
Kedd reggel mintegy ötezer háztartás volt áram nélkül az ország déli részén, egy részük már több napja, miután sok vezeték leszakadt a hó és jég súlya alatt - közölték a belügyminisztérium válságközpontjában.
A köpönyeg.hu előrelelzése szerint Magyarországon szerdán eleinte erősen felhős lesz az ég, főleg délen hószállingózás is kialakulhat, majd mindenütt csökken a felhőzet és sok-sok napsütésre számíthatunk. Nem várható fronthatás. Kellemes, tiszta időre van kilátás, használjuk ki a napfényt! Reggel ismét keményen fagyni fog, és délután is fagypont alatt marad a hőmérséklet. Csütörtökön erősen megnövekszik a felhőzet és észak felől szórványosan valószínű havazás, hózápor. A nyugati szél néhol megerősödik. A hőmérséklet reggel -10, napközben -4 fok körül alakul. |
A sarkvidéki időjárás kedden sem kímélte Romániát: a székelyföldi Csíkszeredában ezúttal is mínusz 32 Celsius-fokos volt a hideg, a levegő reggelre mínusz 30 fokra "melegedett fel". Székelyudvarhelyen is húsz fokkal süllyedt a fagypont alá a hőmérő higanyszála. A Kovászna megyei Buzauban - ahol hétfőn mínusz 34 fokos hideget mértek -, keddre mínusz 29,5 fokra enyhült az idő. Brassóban keddre virradóra mínusz 27 Celsius-fokot mértek - jelentette Garzó Ferenc, az MTI tudósítója.
Számos észak-németországi település lakosai az idei év leghidegebb éjszakáját élték át hétfőről keddre virradóan. Hamburg-Fuhlsbüttelben például mínusz 15,1 Celsius fokig süllyedt a hőmérő higanyszála. Hamburgnál is hidegebb volt hajnalban a másik Hanza-városban, Lübeckben. Itt mínusz 18,2 fokot mértek, a várostól északra fekvő Dörnickben pedig mínusz 18,6 fokot. Ezeken is túltett azonban néhány mecklenburgi és brandenburgi település. Ueckermündében mínusz 21,3, Grünow-ban és az Odera menti Frankfurtban pedig mínusz 21 fokig süllyedt a hőmérséklet a kedd hajnali órákban. A bajorországi Funtensee-nél viszont, amely Németország "jégvermének" számít, "csak" 20 fokos hideget mértek.
Rekordhideget mértek keddre virradóra Bulgária 17 körzetében is, a balkáni ország északkeleti felén fekvő Dobricsban a hőmérő higanyszála mínusz 25,5 fokra süllyedt. A nagy hideg miatt iskolák tucatjaiban szünetelt a tanítás. Egy iraki illegális bevándorlót, akit a török-bolgár határfolyón, a Maricán csempésztek be gumicsónakon, a határőrség mentett meg a fagyhaláltól.
Önt mi zavarta a legjobban januárban? Szavazzon! |
Az ukrán oktatási minisztérium honlapján kedden közzétett jelentés szerint az ország huszonkét megyéjében és a Krímben 8965 iskolában – a tanintézetek 45,6 százalékában – szünetel az oktatás a nagy hideg miatt. A fagyszünet a tanulók 29 százalékát, mintegy 1,25 millió diákot érint. A legtöbb helyen az elemi iskolákat és az alsó tagozatos osztályokat zárták be.
A tanügyi tárca közlése szerint a hétfői adatokhoz képest 2252-vel nőtt azoknak az oktatási intézményeknek a száma, amelyekben szünetel a tanítás. Influenza és meghűléses megbetegedések miatt az ország 28 iskolája tart zárva, a járványszünet közel ötezer tanulót érint. A kárpátaljai iskolákban nem kellett tanítási szünetet elrendelni, mert a hőmérséklet csak egyes hegyvidéki körzetekben süllyedt mínusz 20 Celsius-fok alá - jelentette Varga Béla, az MTI tudósítója.
Két meteorológiai szolgálat adatai alapján Németországban két település tart igényt az idei tél leghidegebb éjszakájával dicsekvő helység címére.
A német időjárási szolgálat (DWD) közlése szerint szerdára virradó éjszaka a lausitzi Bad Muskauban volt a leghidegebb: itt mínusz 24,3 Celsius-fokot mértek. A konkurens Meteomedia viszont úgy tudja, hogy ennél is alacsonyabb volt a hőmérséklet az alsó-bajorországi Haidmühlében, ahol mínusz 26,3 fokra süllyedt a hőmérő higanyszála. Abban mindkét intézet egyetért, hogy a szerdára virradó éjszaka volt a leghidegebb az idén.
Az abszolút rekordot nem lakott településen, hanem egy tó mentén mérték. A bajorországi Funtensee partján az éjjel mínusz 30,5 fokot mutattak a hőmérők. A nagy zimankó után enyhülés várható német földön: a Jennifer nevű ciklon 24 órán belül jelentős mennyiségű havat és magasabb hőmérsékletet hoz magával. Németország északnyugati és nyugati felében csütörtökön akár plusz 3 fok is lehet.
Sapka, sál, szánkó és hólánc: folytatódik a tél
MTI, Privátbankár