1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rég nem látott egységben emelte árait a három nagy hipermarketlánc az elmúlt hetekben - legfrissebb Árkosarunk szerint májushoz képest átlagosan 3,3 százalékkal került volna többe a bevásárlás, tavaly júniushoz képest pedig 11,7 százalékos drágulást tapasztaltunk
Rég nem látott egységben emelte árait a három nagy hipermarketlánc az elmúlt hetekben - legfrissebb Árkosarunk szerint májushoz képest átlagosan 3,3 százalékkal került volna többe a bevásárlás, tavaly júniushoz képest pedig 11,7 százalékos drágulást tapasztaltunk

Mivel etetnek minket a sztárok? Ételfutár-teszt
Biciklivel is egy ötösből jön csak ki Budapest
Kutyabaj, macskajaj: érdemes körbe szimatolni

Június 9-én ismét felkerestük a havi árfelmérésünkben szereplő 3 hipermarketet (Auchan, Cora, Tesco). Az áruházakban történő vásárlás - a kiválasztott 30 termékből összeállított Árkosár alapján - májushoz képest átlagosan 3,3 százalékkal, azaz 489 forinttal lett drágább.

Június tehát - a májusi csökkenést követően - ismét áremelkedést hozott. Mint arról korábban beszámoltunk, januárban és februárban 0,3-0,3, márciusban 0,8, áprilisban pedig 2,6 százalékkal mentek feljebb az árak a megelőző hónaphoz viszonyítva, májusban ugyanakkor 1,6 százalékos mínuszt mértünk. Június tehát az idei év eddigi legnagyobb mértékű plusz előjelű árváltozását hozta.

Júniusban összességében 15 223 forintos átlagos kosárérték alakult ki, így az egy évvel ezelőtti képzeletbeli bevásárlásunkhoz képest a drágulás mértéke eléri az 1 590 forintot, vagyis a 11,7 százalékot. 2007 júniusában ugyanezekért a termékekért még csak 13 633 forintot kellett volna a kasszánál hagynunk. 2008 májusában 7,3 százalékos mértékű éves drágulásról voltunk kénytelenek beszámolni.


Árkosarunk értékének változása az elmúlt 17 hónapban

Hogy számoltunk?
Kosaras módszertan 
A vizsgált termékek közül egy hónapos távon a legnagyobb mértékű (20 százalék körüli) drágulást az alma, a sertésmájas, a margarin és az ásványvíz produkálta , a csökkenő oldalt ezúttal érdemben egyedül a burgonya erősítette (-13%). 

Éves összevetésben továbbra is a burgonya tudja felmutatni a legnagyobb arányú áresést (-45%), a többi termék esetleges árcsökkenése egyszámjegyű volt. 50 százaléknál jobban drágult ugyanakkor megfigyeléseink szerint az elmúlt 12 hónap alatt a rizs, kétharmadával kerül most többe az alma, mint egy éve, de a rekorder továbbra is az étolaj maradt, mely most már 89 százalékos pluszban tanyázik.

A KSH holnap teszi közzé az infláció májusi alakulásával kapcsolatos jelentését. A fogyasztói árak az idén áprilisban 0,3 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 6,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Részletek...
Az egyes áruházak árait vizsgálva nagyjából hasonló mértékű áremelkedésről tudunk mindenütt beszámolni. Az átlagos árváltozás mögött ilyen kis eltéréseket legutóbb tavaly júliusban mértünk. Az első továbbra is az Auchan, melyet tisztes távolból a Cora és a Tesco követ. Utóbbi első helyezetthez képesti lemaradása júniusban 1170 forint, azaz 7,4 százalék volt. Egy hónap alatt a Tescóban 2,9, az Auchanban 3,9, a Corában pedig 3,2 százalékkal mentek feljebb az árak. Éves szinten a legnagyobb mértékű drágulást (+16%) a Corában mértük.

Havi legolcsóbbak

Rovatunkban a termékek kiválasztása ezúttal a nyár és a kánikula jegyében történt meg, így most olcsó szeresznyét, behűtött félliteres ásványvizet és pálcikás jégkrémet kerestünk az áruházak (hűtő)pultjain.

Gyümölcs-fronton a Tesco lett a győztes, a fél kilós kiszerelésű, közepesen érett és középnagyságú cseresznyéért itt 50 dekánként 199 forintot kellett volna fizetnünk, hasonló kiszelésért a Corában 279 forintot kértek, az Auchan a kimért gyümölcs kilóját 469 forintért kínálták.

Múlt havi Árkosarunkról itt olvashat:
Szusszant egyet az árhullám
Meglehetősen egysíkú volt a kínálat az Auchanban és a Corában, legalábbis, ami az 5 decis műanyagflakonos, hűtőpultban tárolt ásványvizet illeti. Mindkét helyen csak Kristályvizet találtunk, amit előbbi cég 99, utóbbi pedig 95 forintért kínált. A Tescóban már több lehetőség közül választhattunk volna, ráadásul a többség olcsóbb is volt jóval, mint 100 forint (Aquarel pl. 75-79 Ft, Balfi 85 Ft, Theodora 89 Ft, Szentkirályi 84 Ft).

Vegyes volt a kép a darabonként kapható pálcikás jégkrémek háza táján. Az Auchan termékkínálatában a legolcsóbb a 120 forintos Krémkönnyű volt, a skála másik szélén pedig a 350 forintos Magnum állt. Ugyanez a két termék jelentette a két végletet, de előbbit 90, utóbbit pedig 299 forintét árulták. A Tescóban a Magnum darabját - íztől függően - 329-359 forintért nyalhattuk volna el, a vékonyabb pénztárcájúaknak ugyanakkor saját márkás fagyik is rendelkezésre álltak 85, illetve 95 forintért (utóbbit ráadásul nyugodtan nevezhetjük a Magnum klónjának).

Infláció: még nem érdemes lassulásról álmodni
Inflációs tippek: az MNB nem vesztheti el a hitelességét

Veres: irreális a 3 százalékos inflációs cél
PM-MNB: 1 százalék még belefér
Havi 192 ezerből tud kijönni egy négytagú család
Még tíz évig biztos drága marad az élelmiszer
Az élelmiszer és a gáz betesz az inflációnknak

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG