.jpg)
Hasonlóan látja Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője is, aki szerint az áprilisi adatban a vártnál erőteljesebben megjelenik a forint gyengülésének hatása. Úgy vélte, ez a hatás jóval nagyobb volt, mint amivel az elemzők kalkuláltak, s ezért is volt a konszenzusnál 0,4 százalékponttal rosszabb az adat. A tartós fogyasztási cikkek ára a deviza gyengülése miatt például 1,4 százalékkal emelkedett, s nőtt a szolgáltatások, például a repülőjegyek és a ruházati cikkek ára is.
A Privátbankár Árkosár keretén belül ezúttal is egy nappal a KSH inflációs jelentése előtt adtunk körképet a három hipermarket-láncban tapasztalt élelmiszerárakról. Májusban véget ért a pihenő, az év elején jellemző meredek áremelkedés két hónapos kihagyás után folytatódott. 30 termékből összeállított mintakosarunk átlagára újra meghaladta a 15 ezer forintot, erre eddig a felmérés kezdete óta csak 2008 nyarán volt példa. Részletek >> |
Az üzemanyag árak éves összehasonlításban szintén jóval alacsonyabbak, mint tavaly ilyenkor voltak, ám a különbség áprilisban már kisebb volt, mint márciusban.
Nyeste Orsolya elmondta, az áprilisi adat is mutatja, hogy a magyar gazdaság nyitott, s a szezonális hatások mellett a forint árfolyam is erőteljesen hat rá.
Suppan Gergely szerint a júliusi áfa- és jövedékiadó-emelés meglódítja az inflációt, 6 százalék fölé emeli, de a pénzromlás valószínűleg még így sem éri el a 7 százalékot. Az elemző szerint, ha minden emelést áthárítanának a lakosságra, akkor az 4,1 százalékponttal növelné az inflációt, de szerinte ez, például a hatósági- és üzemanyagáraktól eltekintve nem valósul majd meg minden esetben. Így a kereskedelemben sem lesz teljes körű az áthárítás. Suppan Gergely úgy vélte, a decemberi éves infláció szintén 6 százalék körül alakul.
Nyeste Orsolya úgy vélte, az adóemelések hatásra sem nő jóval 5 százalék fölé az infláció júliusban, ám nem kizárt, hogy decemberben már 7 százalék körüli lesz az éves adat. Az elemző az idei éves átlagos áremelkedést 4,5-4,7 százalék közöttire várja.
Az autóárak elvitték az inflációt
A jó ég tudja, mekkora lesz az inflációnk
Az áfaemelés nyertese a feketegazdaság?
Az áfa-emeléssel a jegybank is megküzdhet
London: marad a rekord mélység és a defláció
A kormány nem szólhat bele az inflációs célba
MTI