5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A harvardi professzor szerint a Republikánus Párt szélsőséges, antidemokratikus erővé radikalizálódott, amely veszélyezteti az Egyesült Államok alkotmányos rendjét. Az új texasi pártprogram megmutatja, mennyire jobbra sodródtak a republikánusok pozíciói. Káncz Csaba jegyzete.

A képviselőházi vizsgálóbizottság tagjainak hétvégi megjegyzései az Egyesült Államok Capitoliuma elleni támadással kapcsolatban azt sugallják, hogy a bizottság a Donald Trump volt elnök elleni büntetőjogi beterjesztést javasolja, és sürgeti az Igazságügyi Minisztériumot, hogy indítson vádat Trump ellen a 2021. január 6-i puccskísérletben játszott szerepe miatt.

Donald Trump a Fehér Házban a választás éjszakáján, 2020. november negyedikén. EPA/CHRIS KLEPONIS
Donald Trump a Fehér Házban a választás éjszakáján, 2020. november negyedikén. EPA/CHRIS KLEPONIS

A drámai tanúvallomás

Cassidy Hutchinson volt Fehér Házi munkatárs június 28-i megsemmisítő vallomásának fényében kell szemlélnünk Trump azon akkori tervét, hogy támogatói tömegével elmenjen a Capitolium épületéhez, és csatlakozzon hozzájuk a támadáshoz. Ennek célja azon kongresszusi ülés leállítása volt, amely Trump vereségét igazolta az elektori kollégiumban. Hutchinson beszámolóját később több sajtóhír is megerősítette és kiegészítette.

Adam Schiff demokrata képviselő, a vizsgálóbizottság tagja a CBS „Face the Nation” című műsorában leszögezte, hogy az igazságügyi minisztériumhoz többször is be lehet utalni a büntetőeljárást.  Kijelentette: „Tudja, négy éve az igazságügyi minisztérium azt az álláspontot képviselte, hogy nem lehet vádat emelni egy hivatalban lévő elnök ellen. Ha a minisztérium most arra az álláspontra helyezkedne, hogy nem lehet nyomozni vagy vádat emelni egy volt elnök ellen, akkor az elnök a törvények felett áll.  Ez egy nagyon veszélyes ötlet, amelyhez az alapítók soha nem adták a nevüket. Még veszélyesebb ez, szerintem Donald Trump esetében.”

Adam Kinzinger (Republikánus-Illinois), aki a CNN "State of the Union" című műsorában szerepelt, megerősítette: több szemtanú is jelentkezett Hutchinson televíziós vallomására válaszul, hogy elmondják beszámolóikat.

A fenyegető levél

De az igazság mellett elkötelezett republikánusoknak a legrosszabbal kell szembenézniük Amerikában. Kinzinger alapvetően konzervatív, aki a diploma megszerzése után a légierő pilótájaként szolgált Irakban és Afganisztánban. 2010-től a washingtoni törvényhozási képviselő a karcsú állam, Barack Obama egészségügyi reformja és az abortuszjogok ellen kampányolt.

Nemrég azonban felesége, Sofia levelet kapott postán. A feladók azzal fenyegetőztek, hogy kivégzik férjét, őt magát és fiukat, Christiant.

A szerzők nyilvánvalóan szélsőséges keresztények voltak. Kinzingert azzal vádolták, hogy nemcsak hazájának, hanem "számtalan hazafias és istenfélő családnak" is ártott. Feleségéhez fordulva azt írták: "Istenkáromlásnak tartjuk, hogy az ördög fiának a Christian nevet adta."

A politikai erőszak hamarosan megszokottá válhat

A Kinzinger iránti gyilkos haragnak semmi köze az Istennel való kapcsolatához, sokkal inkább ahhoz, hogy nem félt Trumptól. A 44 éves politikus egyike volt annak a mindössze 10 republikánus kongresszusi képviselőnek, akik megszavazták Trump felelősségre vonását a Capitolium 2021. január 6-i megtámadását követő vádemelési folyamatban. Pártvezetősége akarata ellenére most a január 6-i eseményeket vizsgáló parlamenti vizsgálóbizottság tagja. Az igazságért küzdve az összeesküvés-elméletektől vezérelt pártját akarja visszavezetni a józan észhez.

Más demokráciák politikusai is kapnak vad fenyegetéseket a dühös polgároktól.  De az Egyesült Államokban manapság ezzel nem ér véget a történet.

Mivel bírálja Trumpot, Kinzingert most „Rino” néven ismerik („csak nevében republikánusként”). Trump maga pedig az emberi élet legalacsonyabb formájának nevezte a Rinókat.

Azokban a napokban, amikor Kinzinger megkapta a fenyegető levelet, a Missouri szenátus republikánus jelöltje, Eric Greitens választási hirdetést tett fel az internetre. A videón fegyvert tart a kezében, és azt mondja: "Ma Rinóra megyünk vadászni." Egy erősen felfegyverzett különleges osztag kíséretében az egykori kormányzó betör egy ajtót, majd azt mondja szavazóinak: „Keressenek engedélyt rino vadászatára.  Az addig nem jár le, amíg meg nem mentjük hazánkat."

Az új texasi pártprogram megmutatja, mennyire jobbra sodródtak a republikánusok pozíciói. A jelenlegi törvénnyel ellentétben a konzervatívok kiválási jogot követelnek szövetségi államuknak. Arra kérik a regionális parlamentet, hogy szervezzen ennek megfelelő népszavazást ebben a kérdésben. Ezenkívül be kell tiltani minden szexuális nevelést az iskolákban. A párt programja szerint Joe Biden elnökké választása "illegitim" volt, hiszen a városokban jelentős választási csalásokkal meghamisították az eredményt.

Súlyos figyelmeztetés a professzortól

Biden első hivatali éve után sem csökkent az amerikai demokráciát fenyegető veszély – írta januárban Steve Levitsky harvardi professzor a Foreign Affairs című folyóiratban.  "A Republikánus Párt szélsőséges, antidemokratikus erővé radikalizálódott, amely veszélyezteti az Egyesült Államok alkotmányos rendjét." Ha Trump vagy valamelyik hasonló gondolkodású embere nyerné a 2024-es elnökválasztást, a Fehér Ház szinte biztosan átpolitizálná a bürokratikus apparátust, és az állami gépezetet használná a politikai ellenfelek ellen.

Az eredmény versengő tekintélyelvűség lenne: "Egy rendszer, amelyben léteznek választások, de a hivatalban lévők hatalommal való visszaélése hátrányosan érinti az ellenzéket." Emiatt az alkotmányos válságok és a gyilkosságokkal, robbantásokkal és fegyveres felkelésekkel járó politikai erőszak hamarosan megszokottá válhat az Egyesült Államokban – szögezte le a harvardi professzor.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatékonyabb lesz a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal, mint az elszámoltatási biztosok?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 19:01
A vagyonvisszaszerzés lehetőségéről, az új Fidesz-frakció friss tagjairól és nagy hiányzóiról, a „poloskázás” miatti bocsánatkérésről, illetve az eddigi kormánypropaganda háttérbe szorulásáról is beszélgetett az ATV Egyenes Beszéd című műsorában kollégánk, Dobos Zoltán Rangos Katalinnal és Rónai Egonnal.
Makro / Külgazdaság Döbbenetes lépésre szánta el magát az Egyesült Arab Emírségek
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 17:45
Az Egyesült Arab Emírségek kilép a Kőolajexportáló Országok Szervezetéből (OPEC), valamint az OPEC+ -ból is – közölte kedden az emírségek energiaügyi minisztere.
Makro / Külgazdaság Záporoztak az új kormánnyal és az euróval kapcsolatos kérdések Varga Mihály felé
Imre Lőrinc | 2026. április 28. 16:45
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a várakozásoknak megfelelően 6,25 százalékon hagyta az irányadó rátát a választások utáni első kamatdöntő ülésén. A 15 órakor kezdődő sajtótájékoztatón Varga Mihály jegybankelnök a monetáris politikai irányvonalai mellett számos kérdést kapott a legfontosabb aktuálpolitikai kérdésekkel és a Tisza gazdasági ígéreteivel kapcsolatban is.
Makro / Külgazdaság Tényleg jó ötlet az euró bevezetése?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 16:35
A Tisza-kormány elkötelezett az euró bevezetését illetően, a leendő pénzügyminiszter, Kármán András szerint 2030-ra elérhetőek a csatlakozás feltételei. Hogy milyen hatása lehet a magyar gazdaságra ennek, arról munkatársunk, Király Béla beszélt az ATV Start műsorában. Az euróbevezetés mellett a Tisza agrárprogramjának központi eleme, a zöldségek és gyümölcsök áfacsökkentése is terítékre került.
Makro / Külgazdaság A Patrióták nekimentek, de így is elfogadta az Európai Parlament a hétéves költségvetés tervét
Vámosi Ágoston | 2026. április 28. 15:11
Egységes tervvel állhat az Európai Parlament a tagállamok állam- és kormányfői elé: elfogadták az MFF-jelentést. Az ellentét azonban nem csak a Parlament és a Bizottság között éleződött ki, a pártcsaládok is eltérő irányba húznak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor volt szövetségese is uniós bírósághoz fordult
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:45
Szlovákia pénteken beadta panaszát az Európai Unió bíróságához az orosz gáz importját tiltó és az orosz kőolaj behozatalának leállítására való felkészülést előirányzó, idén januárban hozott uniós döntés miatt – jelentette be Boris Susko szlovák igazságügy-miniszter közösségi médiaplatformján kedden.
Makro / Külgazdaság Először döntöttek a kamatokról Varga Mihályék a választás óta
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:01
Első kamatdöntő ülését tartotta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az április 12-i választás és a Tisza Párt kétharmados győzelme óta. A jegybank a politikai változás ellenére nem módosított a 6,25 százalékon álló alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Még drágább lesz a tankolás szerdától
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 10:47
Persze csak annak, aki piaci áron tankol.
Makro / Külgazdaság Fontos hírt közölt a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 06:58
A felek közös célja az európai piaci jelenlét további erősítése.
Makro / Külgazdaság Széthúznak az uniós intézmények, és ezt a gazdák és a leszakadó térségek bánhatják
Vámosi Ágoston | 2026. április 28. 05:59
Az Európai Parlament azt szeretné, ha még ebben az évben véglegessé válna az Európai Unió 2028 és 2034 közötti költségvetése. A tervei azonban nagyságrendekkel többe kerülnének, mint az Európai Bizottságé. A legnagyobb különbség a mezőgazdasági támogatások és a felzárkóztatáshoz szükséges források területén van, amelyeket a Bizottság jelentősen visszavágna a versenyképességre hivatkozva.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG