Változtatni kell, hogy 10 év múlva is legyen mit enni
Ezzel együtt felértékelődött és nagyon jelentősen megemelkedett a felelősségük az agrárszakembereknek is - emelte ki a szakminiszter, aki ennek kapcsán kifejtette: ha a jelenlegi agrártermelési szintet nem tudjuk jelentősen növelni, akkor a világ lakosságát mintegy 10-15 év múlva nem tudjuk ellátni.
"Ezt felismerve, a magyar kormányzat 2,5 évvel ezelőtt meghirdetett programjában egy 30 százalékos termelésnövekedést tűzött ki a következő 10 évre, ami nagy megütközést keltett mind az Európai Unióban, mind a világban" - mondta Gráf József, hozzátéve: úgy véli, ma egyre többen értik ennek az okát.
Közölte: gőzerővel folynak Magyarországon a jövőt megalapozó beruházások, új szarvasmarhatelepek, sertéstelepek baromfitelepek épülnek, egy sor új gépet vásároltak a gazdálkodók.
"Az 1.300 milliárd forintos lehetőségünk közel felét a mezőgazdaság műszaki technikai megújítására fordítjuk" - mondta a fejlesztésekre fordítható összeg nagyságát érzékeltetve. Az elmúlt évről szólva elmondta: az élelmiszeripari, mezőgazdasági termékek exportja 4,5 milliárd euró, az import pedig csak 3,2 milliárd euró volt, ami Európában is kiemelkedő eredmény.
A mezőgazdaságnak azonban nemcsak elegendő mennyiségű, de biztonságos élelmiszert kell előállítani - mutatott rá miniszter, aki annak a reményének adott hangot, hogy a vásár látogatói maguk is meggyőződhetnek arról, hogy a magyar élelmiszerek a világon az egyik legbiztonságosabb élelmiszerek.
A vasárnapig nyitva tartó barcsi expón több mint száz kiállító vesz részt, köztük mintegy 25 élelmiszeripari cég, bemutatva Somogy megye kiváló minősítést kapott mézeit, borait, húskészítményeit és tejtermékeit.
A vásárra a szomszédos Horvátországból is érkeztek kiállítók, s velük a verőcei gazdasági kamara szakemberei is, hogy tapasztalatokat gyűjtsenek, üzleti kapcsolatokat építsenek. A szervezők 15 ezer látogatóra számítanak.
Megoldás: segély, bioüzemanyag, génmanipuláció
Eljön a mi időnk? Most kell résen lennünk
Elképesztő gabonadrágulás három év alatt
Véres csata várható a húspiacon
MTI