1p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia szuverén adóskockázati besorolásának kilátását a S&P - az államadósság a 100%-hoz közelít, közeleg a leminősítés is
Stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - szuverén adóskockázati besorolásának kilátását csütörtökön a Standard & Poor"s, arra a várakozására hivatkozva, hogy a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a hazai össztermék (GDP) 100 százalékát.

Nagy-Britanniát az összes nagy hitelminősítő a lehető legjobb, "AAA" (Moody´s: "Aaa") adósbesorolással tartja nyilván, és ezt az osztályzatot csütörtökön az S&P is megerősítette, a rövid távú "A-1 plusz" besorolással együtt. A hitelminősítő a kilátásrontáshoz fűzött csütörtöki londoni elemzésében közölte ugyanakkor: számításai szerint csak a kormányzati bankmentő programok kumulatív bruttó államháztartási költsége 100-145 milliárd font (32-46 ezer milliárd forint) között lesz; ez a 2009-re becsült GDP-érték 7-10 százalékát tenné ki.

A Standard & Poor´s szerint a nettó államadósság-teher még költségvetési szigorításokkal együtt is megközelítheti a GDP 100 százalékát, és középtávon megragadhat ezen a szinten. Ha a kormányadósság tartósan ilyen magas marad, az már nem lenne összeegyeztethető a brit szuverén adósságra érvényben lévő "AAA" besorolással, áll az S&P elemzésében.

Londonban irigykedhetnek ránk?
Már 80% fölé nőtt az államadósságunk
A hitelminősítő felidézte, hogy amikor januárban megerősítette a brit adósosztályzatokat, még azzal számolt, hogy a GDP-arányos államadósság-ráta 2013-ban sem fogja meghaladni a 83 százalékot. A brit költségvetési hiány és az államadósság szinte példátlan növekedését a kormány is elismeri, jóllehet az adósságráta előrejelzésében jóval derűlátóbb, mint a Standard & Poor´s. A 2009-2010-es pénzügyi évre szóló, áprilisban beterjesztett költségvetési tervezet erre az évre 175 milliárd fontos (56 ezer milliárd forintos) hiánnyal, azaz nettó állami hitelfelvételi igénnyel számol. Ez azt jelenti, hogy a brit államháztartási deficit az idén eléri a becsült GDP-érték 12,4 százalékát. Ez a modern kori brit gazdaságtörténet messze legmagasabb deficitje lenne.

Ráadásul a hiány csak nagyon fokozatosan csökken, és még a következő évtized közepén is magas lesz. Alistair Darling pénzügyminiszter a költségvetési előterjesztésben jövőre 11,9 százalékos deficitet valószínűsített, és előrejelzése szerint a hiány a 2011-2012-es pénzügyi évben is még 9,1 százalék, 2012-2013-ban 7,2 százalék, 2013-2014-ben pedig 5,5 százalék lesz. Mindezt az államadósság-ráta meredek növekedése kíséri.

A pénzügyminiszter prognózisa szerint a GDP-értékhez mért nettó államadósság az idei pénzügyi évre várt 59 százalékról jövőre 68 százalékra, majd a következő években rendre 74 százalékra, 78 százalékra és 79 százalékra emelkedik. A globális pénzügyi-gazdasági válság kibontakozása óta a  nemzetközi hitelminősítők több nyugati EU-tagállam - köztük euróövezeti országok - szuverén besorolásait, vagy azok kilátásait rontották; Írország és Spanyolország el is vesztette a legjobb, "AAA" osztályzatot. Nagy-Britannia azonban messze a legnagyobb uniós gazdaság eddig, amelynek adósosztályzati kilátását valamely vezető hitelminősítő negatívra rontotta.

A Standard & Poor´s csütörtöki bejelentése nyomán erős lejtmenetbe kezdett a Londoni Értéktőzsde (LSE) és a font is. Az LSE irányadó FTSE-100-as árfolyammutatója a kilátásrontás után 100 pontos, 2,2 százalékos mínuszban járt, a font pedig az euróhoz képest 1,5, a dollárhoz képest csaknem 2 százalékot gyengült néhány perc alatt, bár az árfolyamveszteségek később mérséklődtek.

London: a 3,5%-os recesszió már csak vágyálom
Adóemeléssel kompenzálják a sokkoló brit hiányt
London: jön a defláció, a bankóprés még pihen 
Medverally: harmadszor is összeomlanak a tőzsdék?
Se gerinc, se erkölcs: mivé lett a világ?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG