7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az importált kőolaj ára a duplájára, a földgázé és a kőszéné pedig több mint a triplájára nőtt Németországban egy év alatt friss statisztikák szerint. A tankolás 1,5-szer drágább tavalyhoz képest, a háztartások energiaköltségei pedig 80 százalékkal nőttek. A német kormány azonban – a magyarral ellentétben – nem akar mindenkit megvédeni az égbe szökő áraktól. Ehelyett a szociálisan rászorulókat támogatja, valamint egyszeri juttatásokkal és adókönnyítésekkel mérsékli az egyre súlyosabb terheket.

Bár elcsépelt jelző, most mégis indokoltnak tűnik: brutális mértékben emelkednek az energiaárak Németországban a Szövetségi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentései szerint.

Extrém drágulás

Az energiahordozók importjának árai idén áprilisban mintegy 157 százalékkal haladták meg a tavaly áprilisit (és minimálisan, 0,4 százalékkal csökkentek idén márciushoz képest.)

A több mint 2,5-szeres növekedés mögött elsősorban a földgáz extrém mértékű drágulása áll: ennek az energiahordozónak az importja idén áprilisban négyszer került többe (301 százalékos plusz), mint egy évvel korábban (idén márciushoz képest pedig 2,1 százalékos pluszt regisztráltak).

Egekben az energiaárak. Fotó: Depositphotos
Egekben az energiaárak. Fotó: Depositphotos

Az importált kőszén ára 322 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi és 7,9 százalékkal az idén márciusi értéket. A behozott kőolajtermékek ára 107, a kőolajé mintegy 78 százalékkal emelkedett éves szinten (havi szinten pedig enyhe, 0,7 és 3,5 százalékos csökkenést regisztráltak).

Elsősorban az energia-behozatal nagyfokú drágulásának köszönhető, hogy az importárak az idei negyedik hónapban összességében csaknem harmadával, 31,7 százalékkal nőttek tavaly áprilishoz képest.

Ennél nagyobb megugrásra (32,6 százalék) 48 évvel ezelőtt, 1974 szeptemberében – az első olajválság idején – volt példa a statisztika szerint.  

Az előző hónaphoz képest 1,8 százalékkal emelkedtek az importárak.

Ezek az adatok részben az ukrajnai háború hatásait tükrözik, áll a német hivatal jelentésében.

Nagyon tud fájni

Az energiaimport árának megugrása miatt óriási áremelkedést kénytelen elviselni a fogyasztók egy jelentős része is – ezt bizonyítják a legfrissebb, márciusi adatok.

Az energiaárak már amúgy is dinamikus növekedése a Covid-válsággal összefüggésben még erősebben folytatódott az Ukrajna elleni orosz háború következtében. Az energiatermékek aktuális áremelkedései részben már a korábbi válságok áremelkedéseihez mérhetők

- írja a német statisztikai hivatal.

Hozzáteszik: az üzemanyagárak emelkedése éves szinten még soha nem volt olyan jelentős az elmúlt évtizedekben, mint 2022. márciusban.

A benzinkutaknál az idei harmadik hónapban a szuperbenzinért 41,9, a dízelért 62,6 százalékkal kellett többet fizetnie egy autósnak, mint egy évvel korábban.

Az üzemanyagok átlagosan csaknem másfélszeres mértékben, 47,4 százalékkal drágultak.

A könnyű fűtőolaj a háztartások számára csaknem 2,5-szer lett drágább egy év alatt (144 százalékos plusz) – ekkora emelkedés szintén ritka volt korábban Németországban. Ilyen fejleményeket utoljára csak az 1974-es és az 1980-as olajválság, valamint a 2008/2009-es pénzügyi válság idején tapasztaltak.

A Check.24 összehasonlító portál adatai szerint egy átlagos német háztartás energiaköltségei 80 százalékkal nőttek egy év alatt – míg tavaly még "csak" 4043 euróra (1,6 millió forint) rúgott ez az összeg, idén már 7292 eurót (2,9 millió forint) tett ki.

Az energiaköltségek 2020 óta folyamatosan növekedtek, 2021 vége óta pedig szabályosan felrobbantak

mondta Steffen Suttner, a portál igazgatója az ARD közszolgálati televízió híradójának.

Ezt a trendet feltételezhetően tovább erősíti majd, hogy Németország már idén függetlenedni akar mind az orosz széntől, mind az orosz kőolajtól. (Az Európában irányadó Brent olaj az orosznál például jelenleg hordónként 30-35 dollárral drágább.)          

Célzott tehercsökkentés

De mit tesz a német kormány ennek ellensúlyozására? Berlin ebben a tekintetben (is) teljesen más utat választ, mint a magyar kormány:

nem fagyasztotta be a rezsiárakat és nem vezetett be árstopot a benzinre  azaz nem akar mindenkit megvédeni az áremelkedéstől , hanem adókönnyítéssel, a visszatérítések növelésével, illetve a rászoruló, szociálisan hátrányos helyzetű csoportok kompenzációjával próbál segíteni.

Ami a magyar helyzetet illeti: az árstoppal – amely az üzemanyagok mellett néhány alapélelmiszerre is kiterjed – a magyar kormány politikailag nyert, és szakértők szerint az egyelőre csak mérsékelten hat a költségvetésre. A rezsicsökkentésről ugyanakkor szakértők egy része azt mondja: bár jól hangzik, valójában igazságtalan, hiszen a jómódúakat is tehermentesíti, miközben annak óriási költségét adók formájában mindenki megfizeti.

Visszatérve Németországra: a Scholz-kormány két intézkedéscsomagot dolgozott ki a lakossági terhek enyhítésére. A pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint az első, a kormány által még február végén elfogadott csomag elemei a következők:

- 2022. július elsejével eltörlik a megújuló energiák támogatását célzó pótdíjat (EEG-Umlage), amely az áramárba van beépítve. Az erről szóló törvényt a német törvényhozás alsóháza, a Bundestag április végén már el is fogadta. Ezzel a fogyasztók költségei összesen 6,6 milliárd euróval csökkennek.

- Egyszeri fűtési támogatás. A lakhatási támogatásban részesülő kiskeresetűek 270 eurót (két fős háztartás esetén 350 eurót, minden további családtag esetén pedig 70 eurót) kapnak fűtési költségekre. A rászoruló diákok esetében ez az összeg 230 euró. Az erről szóló törvényt a Bundestag mellett már a törvényhozás felsőháza, a Bundesrat is elfogadta.

- Emellett 2022. januárig visszamenő hatállyal évi 1000-ről 1200 euróra emelik a munkavégzéssel kapcsolatos költségek térítését, 363 euróval növelik a jövedelem adómentes részét, valamint emelik az ingázóknak járó költségtérítést is. Minderre már szintén rábólintott a Bundestag és a Bundesrat.

A második tehermentesítő csomagot április végén fogadta el a német kormány, ennek elemei a következők:  

- Három hónapig mérséklik az üzemanyagok adóterhelését. Ez a benzin esetében mintegy 30, a dízel esetében pedig 14 eurócent csökkenést jelent literenként.

- Minden munkavállaló egyszeri, 300 eurós támogatást kap.        

- A családok gyerekenként 100 euró, szintén egyszeri támogatásban részesülnek.

- A szociális ellátásra jogosultak 200, a munkanélküli segélyben részesülők 100 eurót kapnak – ezek szintén egyszeri kifizetések –, a tömegközlekedést használók kedvezményes jegyben részesülnek.

Mindez részben vagy egészben már szintén átment a törvényhozáson. Az Oroszország elleni szankciók és a magas energiaárak miatt kárt szenvedő cégeket pedig a többi közt likviditást segítő hitelprogrammal, valamint kezességvállalási programmal segítik állami és tartományi szinten.

Kérdés persze, hogy mindez mire lesz elég, és a gyakorlatban mekkora segítséget jelent majd a rászorulóknak.

Olaf Scholz kancellár a napokban mindenesetre jelezte:

a tovább emelkedő energiaköltségek és a rekordmértékű infláció miatt (májusban 7,9 százalékkal haladták meg a fogyasztói árak az egy évvel korábbit) újabb tehermentesítő csomagok is elképzelhetők.

A közelmúltban lapcsoportunk rendezvénye, a Klasszis Klub vendége volt Holoda Attila energiapiaci szakértő. Interjúnkat itt tekinthetik meg:    

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG