Az ingatlanosoknak nőtt legjobban a fizetésük
Január-augusztusban a bruttó átlagkeresetek összességében 8 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 7,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Augusztusban a bruttó átlagkeresetek 7,2 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.
A január-júliusi időszakban 0,4 százalékkal emelkedett a reálkereset az előző év azonos időszakához viszonyítva - a fogyasztóiár-index 6,8 százalékos növekedése mellett. Tavaly a január-augusztusi reálkereset - a fogyasztóiár-index 8,5 százalékos növekedése mellett - 6,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az alkalmazásban állók száma 2008. január-augusztusban átlagosan 2 millió 754 ezer volt. Az év első nyolc hónapjában a költségvetési szférában 723 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 944 ezren dolgoztak.
A költségvetési intézményekben összességében közel 4,5 százalékkal csökkent a létszám, míg a versenyszférában 0,1 százalékkal emelkedett.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete az év első 8 hónapjában 195.500 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 188.700 forint, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 215.900 forintot ért el. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 8,0 százalékkal nőttek az első nyolc hónapban az előző év azonos időszakához képest. A költségvetési szférában dolgozók bruttó átlagkeresete 5,7 százalékkal, a versenyszférában dolgozóké pedig 9,4 százalékkal volt magasabb.
Átlagot meghaladó mértékben emelkedtek a keresetek az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás (13,8 százalék), pénzügyi tevékenység (13,1 százalék), kereskedelem, javítás (10,1 százalék), valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (8,6 százalék) gazdasági ágban.
A KSH adatai alapján a rendszeres, prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli átlagkereset 7,7 százalékkal nőtt az idén az előző év január-augusztushoz képest, a versenyszférában dolgozók alapbére 8,6 százalékkal, míg a költségvetési szféra alkalmazottainak alapilletménye átlagosan 5,9 százalékkal lett magasabb.
Január-augusztusban a nemzetgazdasági átlagos nettó kereset 120.400 forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 89.500 forintnak, a szellemi foglalkozásúaké 154.800 forintnak felelt meg. A nettó kereset így átlagosan 7,1 százalékkal volt magasabb az előző évinél: ezen belül a versenyszférát 8,1 százalékos, a költségvetési szervezeteket pedig 5,5 százalékos növekedés jellemezte.
A 206.900 forintos nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 8,4 százalékkal volt magasabb az előző év január-augusztusinál. A KSH adati szerint a munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,5 százalékot tett ki.
A henteseknél számít a legtöbbet az érettségi
120 ezer lapul egy átlagos borítékban
Dolgozzon az államnak, ha sok pénzt akar
MTI