4p
Csak a választások után tudjuk meg, lesz-e adóemelés – Orbán Viktor a Gazprommal tárgyalt – több gyermek született, mint tavaly, mégis tovább fogy a magyar

Nemrég egy olyan törvényjavaslat került az Országgyűlés elé, ami az országgyűlési választások évében október 31-éig meghosszabbítaná a következő évi költségvetésről szóló javaslat benyújtásának határidejét. Egyéb években a határidő október 15-e marad. Különösebb indoklás nincs a javaslathoz; a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, Banai Péter Benő szerint a Megyei Jogú Városok Szövetségének kérésére történt a határidő módosítása. Az államtitkár jelezte: a készülő költségvetési törvényjavaslat és a jövő évi adótörvények tartalmáról a kormánydöntést megelőzően nem áll módjában információt adni, így vélhetőleg csak az önkormányzati választások után tudhatjuk meg, milyen változtatásokra készül a kormány, lesz-e adóemelés vagy esetleg adócsökkentés.

Megbeszélést folytatott Orbán Viktor Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával hétfő délután Budapesten, az Országházban. A találkozón elhangzottakról csak egy Moszkvában kiadott közleményből tudhatunk részleteket, igaz, nem sokat: eszerint a téli időszakra vonatkozó stabil és megbízható földgázellátásról és a Déli Áramlat földgázvezeték megvalósításáról tárgyalt a Gazprom vezérigazgatója a magyar miniszterelnökkel.

Az első hét hónap előzetes adatai szerint több gyermek született, a halálozások száma pedig mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. Szám szerint több mint 51 600 gyermek született idén júliusig, ez közel 3 százalékos emelkedést jelent; ugyanebben az időszakban 72 500-an haltak meg, ami viszont 3,3 százalékos csökkenést jelent. A számok tehát javulnak, de még így is majdnem 21 ezer fővel lettünk kevesebben hét hónap alatt. A statisztikából egyébként az is kiderül: idén júliusban jóval kevesebb házasságot kötöttek, mint tavaly.

Úgy tűnik, nem a 2014-es lesz a kedvenc évjáratunk. Az előző évekénél gyengébb minőségű és kisebb szőlőtermésre számítanak ugyanis az idén a szekszárdi borvidéken, ahol a napokban elkezdték a kékfrankos szüretét a termelők. A rosszabb termést elsősorban az esős időjárás és a nyáron is fellépő lisztharmatfertőzés okozta. Az idei évjáratú borokat inkább kommerszebb tételekkel házasítják majd a borászatok. Sokan pedig inkább rozét készítenek az idei szőlőből.

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa ma tartja szeptemberi kamatdöntő ülését, szakértők szerint azonban gyakorlatilag elképzelhetetlen, hogy ma is előkerüljön az olló a fiókból. A mai ülésnek így nem nagyon lesz hatása a forintra, ami egyébként kisebb erősödésnek indult reggel. Az euró jegyzése 311 forintig esett.

Hétfőn későn este a Raiffeisen profit warningot adott ki: a magyar devizahitelek rendezése a korábban vártnál többe kerül majd a banknak, a csoport számára az igazi aggodalmat azonban az ukrán események jelentik - így többet kell tartalékolniuk, mint eddig várták. A bejelentés nem tett jót sem a Raiffeisen, sem a régió bankjainak árfolyamára. Híradónk előtti percekben a Raiffeisen 12 százalékos mínuszban járt.

A Privátbankár.hu oldalain publikálta ma reggel legfrissebb tanulmányát a jegybank. Szakál Gyöngyvér vezető szabályozási szakreferens a tőkeáttétel hitelintézeteknél történő korlátozásáról írt. A pénzügyi szektorok  szabályozottsága mostanra soha nem látott méreteket öltött. Azon előírások, amelyek a bankok működésének a biztonságosnak tartott keretek között tartását célozzák, egyre kifinomultabbá válnak. Mindeközben egyre nagyobb az igény egy olyan jelzőrendszer kiépítésére is, amely ezzel szemben épp az egyszerűségre törekszik és azt biztosítja, hogy gyorsan és összehasonlítható módon felmérhető legyen a piaci szereplők tevékenységének kockázatossága. E tekintetben kínálhat megoldást a tőkeáttételi mutatóra vonatkozó új szabályozás, ami 2018-ban lép életbe - a háttérről vezető anyagunkban olvashatnak többet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínai típusú gazdasági rendszer felé halad az USA?
Sasvári Péter | 2025. augusztus 21. 14:38
Államkapitalizmus az Egyesült Államokban? Donald Trump a politika után a gazdaság területén is egyre inkább kezd úgy viselkedni, mint egy egyszemélyi vezető. Nemrégiben lemondásra szólította fel az Intel vezérigazgatóját, „utasította” a Walmartot és a detroiti autógyárakat, hogy ne emeljenek árat, valamint a Coca Colának még azt is meg akarta szabni, hogy milyen cukrot használjanak. Persze az Egyesült Államok alkotmánya és törvényei határt szabnak Trumpnak. Ám viselkedése és elképzelései a kínai modellel vagy a francia dirigizmussal rokoníthatóak. Mennyi esély van rá, hogy a kapitalizmus egyik modellországa az állami kontrol irányába lép? Van ennek előképe az Egyesült Államokban?
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy olcsóbb lesz-e benzin
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 21. 12:07
Maradunk 600 forint alatt.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péternek egy rossz szava sincs az oroszokra Munkács bombázása után
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 21. 11:39
A külügyminiszter szerint béke kell.
Makro / Külgazdaság MNB-botrány: hihetetlen újabb részletek derültek ki
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 21. 10:05
Nem ért véget az ingatlanos bizniszelés.
Makro / Külgazdaság Előreléptünk egy fontos összehasonlításban, de így sem lehetünk elégedettek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 20. 11:49
Hiába utasítottunk magunk mögé júliusban a júniusban még előttünk végzett országok közül kettőt, így is a 23. helyen állunk a 27 EU-tagország között az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat által számolt harmonizált fogyasztóiár-indexek összevetésében.
Makro / Külgazdaság A kínai jegybank nem változtatott az éves és az ötéves kamatfokon
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 20. 08:40
A kínai központi az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változtatott a bank és az ötéves kamat szerdán.
Makro / Külgazdaság Hosszú idő után lehet őszintébb Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2025. augusztus 20. 06:11
Az adataikat cikkünk megjelenéséig közlő 40 európai állam éves inflációs rangsorában ugyanis viszonylag nagyobbat lépett előre Magyarország, miután a júniusihoz képest 0,3 százalékponttal lassuló pénzromlás mellett az eddig előttünk lévők közül többen is az előző havinál gyengébb adattal rukkoltak elő. Ennek ellenére az az első ránézésre furcsaság fordult elő, hogy az egyik leghatékonyabb antiinflációs ellenszerrel, a kamatemeléssel egyetlen kontinentális jegybank sem élt, sőt öten még szigorítottak is. Emellett egyéb érdekességek is kiderülnek a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Rémisztő mértékben emelkedik az államadósság
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 14:50
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a második negyedévben elérte a GDP 76 százalékát.
Makro / Külgazdaság Ősszel lesújt a Fidesz ellehetetlenítési pallosa? Martin József Péter lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 13:21
A közgazdász, szociológus, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója augusztus 27-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Trump elégedett lehet: az S&P nem rontott a hitelminősítésen
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 10:21
Az S&P megerősítette az Egyesült Államok „AA plusz” besorolását.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG