1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyurcsány Ferenc szerint új sztrájktörvényre lenne szükség, mert az utasoknak is vannak jogaik. A választás ma nagyon nem izgatja, januártól visszatér oda, amit 2006-ban ígért
Gyurcsány Ferenc szerint ugyan nincs egyetértés a kérdésben, de szükség lenne egy, a jelenleginél jobb sztrájktörvényre, amely a mostaninál több garanciát, védelmet, biztonságot nyújt mindenkinek. A miniszterelnök kedden a Magyar Televízió Este című műsorában azt mondta, érdemes erről beszélni. A választás ma nagyon nem izgatja, januártól visszatér oda, amit 2006-ban ígért

Emlékeztetett arra, a törvény még a rendszerváltáskor született, amikor a sztrájk tekintetében nem sok tapasztalata volt a jogalkotóknak. Hozzátette: a hagyományok szerint a sztrájktörvényt csak az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal együtt lehetne megváltoztatni, de ott ebben nincs egyetértés, ahogyan a pártok álláspontja is vegyes.

Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: nem vitatva, hogy a szakszervezeteknek joguk van sztrájkolni, és nem megkérdőjelezve a követelésüket, de az utazni akaróknak is vannak jogaik. Szavai szerint úgy kell intézni a dolgokat, hogy azt érezhesse mindenki, hogy van egymás iránt felelősségük az embereknek. A miniszterelnök szerint van még lehetőség a közeledésre a kormány és a szakszervezetek között a közalkalmazottak januárra tervezett sztrájkja előtt. Arra a kérdésre, hogy van-e még mozgástér, azt válaszolta: százmilliárd forintot terveztek a költségvetésben bérekre, de tudható volt, hogy ebből minden nem jön ki.

Megállapodást kötött a Rendészeti Védegylet és a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete (BRDSZ) az Igazságügyi és Rendvédelmi Minisztériummal (IRM) a 2009-es béren kívüli juttatások rendszeréről - közölte a BRDSZ főtitkára kedden az MTI-vel.

Bárdos Judit elmondta, hogy a tárgyalások jelenlegi állása szerint a kormány 140 ezer forintos fizetésig kompenzálna a 13. havi fizetést. Ha valaki ennél többet keres, például 150 ezer forintot, akkor kiszámolják a 140 ezer forint egytizenketted részét és ezt hozzáadják az adott havi illetményhez.

Hozzátette: ezen felül szintén béren kívüli juttatásként 4 százalékos támogatásban részesülnek cafeteria rendszerben. Az egyenruhás állomány részére 30 ezer forintos ruházati költségtérítési csekket is biztosítanak.

Mint mondta, a fegyveres testületekkel napokon belül megállapodhatnak, a közalkalmazottakkal pedig tovább kell tárgyalni. A kormányfő jelezte, tudja, hogy a közalkalmazottak közül nagyon sokan nincsenek jól megfizetve, mégis megértést kér tőlük. Hangsúlyozta: a fő szempont, hogy az alacsony jövedelműeket védjék.

Gyurcsány Ferenc kiemelte: nem ismer egyetlen olyan számítást vagy megbízható szakértői becslést sem, amely egyetértene Orbán Viktorral abban, hogy várhatóan 250 ezren válnak munkanélkülivé a gazdasági válság miatt. A kormány becslése szerint ez a szám 50 és 100 ezer között mozog majd. Szerinte egy politikusnak nem szabadna riogatni az országot, ebben a helyzetben józanságra van szükség. Persze, "aki hat éve azt mondja, hogy jön a farkas, annak egyszer igaza lehet, mert egyszer valóban jöhet a farkas" - hangoztatta. A miniszterelnök - mint mondta - nem ismer szakmai kifogásokat a kormány gazdasági válságkezelésével kapcsolatban.

Orbán Viktor szavaira reagálva, miszerint a kormány pénzügypolitikája egy zsebtolvajéval egyenlő, a miniszterelnök azt mondta: nem jó, ha a politikából sértegetés lesz. Olyan politikus, aki az országot formálni akarja, nem használ ilyen nyelvet. Ha mi így beszélünk, és ilyen mintát mutatunk, akkor az országban nem megértés, hanem békétlenség lesz - jelentette ki. A kormányfő leszögezte, ha a válság megköveteli, akkor ismét beavatkoznak. A miniszterelnök erre három példát hozott: ha a tervezettnél sokkal kisebb lesz az infláció vagy a növekedés, illetve a tervezettnél sokkal jobban nő a munkanélküliség. Ha ez a három kockázat együtt bekövetkezik, a parlamentnek össze kell ülnie, és eldöntenie a továbbiakat - fűzte hozzá.

Gyurcsány Ferenc a jövőre vonatkozóan arról beszélt, januártól visszatér oda, amit 2006-ban ígért. Közölte, rá akarja beszélni az országot arra, hogy lépje át az árnyékát, ne ijedjen meg a változásoktól. A miniszterelnök azt mondta, nagyon nem izgatja ma a választás. Lehet, hogy a választók is megértik, hogy jobb nekik egy olyan miniszterelnök, aki nap mint nap nem őket akarja kiszolgálni, hanem az országot akarja szolgálni - mondta. Arra a felvetésre, mennyire tartja reális lehetőségnek, hogy a Fidesz hajlandó az összegfogásra, úgy válaszolt: nagyon jó, ha így gondolják. Van erre is jel, de időnként másra is - jegyezte meg a kormányfő.

Gyurcsány Ferenc felhívta a figyelmet arra, hogy minden fontosabb dolgot át tudtak vinni a parlamentben, ott képesek voltak koalíciót teremteni, és a jó ügyekhez továbbra is lehet támogatót találni. Megjegyezte, valószínűleg félreértés volt, hogy a Ház nem fogadta el hétfőn a szakmunkás-ösztöndíjról szóló javaslatot, ezért ezt újra beterjesztik.

13. havi: egymásnak esett a közszféra és a magánszféra
Eszük ágában sincs abbahagyni a sztrájkot
Biztosra akar menni? Vegyen magyar államadósságot!
Orbán levenné a fedőt a fazékról
2008-at szidták az utolsó ülésnapon
Minden azon múlik, lesz-e fordulat 2009-ben
"2009-ben a szocialisták omlanak össze"

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG