1p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mol Nyrt.-nek 114,8 milliárd forint nettó vesztesége volt az első negyedévben. Egy éve 65 milliárd volt a profit, az elemzők az első negyedévre 78,6 milliárd forint veszteséget vártak
A Mol Nyrt.-nek 114,8 milliárd forint nettó vesztesége volt az első negyedévben, szemben az egy évvel korábbi 65 milliárd forint profittal - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde honlapján gyorsjelentésben kedden. Az elemzők az első negyedévre 78,6 milliárd forint veszteséget vártak

A konszolidált, nem auditált, a nemzetközi számviteli elveknek (IFRS) megfelelő eredménykimutatás szerint a csoport 632,6 milliárd forint bevételt ért el az első három hónapban, ami 20 százalékkal kisebb a tavalyi 786,1 milliárd forintnál.

A kedvezőtlen külső feltételek ellenére (az átlagos crack spread közel megfeleződött, a Brent-Ural különbözet jelentős mértékben szűkült, az integrált petrolkémiai árrés jelentős mértékben lecsökkent) szinten maradt az értékesítési volumen és forintban mérve 6%-kal javult az EBITDA az előző év azonos időszakához viszonyítva - olvasható a Mol tájékoztatójában. Ezen túlmenően, a működési cash-flow termelés pozitív lett szemben az előző év első negyedévének negatív értékével. Az Upstream üzlet kiemelkedően jó eredményt ért el, míg a Gáz és Energia szegmens 26%-kal javította működési eredményét, amelyek részben ellensúlyozták a gyengébb Downstream és petrolkémiai teljesítményt. Az egyszeri tételek nélküli működési eredmény USD-ban számolva 39%-kal 236 millió USD-re csökkent 2009. I. negyedévben.

A forint drámai gyengülést mutatott mind az USA dollárhoz, mind az euróhoz viszonyítva 2009. I. negyedévben - írja a Mol. A gyenge forint pozitívan hatott a működési eredményre, ami a speciális tételek nélkül 21%-os visszaesést mutatott 2009. I. negyedévben. Ugyanakkor a gyenge forint jelentős, 140 milliárd forint nem realizált nettó árfolyamveszteséget is okozott 2009. I. negyedévben szemben a 2008. I. negyedévi 4 milliárd forint árfolyamnyereséggel. A társult vállalkozások vesztesége 12 milliárd forint volt, amiből 6 milliárd forintot az INA megszűnő tevékenysége (gázkereskedelem) okozott. Így az egyszeri tételek nélküli nettó veszteség 125 milliárd forintot tett ki.

A Kutatás-termelés üzleti eredménye 203 millió USD-t tett ki 2009. I. negyedévben, amely kimagasló, 47%-os emelkedést jelent a Szőreg-1 mező értékesítéséből származó egyszeri eredmény nélküli 2008. I. negyedévi eredményéhez viszonyítva. A forintban számolt (egyszeri tételek nélküli) üzleti eredmény közel megduplázódott és 46,0 Mrd Ft-ra emelkedett, mivel a gyengülő forint és az alacsonyabb bányajáradék túlkompenzálta az átlagos realizált szénhidrogén ár USD-ben mért 21%-os csökkenését.

A Feldolgozás és Kereskedelem szegmens üzleti eredménye 21 millió USD-t (4,7 Mrd Ft-ot) tett ki 2009. I. negyedévben szemben az előző év azonos időszakában realizált 232 millió USD-vel (40,1 Mrd Ft), a külső környezet romlása miatt. Az újrabeszerzési árakkal dollárban számolt egyszeri tételek nélküli üzleti veszteség 26,5 millió USD volt 2009. I. negyedévben.

A Petrolkémia szegmens 2009. I. negyedévben 16 millió USD veszteséget könyvelt el (3,7 Mrd Ft veszteség) az integrált petrolkémiai árrés drámai csökkenése miatt. A kedvezőtlen külső környezet ellenére, a szegmens EBITDA-ja pozitív maradt.

A Gáz és Energia szegmens egyszeri tételek nélküli működési eredménye 26%kal 82 millió USD-re javult 2009. I. negyedévben. Az FGSZ Zrt. üzleti eredménye (átértékelt eszköz értéken) 6%-kal, 57 millió USDra emelkedett 2009. I. negyedévben (forintban 39%-kal 12,9 Mrd Ft-ra nőtt), a szegmens számára kedvező külső környezeti változásoknak köszönhetően, míg a januári gázkrízis semleges hatást gyakorolt a gázszállítás eredményére. A Gáz és Energia divízió 17 millió USD-vel járult hozzá a szegmens működési eredményéhez 2009. I. negyedévben.

A pénzügyi műveletek nettó vesztesége 2009. I. negyedévében 147,1 Mrd Ft-ot tett ki (szemben a 2008. I. negyedévben realizált 1,3 Mrd Ft-os eredménnyel). A 2009. I. negyedéves pénzügyi műveletek vesztesége 6,3 Mrd Ft fizetett kamatot, 2,0 Mrd Ft kapott kamatot és 139,8 Mrd Ft nem realizált nettó árfolyamveszteséget tartalmaz. Ezen felül magában foglalja a MOL-nak a CEZ tulajdonában lévő MOL részvényekre szóló vételi opciójának átértékelésén keletkezett nem realizált 1,3 Mrd Ft-os pénzügyi veszteséget, míg az átváltható értékpapírok (Magnolia Finance Ltd.) opciójának értékelése nem változott, így nincs eredmény hatása.

A beruházások és befektetések értéke bázis közeli szinten maradt és 52,2 Mrd Ft-ot tett ki 2009. I. negyedévben, ami megfelel a külső gazdasági környezet eredőjeként visszafogott 220 Mrd Ft-os 2009 évi CAPEX tervnek, amit a működési cash flow-ból kívánunk finanszírozni. USD-ban mérve azonban az előző év azonos időszakához képest 23%-kal 231 millió USD-ra csökkent a CAPEX 2009. I. negyedévben.

A nettó hitelállomány 888 Mrd Ft-ra emelkedett, elsősorban a Ft EUR-hoz és USD-hez viszonyított gyengülése miatt, így az eladósodottág 40,9%-ra nőtt 2009. március végén a 2008 március végi 38,7%-ról.

A működési cash-flow 25,3 Mrd Ft-ot tett ki 2009. I. negyedévben, szemben a 41,7 Mrd Ft-os 2008. I. negyedévi veszteséggel. A működő tőke változás előtti cash-flow 16%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

A közlemény idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki elmondta, hogy az első negyedévben tovább súlyosbodott a gazdasági recesszió, ami miatt csökkentek a finomítói és petrolkémiai árrések. A társaság ugyanakkor mindent megtesz a piachoz való optimális alkalmazkodás és erős pénzügyi pozíciójának megőrzése érdekében. Céljuk egy még erősebb pénzügyi pozíció elérése azért, hogy a gazdasági fellendülés idején kínálkozó lehetőségek jól ki tudják használni.

Hernádi Zsolt elmondta: "Azon intézkedéseink révén, amelyekkel már a krízis első jeleire reagáltunk, a MOL kedvezőbb helyzetben van versenytársaihoz képest, hogy kiállja a jelenlegi gazdasági visszaesés próbáját. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy a recesszió ellenére szinten tudtuk tartani az értékesítési volumenünket, valamint, hogy javítottuk a cashflow termelő képességünket. A földrajzilag diverzifikált és integrált üzleti modellünk előnyei megmutatkoztak a 2009. év első negyedévi eredményében is" - olvasható a Mol tájékoztatójában, melyet a BÉT honlapján tettek közzé.

"Kétlem, hogy a Nabucco valaha is megépül"
Benzinár: újabb 5-öst tesz rá a Mol 
Találtak gázt a Nabuccóba: most jön a feketeleves?
A magyar csúcsmenedzser, akit nem lehet kikerülni
Viheti a Shell a Tesco-kutakat - ki a legolcsóbb? 

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG