Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
4p

Változó hazai szabályozás: mit vár el az Ön cégétől a hatóság?
Sokakat érint - jöjjön el!

Klasszis Talks & Wine - Fenntarthatóság 2025 ősz

2025. szeptember 17.

Részletek itt >

Padlón a lakáshitelpiac, és a babaváró sem állt talpra a tavaly decemberi bumm után. A személyi kölcsönök még mennek, pedig a kamatuk továbbra is az egekben van.

Rosszul indult és úgy is folytatódott az év a bankok számára – írja elemzésében a Bank360.hu. Mint fogalmaznak, január után februárban is nettó törlesztők maradtak a háztartások, vagyis több hitelt fizettek vissza, mint amennyit felvettek. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint ennek eredményeként a háztartások hitelállománya a második hónap végére 9862,8 milliárd forintra csökkent, kevesebb volt a hónap végén a fogyasztási hitelek és a lakáshitelek állománya is, mint januárban. Utoljára 2016 elején fordult elő, hogy a lakosság hónapokon át nettó törlesztő volt.

A lakáshitelek iránti kereslet tovább csökkent.

Februárban mindössze 3590 új szerződést kötöttek a hazai hitelintézeteknél, ami a hat éve vezetett statisztika kezdete óta történelmi mélypontnak számít

– hívja fel a figyelmet a portál. Rámutatnak, a szerződéses összeg 42,1 milliárd forint lett, ami több mint hatéves mélypont. 2016 novembere óta viszont, amikor hasonlóan alacsony volt a havi folyósítás, az ingatlanok ára még alacsonyabb volt, egy ugyanolyan ingatlanhoz, ha hitelből szerették volna megvásárolni, kevesebb kölcsön kellett.

Változó kamatozású lakáshitelt mindössze 89-en vettek fel,

a szerződések döntő része fix kamatozású

– emelik ki. Az átlagos lakáshitelkamat februárban kis mértékben csökkent, de még mindig meghaladta a 10 százalékot. A változó kamatozású konstrukcióknál 10,93 százalékos kamat szerepelt a szerződésekben, a fix kamatozásúaknál 8,11-13,68 százalék közötti átlagos rátákat mért az MNB.

A legmagasabb kamatszint az 1-5 éves kamatfixálású kölcsönöknél volt, a szerződések száma is ebben a kategóriában volt a legnagyobb, azonban vélhetően ezek támogatott forinthitelek lehettek, amilyenek például a csok-hitelek. Ezek átlagos ügyleti kamata 15,91 százalékos volt februárban, az ügyfelek azonban ennek valószínűleg csak a töredékét fizették ki az állam által adott kamatkedvezmény miatt.

A szerződések döntő része fix kamatozású volt. Fotó: Pixabay
A szerződések döntő része fix kamatozású volt. Fotó: Pixabay

A fogyasztási hitelpiac ezzel szemben stabil maradt februárban. A személyi kölcsönök szerződéseinek száma valamelyest emelkedett, 16,4 ezer fölött volt a hónapban. Ez 2022-höz képest 6,4 százalékos növekedés. A folyósított összeg viszont kevesebb, mint egy éve, 38,3 milliárd forintra esett vissza.

A személyi kölcsönök átlagos kamata kis mértékben csökkent februárban, 18,59 százalékos lett a januári tetőzést követően. Az átlagos kamaton belül nagy a szórás a bankok között, ezért

a hiteligénylés előtt érdemes összehasonlítani az ajánlatokat, és ez alapján kiválasztani a legmegfelelőbbet

– ajánlja a Bank360.hu. A többi fogyasztási hitelnél is kamatcsökkenést látott az MNB, a gépjárműhitelek, áruhitelek és a folyószámlahitelek kamata is lejjebb ment.

A babaváró támogatás iránti kereslet sem ugrott meg februárra – húzza alá a portál. 1231 család igényelte a babavárót, lényegesen több ugyan, mint januárban, amikor mindössze 716 igénylést nyújtottak be, de ez így is messze elmarad a korábbi hónapoktól, amikor átlagosan 4-5 ezer igénylés befutott a bankokhoz. A szerződéses összeg is ennek megfelelően alacsony maradt, alig érte el a 12 milliárd forintot – emelik ki.

Úgy vélik, a visszafogott érdeklődés hátterében állhat az előrehozott kereslet is. Tavaly év végén egészen a két ünnep közöttig nem lehetett biztosan tudni, hogy az idén megmarad-e ez a támogatott hitel, emiatt sokan decemberben felvették a babavárót, amit az akkori kiugró számok is igazolnak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Húsz éve nem láttak ilyet Kínában
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 13:03
Érdekes adatok jöttek.
Makro / Külgazdaság Fontos állami cég vezetőjét cseréli le Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 12:48
Távozik a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója, az utód a Magyar Posta Biztosítótól érkezik.
Makro / Külgazdaság Várhatják a szombatot a magyar autósok
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 12:34
Kellemes meglepetésben lehet részük a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Mégiscsak működik Trump matekja? Jókorát zuhant az amerikai költségvetés hiánya
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 11:09
Közel 30 milliárd dollárt szedtek be vámokból csak augusztusban.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést kaptak a németek
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 10:21
Hónapok óta nem történt ilyen.
Makro / Külgazdaság „Száz százalékig szolidáris” Lengyelországgal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 09:52
Abu-Dzabiban beszélt a miniszterelnök a lengyelországi drónbehatolásról, Tisza-adóról és az Otthon Startról is.
Makro / Külgazdaság Dupla eladósodottságot is hozhat az Otthon Start
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 09:17
Pörög a személyi hitelek piaca is, önerőnek is felvehetik az emberek az egyre magasabb összegeket?
Makro / Külgazdaság További visszaesés a legtöbb ipari ágazatban
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 08:47
Itt vannak a részletes adatok a magyar ipar teljesítményéről.
Makro / Külgazdaság Szép számok jöttek a magyar építőiparról, de vannak azért aggasztóbb adatok is
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 12. 08:31
Az új szerződések száma például megzuhant, de ezek még Otthon Start előtti számok.
Makro / Külgazdaság Nyugalom a Majna-parti Mainhattanben
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 11. 15:31
Csütörtöki ülésén az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG