Tízszeres többlet az EKB-nál
Adózott eredményként 1,322 milliárd eurót számol el a tavalyi évről az EKB, miután a képződött többletből előírás szerint árfolyam- és kamatváltozásokkal kapcsolatos kockázati tartalékot kell képeznie, közölték az EKB beszámolójában.
Az EKB bevételei elsősorban a tartalékaiból végrehajtott kihelyezéseiből, az ezeket megtestesítő banki termékekből fakadnak, illetve kisebb részben a forgalomban lévő euróbankjegyek után kapott pénzből.
Az idei eredményt máris fenyegeti 10,3 milliárd eurónyi hiány, amely abból adódott, hogy öt kereskedelmi bank, a Lehman Brothers befektetési bank egy német részlege, izlandi bankok leánybankjai és egy holland pénzintézet nem tudták törleszteni az EKB refinanszorozási aukcióin fölvett pénzt, a fedezetként beadott, zálogjoggal támogatott értékpapírok pedig elértéktelenedtek. A pénz pótlásáról a nemzeti központi bankoknak az EKB-ban viselt részesedésük arányában kell gondoskodniuk.
Az EKB-nak és a nemzeti központi bankoknak együttesen tavaly 28,7 milliárd eurós profitjuk volt a refinanszírozási árveréseken közös pénzügyi szervezetük, a Eurosysteme keretében, a 2007-es 23,2 milliárd euró után.
Még egyet suhint az EKB áprilisban
Az EKB vezetői is több pénzt visznek haza
Kamatvágás: az EKB London nyomában
MTI