2p

Kétszámjegyű inflációt vár Ausztriában a Wifo gazdaságkutató intézet a következő hónapokban az energiaárak emelkedése miatt.

"Még messze vagyunk attól, hogy minden rendben legyen. A Wien Energie és az EVN bejelentései alapján szeptemberre, de legkésőbb 2023 áprilisára tíz százalék feletti inflációra számítok" - mondta Josef Baumgartner, a Wifo (Österreichisches Institut für Wirtschaftsforschung) gazdaságkutató intézet inflációs szakértője, amit az MTI a Kurier című lap keddi számára hivatkozva ír.

Ausztriában sem derűlátóak a jövőt illetően. Fotó: Depositphotos
Ausztriában sem derűlátóak a jövőt illetően. Fotó: Depositphotos

Az osztrák statisztikai hivatal gyorsbecslése szerint az infláció júliusban 9,2 százalékos volt.

A közgazdász a nagykereskedelmi villamosenergia-árak közelmúltbeli erőteljes emelkedésére alapozta előrejelzését, mondván: azt még korántsem sikerült teljes mértékben áthárítani a fogyasztókra. Augusztusban a nagykereskedelmi áramárak 247 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.

"Ha az áramszolgáltatók ezt egy az egyben áthárítják, abból hatalmas áremelkedés lehet" - fogalmazott.

Az energiaszolgáltatóknak 2023-tól várhatóan évente kétszer - áprilisban és októberben - kell majd újra kalkulálniuk az áraikat, az eddigi egyszeri árkiigazítás helyett. Baumgartner szerint a kormány által tervezett villamosenergia-árfék nem lesz elegendő az infláció hatékony megfékezéséhez. Ehhez az eddigieknél szélesebb körű kormányzati intézkedésekre lenne szükség, és a gázra, valamint a távfűtésre is ki kellene terjednie - mondta.

Az energiavállalatok jó része azonban nem az aktuális nagykereskedelmi árhoz, hanem az elmúlt 12 hónap átlagárához igazodna. Legutóbb az átlagár 140 százalék körül volt. Baumgartner becslése szerint a háztartásoknak szeptemberben átlagosan 50 százalékos áremelkedést kell elviselniük a villamos energia és a gáz esetében, figyelembe véve a meglévő ügyfeleknek nyújtott kedvezményeket.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Zelenszkij újragondolná a Barátság vezeték jövőjét
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 13:30
Ukrajna egyszerre próbálja helyreállítani a háborúban sérült energetikai infrastruktúrát és újrapozicionálni a Barátság kőolajvezeték jövőjét – derül ki Volodimir Zelenszkij elnök legújabb bejelentéséből. Eközben az európai uniós finanszírozás körüli politikai vita egyre inkább blokkolja a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Valami megindult a Hormuzi-szorosnál
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 12:58
Három ománi üzemeltetésű tanker, egy francia tulajdonú konténerszállító hajó és egy japán tulajdonú gázszállító haladt át a Hormuzi-szoroson csütörtök óta – derül ki a hajózási adatokból. Ez azt tükrözi, hogy Irán engedélyezi az áthaladást azoknak a hajóknak, amelyeket „barátságosnak” tekint.
Makro / Külgazdaság Tartós válságra készül az Európai Unió, már írják a vészforgatókönyveket
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 11:58
Az Európai Unió tartós energiaválságra készül, amelyet a közel-keleti konfliktus és az ellátási útvonalak sérülékenysége okoz. Brüsszel szerint ugyan még nincs közvetlen ellátásbiztonsági krízis, de az árak tartósan magasak maradhatnak, és egyes termékeknél rövid távon is romolhat a helyzet.
Makro / Külgazdaság Már a tartalékainkat éljük fel, meddig maradhat olcsó a benzin Magyarországon?
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:50
Egyelőre jó helyzetben vannak a magyar autósok, hiszen a kormány viszonylag alacsony szinten rögzítette az üzemanyagárakat. Ugyanakkor a készletek folyamatosan csökkennek, így félő, hogy előbb-utóbb benzinhiány léphet fel.
Makro / Külgazdaság Újabb intő jel jött a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 10:15
Jelentősen visszaesett a meghirdetett állások száma a német feldolgozóiparban, ami az ipari aktivitás gyengülésére utal, és a gazdaság szerkezetének kedvezőtlen átalakulását vetíti előre – közölte a Welt am Sonntag az Index munkaerőpiaci kutató adataira hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Ukrajna nem kap magyar gázt – mégis, mi történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 16:56
Szerda óta nincs gázszállítás Magyarország irányából Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
Makro / Külgazdaság Leírta a rettegett szót a Bank of America
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:52
Az iráni háború miatt újra feljeslik a láthatáron a stagfláció réme.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG