1p
A BKV támogatásán és a gyógyszerkasszán akar spórolni a kormányzat, hogy tartani tudja az idei és a jövő évi hiánycélt - derül ki a Magyar Közlönyből. A takarékossági intézkedésekre záros határidőn belül kell tervet kidolgoznia a tárcavezetőknek, Matolcsynak és Némethnének lesz a legtöbb dolga, több száz milliárdos kiigazítás jöhet jövőre.

53 nap telt az évből és a Magyar Közlöny legfrissebb számában már a költségvetés kiigazításáról szóló kormányhatározatok jelentek meg. A "a 2012. és 2013. évi költségvetési hiánycél biztosításához szükséges további intézkedések" között szerepel a gyógyszertámogatások csökkentése, a fővárosi közlekedés támogatásának megvágása, halasztódik az e-útdíj bevezetése (2013 júliusa az új céldátum), ezenfelül Matolcsy Györgynek további milliárdokat kell még keresnie a 2012-es büdzsében, a "fejezeti kezelésű elõirányzatok és az egyéb központi kiadások csökkentésére".

"Az idén 100 milliárdos, jövőre pedig akár több százmilliárdos kiigazításra lehet szükség ahhoz, hogy a kormány tartani tudja a konvergenciaprogramban vállalt hiánycélokat" - mondta Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető makroelemzője a megjelent kormányhatározatok kapcsán.

Mentés másként: a büdzsét tartalmazó pendrive-ra új adatok kerülnek

Fogy a gyógyszerkassza, kevesebb pénz a BKV-nak

 

6000 közszolgát már kirúgtak
A 2012-es hiánycél tartása érdekében a kormány már eddig is hozott egy határozatot. Január elején szintén a Közlönyből tudhatták meg többen, hogy munkahelyüket elvesztik, a kormány ugyanis több mint 6000 közalkalmazott elbocsátásáról döntött akkor.

Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszternek e hónap végéig kell Matolcsy György asztaléra raknia egy javaslatot arra, hogyan csökkentené még tovább a gyógyszertámogatásokat. Holott a kormányzat a Széll Kálmán-tervnek megfelelően egyszer már megkurtította a 2012-es költségvetésben a gyógyszerkassza támogatását, még hozzá a 2010-es szinthez képest 83 milliárd forinttal.

Akcióba lendülhet Németh Lászlóné, aki hétfőn a Parlamentben még szabadkozott a Malévval kapcsolatosan neki feltett kérdések kapcsán, neki Pintér Sándor belügyminiszterrel és Matolcsy Györggyel kell kidolgoznia, hogyan spórolnak még többet 2013-ben a BKV-n. A fejlesztési miniszternek az e-útdíj bevezetésének megszervezése lehet az első nagy dobása, bár hátrányból indul. A Széll Kálmán-terv ugyanis eredetileg azzal számolt, hogy jövő év január elsejétől élne a rendszer, nemrég nyilvánvalóvá vált - ahogy arról be is számoltunk -, hogy a rendszer kiépítése csúszni fog. A miniszterasszony előtt nagy feladat áll, a jövő év nyarára tervezett indulás nagyon is kockázatosnak tűnik.

Beszerzési tilalom

A kormány továbbá az irányítása alá tartozó fejezeteknél beszerzési tilalmat rendel el az intézményi beruházás keretében történő bútor, személygépjármű, informatikai eszköz és telefon beszerzése vonatkozásában. A tilalom nem vonatkozik az európai uniós forrást tartalmazó előirányzatokra, a NATO-programokra, illetve a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációs intézményi beruházásaira. A tilalmat egyedi esetekben feloldhatják, az ez irányú kérelmekről a jövőben Varga Mihály volt pénzügyminiszter, jelenleg a Miniszterelnökséget vezető államtitkár dönt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megvan a válasz: ennyi napra elegendő az ország üzemanyag-tartaléka
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:32
Töltik vissza a készleteket. 
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:18
Maradt a 2 százalékos betéti ráta. 
Makro / Külgazdaság Újabb rossz hír Európából: gyenge lett a GDP
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:45
A vártnál lassabb ütemben nőtt az euróövezeti GDP az első negyedévben.
Makro / Külgazdaság A Közel-Kelet fűti az európai inflációt: 3 éve nem láttunk ilyen adatot
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:00
A várakozásokat is felülmúlta a drágulás üteme az euróövezetben: az áprilisi infláció 3 százalékra, 2023 szeptembere óta a legmagasabbra gyorsult. A háttérben elsősorban az energiaárak drasztikus emelkedése áll, amit a közel-keleti feszültségek fűtenek.
Makro / Külgazdaság Vakarják a fejüket az elemzők a friss GDP-adat láttán
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 12:40
Bár a vártnál erősebben kezdte az évet a magyar gazdaság, a 2026-os előrejelzéseket ez nem módosítja felfelé. A Tisza-kormánytól várható élénkítés hatásait ugyanis az iráni háború keresztülhúzhatja.
Makro / Külgazdaság Aggódhatnak az állásukért az állami cégek NER-es vezérei
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:45
Főleg Kapitány István és Vitézy Dávid dönthet a sorsukról.
Makro / Külgazdaság Besegített az erős forint, de így sem örülhetünk ennek az adatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:00
Márciusban a külkereskedelmi termékforgalom aktívuma 924 millió euró volt, 773 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Euróban kifejezve az export értéke 3,6 százalékkal, az importé 11 százalékkal nőtt – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Varga Mihály az MNB-alapítványokról: „Igyekszünk menteni, ami ebből menthető”
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 09:10
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) reputációját helyre kell állítani, a rendőrségi ügyekben a jegybank készen áll arra, hogy segítsék az igazságszolgáltatás munkáját. Emellett szeretnék a feleslegessé vált ingatlanjaikat értékesíteni – egyebek mellett ezekről beszélt Varga Mihály jegybankelnök.
Makro / Külgazdaság Most jött: több mint három éve nem láttunk ilyen GDP-számot Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint 1,7 százalékkal bővült a GDP idehaza az első negyedévben, 2025 azonos időszakához viszonyítva. Ennél magasabb, éves szintű növekedési ütemet legutóbb 2022 harmadik negyedévében láttunk.
Makro / Külgazdaság Erre az uniós pénzre is óriási szüksége lenne Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 08:05
A magyar védelmi ipar jelenleg még nem tekinthető kellően versenyképesnek a nemzetközi hadiipari beszállítói piacon, ami indokolttá teszi a célzott, hozzáadott értékre épülő specializációt – írja a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzésében. A finanszírozási környezet – különösen a SAFE-program forrásainak elérhetősége és azok stratégiai, állami koordinációja – meghatározó lesz abban, hogy a magyar védelmi ipar képes-e a következő évtizedben érdemi növekedési pályára állni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG