1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bankszövetség főtitkára higgadtságot kér a bankvezetői juttatások ügyében a politikusoktól és a közvéleménytől. Nem árulják el mennyi fizetést kapnak a menedzserek, de azt is hozzátette a főtitkár, hogy a szektor eddig nem kapott állami segítséget.
A bankszövetség főtitkára higgadtságot kér a bankvezetői juttatások ügyében a politikusoktól és a közvéleménytől, hangsúlyozva, hogy a piacgazdasági szereplők jövedelme nem nyilvános adat, így esetükben ahogy eddig, ez után sem hozzák nyilvánosságra, hogy ki mennyit keres.

Nyers Rezső Török Zsolt szocialista országgyűlési képviselőnek szerdán feltett, a prémiumokat firtató kérdésére reagálva úgy fogalmazott: "őrizzük meg a józanságunkat még ebben a nagy melegben is, és maradjunk a tényeknél".

Török Zsolt a bankszövetség székháza előtt sajtótájékoztatót tartott, amelyen azt kifogásolta, hogy még mindig nem kapott választ arra a kérdésére, hogy a bankvezetők a gazdasági válság kirobbanása óta milyen prémiumokat, jutalmakat és bónuszokat vettek fel (részletek: ITT).

Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára az MTI megkeresésére szerdán kifejtette: a külföldi tulajdonosok szuverén módon állapítják meg a magyarországi menedzserek fizetését, akik között külföldi vezetők is vannak, utóbbiak esetében a főtitkár szerint még furcsább a kíváncsiskodás. Egy állami intézménynél persze más transzparencia követelmények vannak - jegyezte meg.

Nyers Rezső elmondta: a jövedelmek a bankszektorban az idén nem emelkedtek, béremelés nem volt, vagy legfeljebb minimális mértékben, s valószínűleg a vezetői jövedelmek esetében is ez a helyzet. A főtitkár megerősítette, hogy a bankszférában az idén összesen 10-15 százalékos létszámcsökkentés lesz, ami három-ötezer embert érint. Ennek oka az, hogy a válság a bankszférát is érinti, költségtakarékosságra van szükség, a foglalkoztatottak számát az üzleti terjedelemhez kell igazítani.

A magyar bankok nagyon jól vizsgáztak a válságban, egyetlen pénzügyi intézménynél sem volt szükség állami segítségnyújtásra, ezt a miniszterelnök is elismerte a bankvezetőkkel folytatott megbeszélésen - emlékeztetett Nyers Rezső. Hangsúlyozta: a bankrendszer tőkemegfelelése július végén európai összehasonlításban is kiemelkedően jó, ami mutatja a bankok stabilitását. Érthetetlen felvetés, hogy el kellene számolni bármivel is - mondta.

A szakember ismertette: az egyoldalú szerződésmódosításról szóló törvény szerint konkrétan meg kell jelölni azokat az okokat, amik a kamatok, díjak egyoldalú változtatására alapot adnak. Ezeknek egyértelműeknek, ellenőrizhetőeknek kell lenniük, s egy ok alapján csak egy díjat lehet megváltoztatni.

A törvény végrehajtását a főtitkár szerint rendkívül megnehezítette, hogy a törvény nem sorolta fel a konkrét okokat. A pénzintézetek ezért megpróbáltak minden lehetséges okot felsorolni, amelyek alapján a későbbiekben eljárhatnak. Előfordulhatott, hogy olyan ok is megjelent, ami nem egyértelműen külső körülmények változásából adódott. A magatartási kódex feladata lesz, hogy ezen a területen rendet tegyen. A kódexet szeptember elejére kell elkészíteni - mondta Nyers Rezső.

A bankok vállalták, hogy a kéthónapos moratórium ideje alatt nem módosítanak egyoldalúan szerződést. Nyers Rezső a sajtó által ismertetett, augusztustól hatályba lépő díjváltozásokról úgy vélekedett, hogy egy pénzintézet esetében sem általános pénzforgalmi díjtétel változásról van szó, hanem egy-egy - sok esetben eddig ingyenes - szolgáltatás díja változott.

K&H: vállalható a moratórium
Kétmilliárdba fájhat a kódex megsértése
Kedvezően módosíthatják a bankok a feltételeket 
Megkapták a pofont a magyar bankok
Az állam nem hagyja, hogy elveszítsük lakásunkat
A kockázat és a megtérülés kéz a kézben járnak
Szorongunk a belpolitikától és a bankoktól
Minden fronton felvették a kesztyűt a bankok ellen

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG