2p
A pénzügyminiszter szerint bizonyos termékeknél indokolt lehet az árak rögzítése. Azt is mondta, hogy jó esetben pozitív nulla lehet idén a GDP növekedése.
Varga Mihály a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évnyitóján az InterContinental Budapest szállóban 2020. március 10-én. (MTI/Koszticsák Szilárd)

Zuhanunk - ez volt Varga Mihály válasza az ATV riporterének, aki az idei gazdasági kilátásokról kérdezte az Egyenes Beszéd című műsorban. A pénzügyminiszter szerint már annak is örülni kell, ha 2020-ban "pozitív nulla" lesz a növekedés mértéke. Azaz nem fordul negatívba a mutató. Mint mondta, a magyar gazdaság legalább negyedrészben kitett a német gazdaságban, így az ottani kedvezőtlen gazdasági helyzet hatással lesz a magyar növekedésre.

A miniszter a tegnap bejelentett gazdaságvédelmi intézkedésekről azt mondta, hogy a hiteltörlesztési moratóriummal mintegy 3000 milliárd forintot hagytak a gazdaságban: a vállalkozásoknál, magánszemélyeknél. Szerinte most ez volt a legsürgősebb, a munkájukat elvesztők megsegítése a következő körben kerülhet napirendre, amikor az elbocsátások ténylegesen beindulnak. Ennek jeleit egyelőre nem látni a statisztikában, de Varga Mihály szerint nem lehetnek kétségeink, hogy erre sor fog kerülni.

A miniszter az euró árfolyama (360 forint közelében mozog a kurzus) kapcsán ismételten jelezte, hogy a kormánynak nincs árfolyamcélja, valamint úgy értékelt, hogy a piac jelenleg így áraz.

A hatósági árak bevezetéséről - hírek szerint egyes kiskereskedők brutálisan emelik áraikat a piacokon - azt mondta, hogy például egészségügyi termékek, a járvány terjedését megakadályozó eszközök esetében indokolt lehet az alkalmazása. Az élelmiszerekkel összefüggésben azonban nem tett ilyen kijelentést.

A hírre, mely szerint az Európai Unió mintegy 2000 milliárd forint összegű támogatást biztosítana Magyarország számára a koronavírus negatív gazdasági hatásainak kivédésre, Varga Mihály közölte, hogy ő nem tud szabad forrásról. Brüsszel a mostani költségvetési ciklusban rendelkezésre álló kohéziós alap még fel nem használt részéből különítene el erre a célra forrásokat, csakhogy Magyarország a rá jutó részt már teljes egészében lekötötte. Így valójában egy nem létező pénzt kínálna fel az Európai Unió - sommázta a pénzügyminiszter.

Varga Mihállyal készült február végi interjúnkat itt olvashatja.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Csalódást okozó decemberi szám látott napvilágot Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 17:21
Az Egyesült Államokban nem változott a kiskereskedelmi forgalom decemberben havi szinten, szemben az elemzők által várt növekedéssel, míg éves összevetésben az előző havinál is kisebb lett a növekedés.
Makro / Külgazdaság Összeolvadnak Gattyán György „legnagyobb” vállalkozásai
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 15:01
A milliárdos pártja nem indul a választáson, cégei pedig elbocsátanak, illetve a Legnagyobb Vállalkozásnál is összeolvadásról döntöttek.
Makro / Külgazdaság Kezdhet Vlagyimir Putyin aggódni – csökkent Oroszország külkereskedelmi többlete tavaly
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 13:21
Oroszország külkereskedelmi többlete 139,3 milliárd dollár volt tavaly, 8,17 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – áll az orosz szövetségi vámhivatal keddi jelentésében.
Makro / Külgazdaság Véget ért a hazai állampapírok hegemóniája? Klasszis Klub Live Szabó Lászlóval
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 11:03
A Hold Alapkezelő társalapítója, a cég felügyelőbizottságának elnöke február 18-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média 6. évfolyamban járó egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Keményebb Kína-politika és Trump-barátság: új korszakot nyithat Japán első női miniszterelnöke
Imre Lőrinc | 2026. február 10. 10:01
A második világháború lezárását követő években láthattunk utoljára olyan politikai erődemonstrációt Japánban, mint a mögöttünk hagyott hétvégén. A szigetország első női miniszterelnöke elsöprő választási sikerének köszönhetően óriási felhatalmazással láthat munkához. Kína mellett izgulhatnak a kiszámíthatóságot kereső befektetők, de a japán gazdaság talán túlléphet az „elvesztegetett évtizedeken”.
Makro / Külgazdaság Most aztán torkig van Vlagyimir Putyin – csak toporgásra képesek
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 09:53
Egy, azaz 1 százalék. Ennyit sikerült felmutatnia Oroszországnak.
Makro / Külgazdaság Ön is leolvad: döbbenetes mit művel Matolcsy hagyatéka
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 08:29
Így ég el a magyar közpénz a korábbi stratégiának hála. Itt az olvadás.
Makro / Külgazdaság Több 10 millió dollár füstölt el, újra Super Bowl
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 06:43
Egy nagyobb lélegzetvétel, és a hatalmas összegek el is tűntek.
Makro / Külgazdaság Remeg a dollárvilágrend, gyengülnek a szuperhatalmak – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton – Havas Gábor | 2026. február 8. 17:44
Egyik nagyhatalmi devizának sem tesz jót a mostani geopolitikai átrendeződés, nemcsak a dollár veszít a globális súlyából – mondta el az Accordre Alapkezelő vezérigazgatója a Klasszis Podcast legújabb epizódjában. Gyurcsik Attila szerint a legfontosabb kérdés most az Egyesült Államokban, hogy miként fog dönteni a Legfelsőbb Bíróság a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett kereskedelmi vámokról. A szakértő a magyar euróról is kifejtette véleményét annak fényében, hogy a Tisza Párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője, Kapitány István arról beszélt, hogy számukra, a kormányra kerülésük esetén, fontos cél lesz a közös európai deviza mielőbbi bevezetése.
Makro / Külgazdaság Jöhet a SAFE 2? Brüsszelben már a következő hitelprogramot tervezik
Privátbankár.hu | 2026. február 8. 14:58
Újabb, a jelenleg is futó SAFE-hez hasonló hitelprogram indítását vizsgálhatja az Európai Bizottság. A SAFE még tavaszig tart, az érdeklődés túlnőtt a program keretein.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG