.jpg)
A statisztika csak az igényléseket rögzíti, nem derül ki belőle, mennyi az elfogadott igénylések száma, az viszont egyértelmű, hogy az adósok többségét a rekord közeli mélységbe süllyedt kamatok refinanszírozásra - a régi, drágább kölcsönök újjal, olcsóbbal való kiváltására - ösztönzik. Ez is segíthet a banki visszafoglalások számának csökkentésében, élénkítheti az amerikai lakóingatlan-piacot, ahonnan a mostani világgazdasági bonyodalmakba torkolló törlesztési válság tavaly nyáron elindult.
A refinanszírozási igénylések szezonális kiigazítással az átlagot messze meghaladó ütemben, 62,6 százalékkal szaporodtak, és arányuk az összes jelentkezésen belül 83,2 százalékra nőtt az előző heti 76,9 százalékról.
Az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) a múlt hét elején soha nem látott mélységbe süllyesztette alapkamatát, azaz szövetségi napikamatcélját, 0-0,25 százalékos sávot állapítva meg az addigi, 1 százalékos cél helyett. A múlt héten a harmincéves, rögzített kamatú jelzálogkölcsönök kamata 0,14 százalékponttal átlagosan 5,04 százalékra csökkent az Egyesült Államokban, ez a legalacsonyabb 2003. június óta. A kamatátlag tavaly ilyenkor 6,10 százalékos volt, idén nyáron jutott 6,59 százalékos csúcsra, és még novemberben is 5,99 százaléknál tartott. A 15 éves, rögzített kamatú kölcsönök kamatátlaga 4,91 százalékra csökkent 4,93 százalékról.
A kedden megjelent kormányzati statisztika szerint novemberben tovább csökkentek a lakóingatlan-eladások az Egyesült Államokban: mind az új, mind a meglévő lakóingatlanok értékesítése erősen visszaesett. A meglévő lakóingatlanoknál 8,6 százalékos volt a visszaesés, éves szintű 4,49 millióra, és a lakóingatlanok átlagára is ötödik hónapja csökkent. Az elemzők éves szintű 4,90 milliós értékesítést vártak. Az új lakóingatlanok eladása sorban negyedik hónapja fogyatkozott, novemberben 2,9 százalékkal, éves szintű 419 ezerre. Az elemzők 4,2 százalékos mérséklődést vártak az új lakóingatlanoknál.
Közel fél évet várnak pénzükre a magyarok
Minden azon múlik, lesz-e fordulat 2009-ben
Nincs ember, aki lakást akar venni
Elkapta a válság? Vegyen luxuslakást!
Ilyen recessziót még nem láttak az írek - most fognak
Folytatódik a plázaboom - mi lesz a kisboltokkal?
MTI