A belbiztonsági minisztérium tavaly január végén riasztást adott ki Trump volt amerikai elnök választási veresége miatt elégedetlenkedő erőszakos szélsőségesek jelentette fenyegetés miatt. Arra figyelmeztettek, hogy az erőszakcselekmények fokozott veszélye még hetekig kitarthat Biden sikeres beiktatását követően, és a Capitolium ostroma felbátoríthatta a belföldi szélsőségeseket arra, hogy kormányzati intézmények vagy tisztségviselők ellen támadásokat hajtsanak végre.
A támadás utóélete
A Capitolium elleni tavaly január 6-i támadás óta az amerikai igazságszolgáltatás több, mint 700 ember ellen emelt vádat. A szokványos vádak szerint ezek az emberek rendőrökre támadtak, állami épületbe szabályellenesen léptek be, illetve, hogy a parlament ügymenetét akadályozták. Eddig kereken 70 ember ellen született ítélet és mintegy 30-an kaptak börtönbüntetést – a leghosszabb közülük 5 év 3 hónapot.
Ezek a viszonylag enyhe ítéletek megerősítették Trump volt elnök híveinek azon véleményét, hogy a támadás tulajdonképpen egy ártalmatlan tüntetés volt, amely aztán spontán módon elfajult. Ahogyan Andrew Clyde republikánus képviselő tavaly májusi kongresszusi meghallgatásán leszögezte: egy fegyelmezetlen csőcselék és elszórt vandál cselekedetek vezettek a Capitolium megtámadásához. Hozzátette, hogy a behatolók által a Capitolium folyosóiról készített képeket meg sem lehet különböztetni a „normál turistalátogatások” képeitől.
Szintet ugrik az FBI
Másfél hete azonban az FBI letartóztatta Stewart Rhodes-t, a radikális jobboldali „Oath Keepers” szervezet alapítóját. Az Igazságügyi Minisztérium őt és 10 társát most a kormány megdöntésére tett összeesküvéssel („seditious conspiracy”) vádolja - ennek pedig 20 év börtönbüntetés a maximális büntetési tétele.
Rhodes – aki egy volt katona és a híres Yale Egyetem végzettje – 2009-ben alapította meg militáns szervezetét. Azóta több ezer volt – illetve jelenleg is aktív – rendőrt és katonát toborzott a szervezetébe. Rhodes véleménye szerint Washingtont elnyomó, szocialista és marxista erők kerítették hatalmukba, amelyek el akarják nyomni az amerikaiak jogait.
A vádirat szerint Rhodes és gyanúsított társai már napokkal január 6-a előtt megvitatták a Capitolium lerohanásának terveit. A főváros egy külső kerületi szállodájában tárolták a fegyvereket és a „gyorsreagálású csapatokat” is oda hívták az ország minden részéből. Ezek után mindannyian részt vettek a törvényhozás épületének lerohanásában.
Trump szerepe
Még függő kérdés, hogy mi Trump személyes felelőssége ebben az ügyben? Noha felszította a kedélyeket aznap és kérte a híveit, hogy „pokolian harcoljanak”, de aztán visszahúzódott a Fehér Házba és a televízión nézte a fejleményeket.
Trump a hétvégén, Arizonában elmondott beszédében a Capitolium elleni támadásokat vizsgáló bizottságot „meg nem választottnak” és „politikai viccnek” nevezte, és elítélte az amerikai törvényhozás épületének megtámadása során letartóztatottakkal szembeni „embertelen” bánásmódot. „Mi történik ezekkel az emberekkel a börtönökben, miért nem teszik meg ugyanezt az Antifa és a Black Lives Matter mozgalom tagjaival? A demokraták megünnepelték határozatlan idejű, tárgyalás nélküli fogva tartásukat” – fogalmazott a volt elnök.
A fehér felsőbbrendű eszme megerősödése
Napjainkban egyre több republikánus vezető (beleértve Dan Patrick texasi alkormányzót, Matt Gaetz floridai- és Scott Perry pennsylvaniai kongresszusi képviselőt) már nyíltan vallják a korábban csak szélsőjobboldaliak által hangoztatott állítást, miszerint a demokraták le akarják cserélni a fehéreket az USA-ban.
Nem véletlen, hogy Merrick Garland legfőbb ügyész tavaly májusban „a fehér felsőbbrendűséget támogatókat” nevezte a legnagyobb amerikai belföldi terrorista veszélynek. Két hete Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszter az erőszakos szélsőségeseket az Egyesült Államokat fenyegető „legjelentősebb, terrorizmussal összefüggő veszélyének” nevezte.
Idegesen szólalt meg az ügyben Christopher Wray, az FBI igazgatója is, aki bejelentette, hogy 2020 tavasza óta „megkétszereződött hivatalának leterheltsége belföldi terrorista ügyekkel”.
A Trump által gyakorlatilag túszul ejtett republikánus párt azonban folyamatosan radikalizálódik. Több, mint figyelemre méltó, hogy tavaly júliusban a dallasi republikánus országos nagygyűlésére (Conservative Political Action Conference, CPAC) olyan politikai rohamosztagosok kaptak hivatalosan meghívót, mint a Proud Boys, a Three Percenters és az Oath Keepers. Ezzel kapcsolatban tudnunk kell, hogy a kanadai kormány 2021 februárjától a Proud Boys-t, az Atomwaffen Divisiont, a Russian Imperial Movementet, a Three Percenters-t és az Aryan Strikeforce-t „terrorista szervezetként” tartja nyilván.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)