Az orosz gáz azonnali kiváltása nem csak Magyarország, de az egész Európai Unió számára megoldhatatlannak tűnő kihívás lenne, mondta el laptársunknak, az mfor.hu-nak Holoda Attila energetikai szakértő. Uniós szinten 40 százalékos a függőség, Magyarország pedig a hosszútávú gázszerződés keretében a felhasznált mennyiség 40-45 százalékát szerzi be. Ugyanakkor hiába épült ki Szlovéniát kivéve az összes szomszédos ország felé gázvezeték, a gyakorlatban azokon is orosz gáz érkezik.
Az ellenzék energiapolitikai szakértője szerint hiába ünnepli most magát a kormány, 15 évre hiba volt magunkat lekötni, az Oroszországgal kötött gázszerződés időtartama a mostani gyors változások tükrében beláthatatlan hosszúságú. Arról nem beszélve, hogy a szerződés aligha biztosítja olyan olcsón az energiahordozót, ahogy azt Szijjártó Péter vagy Vlagyimir Putyin próbálta elhitetni.
Holoda Attila szerint a földgázbeszerzésnél – ahogy más európai országoknak, úgy nekünk is – alternatív forrásokra van szükség. Emellett határozott lépéseket kell tenni a függetlenedés felé ennek érdekében, ha hatalomra kerül az ellenzék, energiatakarékossági, épületszigetelési programokat hirdetnének. Sajnos a hazai épületállomány 12 százaléka kvázi menthetetlen állapotban van, így egy széleskörű bérlakásprogramra is szükség van.
Beszélt arról is, hogy a rezsicsökkentés a mostani formájában végtelenül igazságtalan, hiszen azoknak juttatja a legtöbb forrást, akik valójában nem feltétlenül szorulnak rá az állami támogatásra. Ezzel szemben a legelesettebbek nem, vagy csak minimális mértékben részesülnek ebből. Holoda Attila szerint a rezsicsökkentés jól hangzik. Csak, amikor a kabinet tagjai kiállnak, hogy a kormány megvédi a rezsicsökkentést, azt soha nem teszi hozzá, hogy mindez az embereknek mennyibe kerül, amit persze nem a sárga csekken fizetnek meg, hanem máshol beszedett adók formájában. Választási győzelme esetén az ellenzék törekedni fog a mostani rendszer igazságosabb átalakítására.
A szakértő kiemelte, hogy tovább kell növelni Magyarországon is a megújuló energiatermelést, ám ellentétben a mostani, csak a napenergiára támaszkodó bővítés helyett érdemes lenne ismét teret engedni a szélenergiának, a rendszerváltás óta tartó tabu ellenére a vízenergiának, de a biogáznak is. Holoda Attila szerint elkeserítő, hogy miközben rendelkezésünkre állna egy olcsón üzemeltethető és tiszta energiaforrás, hiszen óriási termálvíz készlete van Magyarországnak, ez néhány nagyvárost kivéve nem használjuk ki. Ezen a területen is mindenképpen előre kellene lépnünk, a szakértő szerint ez az önkormányzatokkal karöltve történhetne meg.
Paks 2 kapcsán megjegyezte, hogy a kormány kommunikációjával ellentétben az erőmű aligha jelenti a rezsicsökkentés kulcsát, hiszen a beruházás elképesztő költséggel jár. Holoda Attila bízik abban, hogy Paks 1 blokkjainak élettartama meghosszabbíthatóak, így nem feltétlen gondolom, hogy szükség lenne még egy új atomerőműre. Amennyiben mégis meg kell építeni az új erőművet, morálisan akkor is elfogadhatatlannak tartja, hogy a Rossatommal, egy olyan vállalattal működjünk együtt, amely azokat a nukleáris robbanófejeket is gyártja, amelyek kilövésével Putyin elnök Európát és a világot is megfenyegette a közelmúltban.
További részletek laptársunk, az mfor.hu cikkében.