Sarkozy aláássa az EU pozícióit
Peter Mandelson, az Európai Unió kereskedelmi biztosa - szóvivője útján - visszautasította kedden Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök vádját, miszerint a világkereskedelem liberalizálását célzó tárgyalásokon ő, a biztos, olyan álláspontot képviselne, amelynek az elfogadása jelentősen visszavetné az európai mezőgazdasági termékek előállítását és exportját.
Peter Power, a brit Mandelson szóvivője azt mondta, hogy Sarkozy hétfői kijelentése aláássa az EU pozícióit az e hónapban Genfben folytatandó világkereskedelmi tárgyalásokon. Sarkozy bírálata Mandelson mellett Pascal Lamyra, a Kereskedelmi Világszervezet vezetőjére is irányult. Mandelson szóvivője csalódást keltőnek és igazságtalannak minősítette a francia elnök szavait.
A világkereskedelem liberalizációját célzó tárgyalások - diplomaták közlése szerint - annyiban valóban rosszul állnak, hogy az uniónak mindeddig nem sikerült elérnie a piacnyitási aránytalanságok kívánatosnak ítélt csökkentését. Ezért Brüsszelben arra hajlanak, hogy ne ragaszkodjanak határidőkhöz, és inkább húzódjon el a megállapodás aláírása, de nagyon előnytelen feltételekbe ne menjenek bele.
Sarkozy nem először támadt Mandelsonra hétfői nyilatkozatával. Amikor az EU állam-, illetve kormányfőinek júniusi brüsszeli csúcstalálkozóján azt kérdezték tőle újságírók, felelősnek tartja-e José Manuel Barroso bizottsági elnököt az ír népszavazási kudarcért, a francia elnök azt mondta, hogy nem, és ha már felelősre akarnak rámutatni, akkor mutassanak Mandelsonra. Szerinte, ha az EU követi Mandelson tanácsait, akkor az európai gazdák rosszul fognak járni a globális kereskedelemliberalizálási megállapodással.
EU: a triumvirátusnál a kormányrúd
Sarkozy lehet az unió megmentője
Merkel: az ír "nem" akadályozza a bővítést
Ficoval már a kávézás is megvolt
Keresik a gyógyírt a csalódásra
MTI