A tények ismertek: miközben az amerikai törvényhozás arra készült, hogy hivatalosan is ratifikálja a 2020 novemberében tartott választások eredményét – azaz Donald Trump és a Republikánus Párt vereségét –, addig a Capitoliumtól egy mérföldre lévő Ellipszisen tartott nagygyűlésén Donald Trump választási csalást kiáltott, és felszólította Pence alelnököt, hogy bizonyos elektori szavazatok hitelesítésének megtagadásával semmisítse meg a 2020-as választási eredményeket. Trump ezután azt mondta az összegyűlt támogatóinak, hogy „lesétálunk a Capitoliumhoz”, és „ha nem harcoltok pokolian, akkor nem lesz többé országotok.” Az, hogy ezután mi történt, már történelem: a Capitolium ostromának végül egy halottja, és több mint száz rendőri sérültje lett – foglalja össze a History.com.
Másfél évvel később
Az ostrom körülményeinek kivizsgálására a demokrata többségű képviselőház elfogadta, hogy kétpárti vizsgálóbizottság álljon fel, ez a tervezet azonban a szenátusban a republikánusok obstrukciója miatt megbukott. A kongresszus ezután hét demokrata és két republikánus képviselő által alkotott különbizottságot hozott létre, a jelenleg is zajló meghallgatásokat ez a grémium bonyolítja le.
A meghallgatások nagyjából három hete kezdődtek, eddig hat alkalommal hívtak be tanúkat, köztük a Fehér Ház alkalmazottait, tisztségviselőket, bírákat – akik állításuk szerint kényszer alatt vallották azt, hogy választási csalást találtak szavazatszámlálókat –, valamint például a Fox News volt politikai hírszerkesztőjét is, aki azért kapott halálos fenyegetéseket, mert a csatorna elismerte Biden győzelmét.
Bár a meghallgatások korábbi köreiben is elhangzottak igazán erős dolgok, Mark Milley, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke például egyenesen meghazudtolta azt, hogy Trump részéről felmerült volna, hogy a Nemzeti Gárdát hívja segítségül a lázadás megfékezésére, annak ellenére, hogy a volt elnök szóvivője korábban ezt állította; az igazi bombát mégis a néhány nappal ezelőtt, június 28-án tartott meghallgatáson elhangzottak jelentik.
Megszólalt egy volt Fehér Házi tanácsadó
Cassidy Hutchinson, a Fehér Ház korábbi kabinetfőnökének, Mark Meadows volt tanácsadójaként jelent meg a bizottság előtt. Hutchinson igencsak bombasztikusra sikeredő vallomásával meglehetősen kiábrándító képet festett Donald Trumpról – írja a CNN. De mégis mi hangzott el?
Egyrészt Hutchinson vallomása arra utal, hogy Trumpnak valóban nem voltak ellenére a január 6-án történtek, olyannyira, hogy abban sem látott benne semmi rosszat, amikor a tömeg saját alelnöke, Mike Pence felakasztását követelte – a tanácsadó ezt egyébként nem személyesen, hanem egykori főnökén keresztül hallotta. Cassidy Hutchinson azonban saját élményekkel is szolgált az elnökről:
Donald Trump a falhoz vágta az ebédjét, miután Bill Barr volt igazságügyi miniszter egy interjúban azt mondta, hogy nem találtak bizonyítékot választási csalásra.
A volt tanácsadó szavai szerint, amikor az irodájából kilépve az ebédlőbe ment, ott éppen a személyzet egy tagja takarított, és a falról ketchup csöpögött, a padlón pedig egy összetört porcelántányér volt. Hutchinson szerint a férfi elmondta, hogy Trump „rendkívül dühös” volt Barrra „és a falhoz vágta az ebédjét, ami miatt nekik kellett takarítaniuk.”
Hutchinson beszámolt arról is, hogy hallotta, amint Trump azt mondja, nem érdekli, hogy a támogatóinál fegyver van. Úgy fogalmazott:
Hallottam, ahogy az elnök valami olyasmit mondott, hogy „nem érdekel, hogy fegyverük van. Nem azért vannak itt, hogy engem bántsanak. Engedjék be az embereket, innen a Capitoliumba vonulhatnak.”
A volt tanácsadó vallomása emellett külön kitért arra is, hogy az elnök tisztában volt az erőszak lehetőségével január 6-án, és azzal, hogy támogatóinál fegyverek vannak.
Mit reagált Donald Trump?
Bár Donald Trump továbbra is le van tiltva a Twitterről, van, ami nem változik: a volt elnök közösségi médiás őrjöngéssel reagált a tanúvallomásra, hazugságnak nevezve azt, a bizottságot pedig „kenguru-bíróságnak” minősítve. Trump állítása szerint „alig ismeri” Hutchinsont, de személyesen utasította el azt a kérést, hogy hivatali idejének kitöltése után csatlakozzon a csapatához. Az elnök egyúttal úgy fogalmazott, hogy a nő így akart bosszút állni azért, mert nem vette maga mellé.
Over on Truth Social, Trump is losing his mind over Cassidy Hutchinson's testimony before the Jan. 6 committee. pic.twitter.com/A4HbvfvuRS
— nikki mccann ramírez (@NikkiMcR) June 28, 2022
Miért volt ez a tanúvallomás más, mint a többi?
Az egyébként mindössze 26-27 éves Cassidy Hutchinson egy megbízhatóbb, ismertebb arc republikánus körökben is, akinek tanúvallomása alatt a Fehér Ház több korábbi munkatársa is nyilvánosan kezességet vállalt azért, hogy Hutchinson közel áll Trumphoz és kabinetfőnökéhez. Ez is mutatja, hogy az ő nyilatkozata már egy az azon szintű beszámolók közül, amelyek egy olyan embertől érkeztek, akik közvetlen közelről láthatták Donald Trumpot a mindennapokban, és a kép, amelyet lefestett, egyáltalán nem hízelgő.
A meghallgatásokból még hátravan legalább két kör, azaz a mostani – egyébként eléggé megalapozottnak tűnő – karaktergyilkosság még csak a kezdet. Különösen, mert júliusban Donald Trump adminisztrációjának arra is felelnie kell, hogy miért hagytak egy agresszív tömeget randalírozni az amerikai demokrácia fellegvárában.