5p

Hiába válik ugyanis lehetővé a bankok számára, hogy szeptember 1-jétől már az úgynevezett vállalati kötegelt átutalásokat is – ilyenek jellemzően a bérek – az azonnali fizetési rendszerben teljesítsék, ezt az induláskor csak a hitelintézetek egy része biztosítja, többen is csak 2021-ben tervezik bevezetni e szolgáltatást – derült ki lapunk körkérdésére.

Már közel fél éve tapasztalhatjuk, mennyire megkönnyíti az életünket, hogy – ha nyolc hónapos késéssel is, de – idén március 2-án elindult az azonnali fizetési rendszer. Ennek lényege, hogy a magánszemélyek bankszámlájáról legfeljebb 10 millió forint értékben elindított pénzeknek legfeljebb 5 másodpercen belül a célba kell érniük 0-24 órában. Azaz hétköznap a banki órákon túl, vagyis akár éjjel, továbbá hétvégéken és ünnepnapokon.

A vállalati bérfizetések még eltérő utakat járnak be
A vállalati bérfizetések még eltérő utakat járnak be

E lehetőséggel sokan is éltek. Az első három hónapban, azaz március és május között közel 27,2­ millió ­darab­ átutalás ­teljesült a ­bankok ­között­­, 3­ 838 ­milliárd­ forint ­összértékben­ – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) júliusban nyilvánosságra hozott Fizetési Rendszer Jelentésében (most kértünk frissebb adatot az MNB-től, de azt a választ kaptuk, hogy még nem rendelkeznek a júniusi és júliusi számokkal). Az azonnali átutalások nagy része, 92 százaléka az 5 másodperces határtól jóval kevesebb idő alatt, 2 másodpercen belül lebonyolódott, 30 százalékuk pedig a normál banki nyitvatartási időn kívül, tehát este vagy a hétvégén is. Érdekes lehet még, hogy ­több mint ­55 ­ezren regisztráltak­ másodlagos ­számlaazonosítót ­– a magánszemélyek adószámot, email-címet vagy mobilszámot, a cégek adószámot. Ennek előnye, hogy ma már úgyis lehet átutalást küldeni, hogy nem is tudjuk, valakinek mi a számlaszáma, elég, ha az említett azonosítókat ismeri.

A­ jegybanki jelentésből az is kiderül, hogy az azonnali fizetési rendszer jól vizsgázott a koronavírus-járvány alatt, nem fordult elő zökkenő. Ez azért nagy szó, mert a tőkepiacon ebben az időszakban óriási forgalom keletkezett – állapította meg Bartha Lajos, az MNB ügyvezető igazgatója a napokban a jegybank vlogjában. 

Ugyanakkor arról is tájékoztatott, hogy a pénzforgalomban viszont némi csökkenést tapasztaltak. Márciusban még rendben zajlott minden, ám a bankkártya- és az elszámolásforgalmi (giro) adatok alapján áprilisban és májusban már visszaesést látott az MNB. Igaz, ez Bartha Lajos szerint nem volt olyan jelentős, s júliusban már kezdett is visszatérni a működés a normál kerékvágásba, a tranzakciós adatok gyakorlatilag minden szektorban a március eleji mértékeket idézték.

Az azonnali fizetési rendszerbe egyébként jelenleg az azonnali feldolgozási kötelezettség alá tartozó tranzakciókon kívül a devizaszámláról indított, a 10 millió forint feletti és a nem elektronikus csatornán megadott átutalások is beküldhetők.   

Szeptember 1-jén kezdődik az azonnali fizetési rendszer történetében a második szakasz, amelyet bizonyára már sokan várnak. Hiszen ekkortól az MNB lehetővé teszi, hogy a bankok a vállalati kötegelt átutalásokat (ezek jellemzően a bérek), az értéknapos és rendszeres utalásokat, valamint a vállalati kötegelt fizetési kérelmeket is beküldjék a rendszerbe. Egyszóval megnyílik a lehetősége annak, hogy immár a fizetésünket is legfeljebb 5 másodperc alatt megkapjuk.

Fontos kiemelni azonban, hogy szeptember 1-jétől csak az válik lehetővé, hogy a bankok e tranzakciókat beküldjék az azonnali fizetési rendszerbe, az ezt tartalmazó szolgáltatás bevezetése a bankok üzleti döntésétől függ – hívta fel a figyelmet lapunk érdeklődésére az MNB a talán nem mindenkiben tudatosodott tényre. Magyarul, nem kötelező a bankoknak, hogy a náluk számlát vezető vállalatok számára biztosítsák, a dolgozók bérét 5 másodpercen belül eljuttassák az azokat megilletőket.

S e lehetőséggel több hazai hitelintézet nem is él szeptember 1-jétől. Illetve a lapunk körkérdésére adott válaszok alapján helyesebb úgy fogalmazni, hogy csak a bankok kisebb része vállalja a bérek azonnali átutalását. Az esetek egy részében azért, mert nem készültek el az informatikai fejlesztéssel.

Az alábbi bankok teljesítik azonnal a vállalati kötegelt átutalásokat:

  • Budapest Bank
  • OTP Bank
  • K&H

Csak később indul ezzel:

  • CIB
  • MKB
  • Takarékbank
  • UniCredit.

Utóbbiak közül a CIB, az MKB és a Takarékbank válaszában azt is megjelölte, hogy legkorábban 2021-től indíthatja az azonnali fizetési rendszerben a nála számlát vezető vállalatoktól hozzá beérkező bérátutalási kérelmeket. 

Indoklásként a Takarékbank lapunkkal azt közölte, hogy a fejlesztések folyamatban vannak, várhatóan 2021 elején elérhetővé válnak az új szolgáltatások ügyfeleiknek. Az MKB tervei között az szerepel, hogy 2021 első negyedévétől legyenek kötegelt formában is benyújthatók azonnali átutalási megbízások a bankjuk felé. Ennek technikai megvalósításán jelenleg is dolgoznak, ami egyrészt azt célozza, hogy a rendszereiket hozzáigazítják az új folyamatokhoz, másrészt azt, hogy maradéktalanul megfeleljenek az MNB elvárásának és ajánlásainak. 

Az UniCredit volt az egyedüli a válaszadók közül, amely konkrét időpontot nem helyezett kilátásba. Mint ugyanis közölte: „annak bevezetéséről, hogy a bankunknál indított vállalati kötegelt átutalások is az azonnali fizetési rendszerben teljesüljenek, az ügyféligényektől függően a későbbiekben döntünk”.

Ez azonban csak arra az esetre vonatkozik, amikor a bank indíthatná az azonnali fizetési rendszerben az átutalást. Az UniCreditnél például szükségesnek tartották kihangsúlyozni, hogy a hozzá az azonnali fizetési rendszerben szeptember 1-jét követően beérkező vállalati kötegelt átutalások azonnali fizetésként teljesülnek majd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Zelenszkij a kezét nyújtotta, Trump letépné a karját – és ez a jobbik forgatókönyv?
Litván Dániel | 2025. február 26. 09:55
Elszámolta magát az ukrán elnök országa ásványkincseinek felkínálásával. Mi sült ki a nagyon csúnya fordulatot vett alkudozásból?
Makro / Külgazdaság Behúzta a féket a magyar külkereskedelem
Privátbankár.hu | 2025. február 26. 08:30
A külkereskedelemről tette közzé második becslését a KSH.  
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nem biztos, hogy lehet a két- és háromgyermekesek szja-mentességével választást nyerni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. február 26. 05:43
Egy hét eltéréssel meghallgathattuk Orbán Viktor és fő kihívója, Magyar Péter évértékelőjét. Ezek apropóján beszélgetett Pogátsa Zoltán közgazdásszal lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Klasszis Podcast legfrissebb adásában. Az egyaránt a 2026-os választások megnyerését célzó ellenzéki ígéretekről, tervekről, illetve kormányzati intézkedésekről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály is szigorú lesz
Privátbankár.hu | 2025. február 25. 17:48
A januári inflációs adat még a leginkább pesszimista forgatókönyvnél is rosszabb lett, bár globálisan megálltak a dezinflációs folyamatok. A jegybank utóbbi újraindítása mellett elkötelezett. Szélesebbek lettek a gazdasági növekedés alapjai, de az inflációs félelmek még mindig velünk vannak. Továbbra is indokolt a monetáris szigor.
Makro / Külgazdaság Alapember lép ki a Fideszből – vagy már ki is lépett?
Csabai Károly | 2025. február 25. 15:20
Persze ennek az ellenkezője lett volna furcsa. Varga Mihálynak ugyanis azért kell(ett) távoznia, mert a jegybanktörvény értelmében az MNB elnöke nem lehet egyetlen pártnak sem a tagja.
Makro / Külgazdaság Íme, Matolcsy György búcsúajándéka
Privátbankár.hu | 2025. február 25. 14:00
A távozó MNB-elnök utoljára vezette a Monetáris Tanács ülését.
Makro / Külgazdaság Ilyen gyenge fizetések mellett nem csoda, hogy osztogatni kezdett a kormány
Privátbankár.hu | 2025. február 25. 08:33
A bruttó átlagkereset 727 700 forint volt, 11,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit – közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor döntött, a leváltott csúcsminiszter visszatér
Privátbankár.hu | 2025. február 25. 06:48
Palkovics László újra munkában.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály egy társat és két „őrszemet” kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 24. 20:08
Új tagot választott a Ház a Monetáris Tanácsba, és az MNB felügyelőbizottsága is megújul.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék miatt lódult meg a forint?
Privátbankár.hu | 2025. február 24. 15:07
Napok óta meglepő erősséget mutat a forint a főbb devizákkal szemben, az euró például tavaly október óta nem volt ilyen olcsó. Vajon ez annak köszönhető-e, hogy a Magyar Nemzeti Bank devizát adott el, szakkifejezéssel: interveniált? Ezzel is szembesítették a Trend FM hétfő reggeli műsorában főszerkesztőnket, Csabai Károlyt. Aki ugyanakkor elemezte Orbán Viktor szombati évértékelőjének két fő gazdasági témájú bejelentését, a két- és háromgyermekes anyák adókedvezményét és a nyugdíjasok élelmiszervásárlásai utáni áfa-visszatérítést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG