2p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

A kedvezőtlen időjárás, az emelkedő szállítási költségek és a bedugult kikötők miatt.

Tízéves csúcsra emelkedett kedden az arabica kávéfajta ára azokra a félelmekre, hogy csökken a főbb kávétermelő országok exportja a kedvezőtlen időjárás miatt, miközben egyre csak emelkedik a szállítási költség, a kikötők pedig teljesen telítettek.

Kedden este az arabica ára 2011 októbere óta először emelkedett 2,5 dollár fölé fontonként (1 font 45,36 dekagramm) az Intercontinental Exchange (ICE) New York-i határidős jegyzésében.

A világ vezető arabica exportáló országában, Brazíliában a termés egy részét károsította a fagy és a szárazság, ami a szakértők szerint kedvezőtlenül befolyásolja majd a jövő évi termést is. Eközben Kolumbiában a termés egy része az árvizek miatt veszett oda, míg az exporthoz szükséges konténerek hiánya miatt visszaesett Vietnam kávékivitele.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium legutóbbi, novemberi előrejelzésében az szerepelt, hogy Brazília kávétermése az idén júliustól 2022 júniusáig terjedő piaci évben 56,3 millió zsák (1 zsák=60 kilogramm) lesz, ami jócskán elmarad az egy évvel korábbi 69,9 millió zsáktól.

Ágazati szakértők továbbra is magas kávéárakkal számolnak a szállítási költségek emelkedése, a műtrágya magas ára és a munkaerőhiány miatt. A világ kávétermelésének nagyjából 70 százalékát adó arabica fő termőterülete Brazília, azon belül is a Minas Gerais régió.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rendkívüli ülést tart az Európai Bizottság egy csoportja a magyar kormány lépése miatt
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 18:02
A magyar és a szlovák kormány leálíltotta a dízelszállítást Ukrajna felé. Bár Ukrajna importjának csak kis részét adja a két ország, az Európai Bizottság összehívta az olajkoordinációs csoportot.
Makro / Külgazdaság Nagyot ugrott csütörtökön az európai gázár, a Brent is emelkedik
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 16:13
A szerdai záróértékhez képest 7,89 százalékkal emelkedett az európai gázár a TTF holland gáztőzsdén. A Brent olaj ára is hordónként több mint 1 dollárral emelkedett csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Európai elfogatóparancs alapján keresik a Magyarországon élő lengyel expolitikust
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 14:21
Marcin Romanowski mellett a korábbi igazságügyi miniszter, Zbigniew Ziobro is Magyarországtól kapott menekültstátuszt. Mindkettejüket több bűncselekménnyel gyanúsítják.
Makro / Külgazdaság Elárulta a minisztérium, melyik vonallal kezdik a HÉV-felújítást
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 13:51
Nem akar hannoveri villamosokat látni a HÉV-ek helyén az Építési és Közlekedési Minisztérium, ezért új járműveket szereznek be. 
Makro / Külgazdaság Áramot és gázt sem adna többet Ukrajnának a magyar kormány – politikai döntés miatt áll a Barátság?
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 13:05
Minden lehetséges válaszlépést fontolóra vesz a kormány, úgy tudják, bármikor újraindíthatná az olajvezetéket az ukrán vezetés – hangzott el a csütörtöki Kormányinfón.
Makro / Külgazdaság Bárki is nyerje a választásokat, nagyon erős bizonytalanság jöhet – mondja a Hold Alapkezelő alapítója
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. február 19. 10:03
Szabó László a február 18-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 92. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Szép számot közölt Románia
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 08:52
Romániában 8 százalékkal nőtt 2025-ben az építőipari termelés – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Csak erős forint kell, és megy minden, mint a karikacsapás
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 06:50
A forint euróval szembeni árfolyama az elmúlt időszakban folyamatosan erősödött; az elmúlt 11 hónapban a hazai fizetőeszköz 7,3 százalékkal értékelődött fel.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett az energiaügyi államtitkár a stratégiai kőolajkészletekről
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 19:22
Az Energiaügyi Minisztérium államtitkára posztolta ki közösségi oldalán. 
Makro / Külgazdaság Mindenkit meglepett a kanadai infláció
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 17:12
Kanadában a fogyasztói árak az elemzői várakozásoknál és az előző havinál is kevésbé emelkedtek éves szinten januárban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG