6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az orosz gázszállítások csökkenése miatt további jelentős energiadrágulás várható Németországban, amit a szolgáltatók teljes egészében átháríthatnak a fogyasztókra. Szakértők szerint a gázszámla duplázódása biztos, de négyszeres növekedés sem zárható ki. A német kormány főleg a szegényeket segíti, ugyanakkor egy kérése mindenkihez van: spórolj az energiával! Az alkancellár pedig igyekszik jó példával előjárni.  

Újabb fokozatba kapcsolt az energia- és gázválság a múlt héten Németországban: Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter kihirdette a földgázellátási válsághelyzet második, riasztási fokozatát.

Félig elzárt gázcsap

Erre azért volt szükség, mert az orosz Gazprom június közepe óta technikai okokra hivatkozva jelentősen, 40-60 százalékkal csökkentette a Németországba irányuló gázexportot (és más uniós országok ellátását is visszavágta).

Hétvégi hivatalos közlés szerint a maximális gázmennyiségnek mindössze 40 százaléka jön az Északi Áramlaton keresztül.

Ha a helyzet nem javul, a gáztározókat sem lehet majd a szükséges, 90 százalékos szintig feltölteni novemberig, egyéb források bevonása nélkül. Jelenleg mintegy 60 százalékos a feltöltöttség.

Törik a fejüket. Robert Habeck alkancellár és Olaf Scholz kancellár a Bundestagban Berlinben 2022. május 19-én. EPA/OMER MESSINGER
Törik a fejüket. Robert Habeck alkancellár és Olaf Scholz kancellár a Bundestagban Berlinben 2022. május 19-én. EPA/OMER MESSINGER

Ráadásul július 11-től menetrendszerű karbantartási munkálatok kezdődnek gázvezetéken, aminek következtében mintegy két hétre teljesen leáll majd a szállítás.

A német kormány nem zárja ki, hogy az orosz óriáscég – szintén technikai okokra hivatkozva – további hetekre vagy akár meghatározatlan időre meghosszabbítja majd a leállást.

A válsághelyzet ugyan egyelőre nem jelent korlátozásokat, de a gázszolgáltatókat már arra hívhatják fel, hogy „rugalmasabban“ (más forrásból) szerezzenek be gázt, vagy használják a gáztározókat.

Az ellátásbiztonság jelenleg garantált, de feszült a helyzet

-ismerte el a német gazdasági minisztérium.         

A takarékoskodás már eddig is alapelvárás volt mind a vállalatok, mind a lakosság irányába. A minisztérium számos szervezettel összefogva már külön kampányt is indított ebből a célból, és konkrét tippeket ad – például arra, hogyan spórolhatnak a háztartások a gázzal.      

Az alkancellár pedig jó példával kíván előjárni: egy lapinterjúban elárulta, hogy tovább csökkentette zuhanyzási idejét – saját bevallása szerint amúgy sem zuhanyzott soha öt percnél hosszabban.

Elszálló gázárak

Bár ez Magyarországról nézve akár viccesnek is tűnhet, a német fogyasztóknak aligha van kedvük mosolyogni: a már amúgy is magas gázszámláik ugyanis extrém mértékben emelkedhetnek tovább – és akkor még nem beszéltünk az egyéb rezsiköltségek megugrásáról.

A Die Welt statisztikái szerint a gázár 20-30 euró volt megawattóránként hosszú évek átlagában, most viszont hatszor ennyi, 125 euró.

A lap szerint az energiatőzsdéken az árak jelenleg egyértelműen meghaladják azokat a szerződéses árakat, amelyekben a nyugati cégek hosszútávon megállapodtak az oroszokkal (igaz, általában utóbbi árakat is – diszkontokkal – a piaci árakhoz igazítják). A hiányzó mennyiséget már most is csak jóval drágább forrásból lehet pótolni, az orosz szállítások elapadása esetén pedig további áremelkedés várható. Ez előbb-utóbb kis kiigazításokkal, de minden fogyasztónál le fog csapódni.

A gázszámla megduplázódása biztos, de a négyszeres árnövekedés sem zárható ki. Az LNG-szállítmányok mintegy 2,5-szer drágábbak az orosz vezetékes gáznál

-írja a német lap.

Nincs árplafon

Arra megvan a jogi alap, hogy a gázszolgáltatók megugró beszerzési költségeiket szinte azonnal áthárítsák a fogyasztókra az energiagazdálkodás összeomlásának elkerülése érdekében. Ehhez a riasztási fokozat kihirdetése mellett az is szükséges, hogy hivatalosan megállapítsák „a Németországba érkező teljes gázimport jelentős csökkenését.”   

Az energiabiztonságról szóló törvény „arányos emelést” említ, az áremelésnek valójában nincs plafonja.

A háztartások ebben az esetben nem lennének védettek az extrém magas gázárakkal szemben sem

- véli Thomas Engelke energiaszakértő. A szolgáltatóknak elég lenne egy héttel a tervezett áremelés előtt értesíteni vevőiket a drágulásról.

Szakértők szerint ugyanakkor az azonnali áthárítás még mindig a kisebbik rossz a fogyasztók szempontjából.

Amennyiben ugyanis a szolgáltatók csak az év végi elszámolásnál számláznák ki az áremelkedést, akkor egy 3 fős háztartásnak mintegy 1500-2000 eurót (600-800 ezer forint) kellene egyszerre befizetnie.

Erre pedig számos, amúgy is rossz anyagi helyzetben lévő háztartás (becslések szerint 3,5 millió ilyen van) nem lenne képes.

A Die Welt egy konkrét példával is előállt: számításai szerint – amennyiben teljesen leállnának az orosz szállítások, és a kieső mennyiséget az energiapiacokról kellene pótolni – a jelenlegi árszinthez képest 1680 euróval (672 ezer forint), a 2020-as árszinthez képest pedig 2640 euróval (1 millió 56 ezer forint) emelkedne egy 100 négyzetméteres lakás éves gázszámlája. (Ez persze csak durva becslés, mivel a gázár az energiatőzsdéken jelentősen ingadozik.)  

A szegényeket védik

A német kormány ugyanakkor – a magyarral ellentétben – nem akar mindenkit megvédeni az emelkedő költségektől, már csak azért sem, mert ez túlságosan megterhelné a költségvetést. (Christian Lindner pénzügyminiszter, a német liberálisok vezére pedig azt is elvetette, hogy új hitelekből finanszírozzák a válság enyhítését.)

Ehelyett elsősorban a szegényeket, szociálisan rászorulókat támogatják, valamint egyszeri juttatásokkal és adókönnyítésekkel mérséklik az egyre súlyosabb terheket.

Kérdés persze, hogy ez a gyakorlatban mekkora segítséget jelent. A Scholz-kormány eddig két intézkedéscsomagot dolgozott ki erre, de további könnyítéseket sem zár ki. Az eddigi intézkedésekről itt írtunk:

A társadalom felé a fő üzenet azonban továbbra is a takarékoskodás – az árak miatt és azért is, mert már most el kell kezdeni a felkészülést a télre.                 

Nemrég Klasszis Klubunk vendége volt Holoda Attila energiapiaci szakértő, akit a magyar helyzet hátteréről is kérdeztünk. Interjúnkat itt tekinthetik meg:

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG