júniusban kivezetnék az árrésstopokat és árstopokat, akkor is csak 2 százalékos lenne az idén az infláció a friss Inflációs Jelentés szerint. Olyan jó a helyzet, hogy március óta 2 százalékponttal csökkent a jegybank inflációs várakozása. 
Makro / Külgazdaság K&H: 5 tipp, hogy okosan gazdálkodj az első fizetéseddel
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:56
A nyári diákmunka jó alkalom a tudatos pénzügyi szokások kialakítására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG