2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A vártnál kevésbé lassult az infláció novemberben, és még így is rendkívül magas.

A török statisztikai hivatal kedden közölte, hogy az éves szintű fogyasztói áremelkedés 47,09 százalékra, tavaly június óta a legalacsonyabb szintre mérséklődött novemberben az októberi 48,58 százalékról. Elemzői várakozások átlagában jelentősebben lassuló, 46,6 százalékos éves infláció szerepelt novemberre — jelentette az MTI.

Törökországban hatodik hónapja lassult az éves infláció novemberben, ami szakértők szerint azt jelzi, hogy a jegybank szigorú monetáris politikája eredményes. A kiemelkedően magas kamatszint ugyanakkor azzal járt, hogy technikai recesszióba süllyedt a gazdaság a második és a harmadik negyedévi GDP-csökkenés következtében.

A kompjegy ára is növekszik
A kompjegy ára is növekszik
Fotó: Depositphotos

Az élelmiszerárak elszálltak 

A lakhatás, a víz, az áram, a gáz és az üzemanyagok inflációja 74,45 százalékra lassult az októberi 89,39 százalékról. Mérséklődtek az árak a szállodákban, kávézókban és az éttermekben is, 62,09 százalékról novemberben 59,38 százalékra, illetve az alkoholos italok és dohánytermékek csoportjában, 52,15 százalékról 39,32 százalékra.

Ezzel szemben az élelmiszerek és az alkoholmentes italok inflációja négyhavi csúcsra, 48,57 százalékra gyorsult az októberi 45,28 százalékról.

A maginfláció javult

Az élelmiszer és energiaárak nélkül számolt éves maginfláció tavaly május óta a legalacsonyabbra, 47,13 százalékra süllyedt novemberben az októberi 47,75 százalékról.

Egy hónap alatt a fogyasztói árak öt hónapja a legkisebb ütemben, 2,24 százalékkal emelkedtek novemberben az októberi 2,88 százalékos növekedés után.

A török jegybank a múlt hónapban 50 százalékon tartotta az alapkamatot, de jelezte, hogy kedvezően alakul az inflációs pálya, így elkezdődhet a kamatcsökkentés. Ennek idejéről és mértékről azonban nem szólt a jegybank.

A korábbi hónapok Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthetők meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az OECD-n kívüli országok húzhatják az olajkereslet növekedését
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 18:14
Idén napi 1,4 millió hordóval, jövőre további 1,3 millió hordóval emelkedhet a globális olajkereslet az OPEC előrejelzése szerint. A szervezet a világgazdaság növekedési ütemével kapcsolatban is előrejelzéseket adott az idei és a jövő évre.
Makro / Külgazdaság Elkezdődött az új birodalomépítés korszaka, Venezuela csak az első lépés
Imre Lőrinc | 2026. január 14. 16:07
Az olajról, Kínáról, és az új birodalomépítési törekvésekről szólt az Egyesült Államok venezuelai beavatkozása – erről beszélt a Bécsben már 31. alkalommal megrendezett Közép- és Kelet-európai Fórumon az UniCredit Befektetési Intézetének igazgatója. Edoardo Campanella a lapunknak adott interjúban a dél-amerikai ország mellett kitért Grönland helyzetére is. Illetve azt is megtudtuk, hogy hol zárhat idén a magyar növekedés régiós összevetésben.
Makro / Külgazdaság Élő beszélgetés László Csabával – a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 15:16
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Nagyon bejött az elektromos fordulat az Audinak
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 11:16
Az elektromos modellek megrendelései mintegy 58 százalékkal ugrottak meg.
Makro / Külgazdaság Közel háromszorosa a román infláció a magyarnak
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 10:42
Decemberben 9,69 százalékkal nőttek a fogyasztói árak Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Nem elég, hogy csúsznak az utak, még a dízel is drágább lesz
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 09:46
A benzin nem drágul legalább.
Makro / Külgazdaság Válságot hagy maga után Lázár János
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 08:30
Bár úgy tűnt, a miniszteri teendőit az áprilisi választásokig már nem ellátó politikus által irányított építőipar szeptemberben és októberben kikerült a negatív spirálból, novemberben jött a feketeleves.
Makro / Külgazdaság Ön is kérdezheti élőben László Csabát! Ma délután fél 4-kor a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 07:54
A volt pénzügyminiszter lesz a vendége a Klasszis Média immár 6. évfolyamába lévő egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság A Fed célja fölött megakadt az amerikai éves infláció: 2,7 százalék volt decemberben is
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 16:40
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásoknak megfelelően az előző havival azonos, 2,7 százalék volt az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme decemberben az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics kedden közzétett adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Az olcsó energia sem tudott segíteni a magyar gazdaságnak
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 12:45
A magyar gazdaság 2025-ben is gyenge, nagyjából 0,5 százalékos növekedést érhetett el, ami folytatása az elmúlt évek stagnálásának. Pedig a kormány egyik korábbi magyarázata, ami a magas energiaárakat okolta, szerencsére tavaly már nem állta meg a helyét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG