A kávé, hasonlóan a banánhoz vagy a mogyoróhoz, a klímaváltozás szempontjából leginkább veszélyeztetett termények közé tartozik, a WWF becslései szerint akár a teljes megtermelt mennyiség 60%-a is eltűnhet 2050-re. Ám szerencsére van megoldás, fontos azonban, hogy a mindennapi életünkben rutinná váljanak a klímatudatos döntések.
Hogy miért is ennyire veszélyeztetett a kávé? A kávécserje a környezeti hatásokra nagyon érzékeny növény, a teljes kávétermelés 60-70%-át adó arabica cserjék 1500 méteres tengerszint feletti magasság felett, 18-22 fokon, bőséges csapadék mellett érzik jól magukat, de az ellenállóbb robusta fajta is legfeljebb 24 fokot bír. Mindkét fajta kizárólag a Ráktérítő és Baktérítő közti hegyvidéki területeken, az úgynevezett Kávéöv országaiban terem. Az átlaghőmérséklet emelkedésével félő, hogy egyszerűen túl meleg lesz a kávécserjéknek.
Másrészt a vízhiány, a tartós csapadékmentes időszakok is nagy veszélyt jelentenek a kávétermesztésre. A világ két legnagyobb kávéexportőre Brazília és Vietnám, melyek együtt a világ kávéfogyasztásának több mint felét fedezik, különösen sújtottak az aszályos időjárás által. Harmadrészt pedig félő, hogy a klímaváltozás hatására megjelenhetnek és elszaporodhatnak olyan kártevők, amelyekkel nem képesek megküzdeni a jelenleg használt növényvédelmi eljárások. Könnyen belátható, hogy a kávétermés ilyen radikális megcsappanása nem csak a fogyasztókat érintené érzékenyen, számos ország, köztük több fejlődő ország fő bevétele származik a kávétermesztésből, amelytől rengeteg mezőgazdasági munkás megélhetése függ Közép- és Dél-Amerikában, Afrikában, illetve Ázsiában.
Szerencsére azonban sejthető a kiút a kávéválságból, ami nem más, mint egy vadon élő faj, a felföldi, vagy Sierra Leone-i kávéként is emlegetett Coffea stenophylla mezőgazdasági termelésbe bevonása lehet. A stenophyllát már az 1800-as évek első felében felfedezték, rövid ideig termesztették is, ám később kiszorította a nagyobb hozamot ígérő robusta. A stenophylla íze jobb az arabicáénál is, és ami lényeges, hogy nagyon jól bírja a 24-26 fokos átlaghőmérsékletet is. Hozama ugyan kisebb, ám a kutatók dolgoznak más kávéfajokkal történő keresztezésén, hogy ezen javítsanak. Az első stenophylla ültetvények már működnek, így pár év múlva már mint érdekesség megjelenhet a piacon.
A klímaváltozás és következményei ugyanakkor továbbra is komoly fenyegetést jelentenek az élet számos területén, úgyhogy nem dőlhetünk hátra, egyéni és közösségi szinten is figyeljünk arra, hogy a klímabarát megoldásokat válasszuk. Ezt leginkább tudatos fogyasztással tehetjük meg, ha vásárolunk, válasszunk tartós, minőségi termékeket, a kávénál maradva pedig ügyeljünk rá, hogy olyan helyről vásároljunk, amely környezeti és társadalmi szempontból is felelős forrásból szerzi be az alapanyagot. Válasszunk energia- és víztakarékos kávéfőzőt: ebből a szempontból egyébként a kapszulás gépek lepipálják az automata főzőket is, de az instant kávé is jó megoldás lehet.