5p

Ausztria földgázigényének 80 százalékát fedezi Oroszországból, 2027-re viszont – mégha áldozatok árán is – teljesen függetlenedhet az orosz energia-hordozótól. Addig ugyanakkor néhány telet még ki kell húznia – az idei télre a tárolók feltöltésével és takarékoskodva készül.

Versenyt fut az idővel Ausztria. Nyugati szomszédunk amely gázellátás szempontjából ki van szolgáltatva Oroszországnak, hiszen földgázigényének 80 százalékát onnan fedezi , a fűtési szezon kezdetéig, októberig 80 százalékig szeretné feltölteni a gáztárolóit. Ehhez az osztrák kormány 6,6 milliárd eurót biztosít a költségvetésből.

80 százalékos töltöttség szükséges ahhoz, hogy az ország az orosz szállítások esetleges leállása esetén is nagyobb problémák nélkül kihúzza a telet.

A tárolók töltöttsége a héten 46 százalékra nőtt – szakértők szerint ha a betárolás a jelenlegi ütemben halad, akkor őszig elérik a 80 százalékos célt.

A fűtés Bécsben sincs veszélyben. Fotó: Pixabay
A fűtés Bécsben sincs veszélyben. Fotó: Pixabay

Készülnek a télre

Az osztrák kormány a héten megvitatta a gázellátási helyzetet, és úgy döntött, hogy – Németországgal ellentétben – egyelőre nem lépteti magasabb, második fokozatba a vészhelyzeti tervét. Ugyanakkor arra utasította a nagyfogyasztókat, hogy – amennyiben tudnak – készüljenek fel az egyéb energiahordozókra, mindenekelőtt a kőolajra való átállásra.

A lakosságot pedig arra kérte, hogy (már  a télre gondolva) ők is takarékoskodjanak az árammal és a gázzal.

Az intézkedésekre azután került sor, hogy június közepén a Gazprom – technikai okokra hivatkozva – jelentősen csökkentette az Északi Áramlat vezetéken keresztül Európába érkező gáz mennyiségét, ami számos európai országot, köztük Ausztriát is érintett. Az osztrák gáz- és olajipari konszern, az OMV szerint az oda szállított mennyiség a szokásos felére csökkent.

Ráadásul július 11. és július 21. között karbantartási munkálatok miatt teljesen leáll a szállítás az Északi Áramlaton, és nem zárható ki, hogy az orosz óriáscég – szintén technikai okokra hivatkozva – további hetekre vagy akár meghatározatlan időre meghosszabbítja majd a leállást.

Ha így történne, azt megérezné Ausztria is, még ha nem is annyira, mint Németország. Bár nyugati szomszédunk – mint arra a Der Standard emlékeztet – az Ukrajnán és Szlovákián keresztüli vezetéken kapja az OMV és a Gazprom közötti hoszútávú szerződés keretében biztosított orosz gáz nagy részét, egy kisebb rész az Északi Áramlaton, Csehországot érintve érkezik az országba.

Ha valóban nem indul újra a szállítás az északi vezetéken, valamint a másik útvonalon sem kap plusz mennyiséget Ausztria, akkor nyugati szomszédunk is magasabb, riasztási fokozatba lépteti majd a vészhelyzeti tervet. Az energia-ellátás fő garanciáját ebben az esetben a tárolók jelentenék.

"A mi biztosítékaink a nagy gáztárolóink. A fő cél ezért az, hogy még a tél előtt tele legyenek" – mondta Leonore Gewessler, zöldpárti környezetvédelmi miniszter.

Lesz fűtés

A szállítások korábbi csökkenése nem okozott problémát Ausztriának: a kieső mennyiséget más forrásokból fedezni tudták.

De mi történne akkor, ha Oroszország „tovább tekerne” a gázcsapon? A környezetvédelmi minisztérium számos forgatókönyvet végigjátszva már kiszámolta, hogy ebben az esetben meddig lenne elég a gáz.

Ezt több tényező is befolyásolja: az érkező orosz gáz mennyisége, a más forrásokból beszerezhető gáz mennyisége és a tárolókból felhasználható gáz mennyisége, valamint a cégek és a háztartások hajlandósága arra, hogy spóroljanak a gázzal vagy más energiaforrást használjanak.

Utóbbi persze az ártól is függ, amely várhatóan berobban majd az orosz szállítások leállása esetén, valamint attól is, mennyire szenvedi meg mindezt a gazdaság. Sok múlik azon is, milyen kemény lesz a tél, amikor általában háromszor annyi gáz fogy, mint nyáron.

Baj esetén az esetleges fogyasztási korlátozások alól mindenképp mentesülnének azok az erőművek és cégek, amelyek biztosítják a háztartások fűtését. Így az ígéretek szerint utóbbiak ellátása akkor sem kerülne veszélybe, ha Moszkva teljesen leállítaná a szállításokat, mint ahogy a kórházaké, az idősotthonoké és az oktatási intézményeké sem.

A cél ugyanakkor – az uniós célkitűzésekkel összhangban – az ilyen extrém helyzetek veszélyének elkerülése, azaz a függetlenedés az orosz gáztól.

Öt év a függetlenségig 

Az Osztrák Energiaügynökség elemzése szerint Ausztria 2027-ig teljes egészében képes lenne erre – azaz orosz import nélkül is fedezni tudná földgázszükségletét.

Ehhez ugyanakkor az szükséges, hogy 2030-ig harmadával csökkenjen a gázfogyasztás (a gázfűtést például 50 százalékban zöld energiára "kapcsolnák át"), jelentősen növekedjen az osztrák biogáz- és zöld hidrogéntermelés, a fennmaradó földgázigényt pedig alternatív forrásokból fedezzék.

Ezen belül növelnék az európai importot – jelenleg Norvégiából jön a legtöbb gáz –, valamint alternatívaként szolgál az LNG Katarból és az Egyesült Államokból.

Ami az árakat illeti, a gázár az elmúlt egy évben elszállt – ezt mutatja az Osztrák Energiaügynökség Osztrák Gázárindexe is, amely a nagykereskedelmi árakat veszi alapul.

Eszerint a gázárak idén júliusban 311,3 százalékkal haladják meg a 2021 júliusi szintet, ami akkor is óriási növekedés, ha 2022. júniushoz képest 8,7 százalékos csökkenés figyelhető meg.

Az Osztrák Statisztikai Hivatal májusi statisztikái szerint pedig a háztartások által használt energia ára 25,4 százalékkal emelkedett egy év alatt,  a gáz pedig 79,6 százalékkal lett drágább.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bojár Gábor: Az EU-ból való kilépésnél is sokkal rosszabbat csinál Orbán Viktor – belülről veri szét
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. március 20. 19:13
Ezt a fizikus, vállalkozó, üzletember a Klasszis Klub Live adásában azon felvetés kapcsán mondta, hogy tartja-e a még évekkel ezelőtti kijelentését, miszerint Orbán Viktor ki akarja vezetni Magyarországot az Európai Unióból. A Huxitra keresztelt aktus mellett Bojár Gábor beszélt Magyar Péter március 15-én meghirdetett programjáról, a Pride betiltásáról, a kata esetleges visszahozataláról, a hétfőtől ketyegő árrésstopról és elárulta, szerinte mi a magyar gazdaság legfőbb baja. 
Makro / Külgazdaság Enyhülés a kereskedelmi háborúban? Később vezetnék be az EU-s vámokat
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 16:11
Több időt hagynának a párbeszédre.
Makro / Külgazdaság Az európai építőipar még kitart
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 14:20
Stagnált a termelés az euróövezetben.
Makro / Külgazdaság Az Oroszországot háború miatt elhagyó Ericsson márka orosz kézbe került
Elek Lenke | 2025. március 20. 11:22
És a Starbucks is készülődik?
Makro / Külgazdaság A legrosszabb is bekövetkezhet: újabb uniós pénzeket bukik el Magyarország?
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 07:24
Újabb uniós pénzek lehetnek veszélyben – értesült a Népszava brüsszeli forrásból.
Makro / Külgazdaság Trump késlekedése kényszerhelyzetbe hozhatja a Fedet
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 11:52
Este kamatdöntő ülést tart az amerikai jegybank szerepét betöltő intézet.
Makro / Külgazdaság Ismét átléphet egy lélektani határt a benzin ára
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 10:29
Csütörtökön megint változnak az üzemanyagok árai.
Makro / Külgazdaság Szeretne kérdezni Bojár Gábortól? Ma délután megteheti – a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 09:13
A fizikus, vállalkozó, üzletember 15 óra 30 perckor lesz az egyórás élő műsorunk vendége.
Makro / Külgazdaság Mennyibe is kerülnének Magyar Péter ígéretei?
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 08:51
Bár a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint Magyar Péter március 15-én tett ígéretei 3000 milliárd forintba kerülnének, így egyenlő lenne az államcsőddel, az valójában nagyságrendekkel kisebb teher lenne a költségvetésnek.
Makro / Külgazdaság Magyarország vétókkal fenyeget
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 11:33
Bóka János szerint az uniós csúcstalálkozón születendő nyilatkozatok ellentétesek lehetnek a magyar érdekekkel. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG