1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egészséges munkahelyekért és a munkavállalók nagyobb biztonságáért kétéves kampány folyik Európában, amelynek fontos része a munkahelyi kockázatok elemzése és értékelése. Riasztó baleseti statisztikák jelzik a kampány időszerűségét.
A munkahelyi biztonság és egészségvédelem európai hete kezdődik október 20-án. Az egészséges munkahelyekért és a munkavállalók nagyobb biztonságáért azonban kétéves kampány is folyik Európában, amelynek fontos része a munkahelyi kockázatok elemzése és értékelése. Riasztó baleseti statisztikák jelzik a kampány időszerűségét.

Az Egyesült Államok szenátusa megszavazta, hogy ez év októberét - az USA történetében először - egy drámai kórkép, a hirtelen szívhalál elleni küzdelemnek szenteljék. Magyarországon pedig mozgalom szerveződik az újraélesztéssel kapcsolatos tevékenység megújítására és megerősítésére. A hirtelen szívhalálból ugyanis vissza lehet térni az életbe, ha a korszerű újraélesztési technikákat időben alkalmazzák.

Az Amerikai Egyesült Államokban a statisztikai adatok szerint minden évben 300 ezer ember fejezi be életét hirtelen szívhalál következtében: ez több, mint az emlőrák, a tüdőrák és az AIDS okozta halálozás együttvéve.
Októberben az USA minden intézménye tudatosítani, tanítani igyekszik az ország halálozási statisztikájának első helyén álló katasztrófa jelentőségét, tüneteit, annak bekövetkeztekor az újraélesztés elsősegély szintű, de késlekedés nélküli alkalmazását, mert a hirtelen szívhalál bármikor, bárhol és bárkit elérhet.

A Hirtelen Szívhalál Társaság kizárólag azért szerveződött, hogy az amerikai közvélemény fontos, állandó témaként foglalkozzon ezzel a súlyos gonddal, ismerje a kockázati tényezőket és megtanulja az újraélesztés technikáját, amit alapfokon mindenkinek tudnia kell. Ráadásul az újraélesztés művelete igen sokat változott az utolsó években. A korábbi szív-tüdő újraélesztés helyett a legújabb vizsgálatok tanúsága szerint eredményesebb, ha szív-agy újraélesztést végeznek.

A kettő között az a lényeges különbség, hogy az eddigi gyakorlat: elsősegélyként az orron vagy szájon keresztül tüdőbe fújt levegő az egészségügyiek által folytatott újraélesztésig, amikor már szakképzett módon folyik a szívmasszázs és a lélegeztetés, nem csak fölösleges, de inkább hátrányt jelent. Az első percekben, különösen ha valaki egyedül kezdi az újraélesztést, csak a mellkas percenként százszor történő, ritmusos összenyomása az életmentő beavatkozás a rohammentő megérkezéséig, mert az agyat kell vérrel átáramoltatni.

Ez természetesen csak a hirtelen szívhalálra igaz, amikor a szívműködés leállása következtében a megszűnt vérkeringést kell pótolni, amennyire a mellkas nyomogatásával, a szívmasszázzsal ez lehetséges. Vízbefulladás, vagy gázmérgezés esetén a lélegeztetés is elengedhetetlen! Más a helyzet akkor is, ha többen igyekeznek az áldozatot újraéleszteni és van közöttük olyan, akinek van a tüdőbefújásos lélegeztetésben gyakorlata.

Az amerikai nagyközönséget az is megdöbbentette, hogy a közelmúltban nyilvánosságra hozott adatok szerint három kanadai régió és hét város az USA területén óriási mértékben különbözik egymástól abban, hogy az ott bekövetkező hirtelen szívhalálnak mi a kimenetele. Így például száz amerikaiból, akit Alabama Cityben ér a tragédia, csak egy kerül haza otthonába élve, míg a Seattle utcáján gyakorlatilag holtan összeesőkből nyolc sikeresen újraélesztve kerülhet vissza a családjához.

A hirtelen halál tehát visszafordítható, ha az egész társadalom figyel erre és segít, ha arra szükség van. Az egyes városok közötti sokszoros különbség pedig elsősorban abból ered, hogy a hirtelen halál miatt összeesők közelében lévők mennyire segítőkészek és milyen mértékben tudják, mit kell ilyenkor késedelem nélkül tenni. Minden perc, ami újraélesztési kísérlet nélkül telik el, tíz százalékkal rontja az újraélesztés sikerének esélyét.

Magyarországon nemrég a Lege Artis Medicinae - LAM - orvosi folyóirat főszerkesztője, Dr. Kapócs Gábor intézett felhívást a társadalomhoz "Szövetség az újraélesztés újraélesztésére" címmel. Ennek célja az, hogy a hirtelen szívhalál megelőzéséről és az újraélesztés korszerű és eredményes technikáinak oktatásáról minél szélesebb körű orvosi és társadalmi párbeszédet nyissunk. 

Kolonics György, olimpiai bajnok kenuversenyző váratlan szívhalála fölrázta a magyar közvéleményt és ez az esemény rádöbbentette az embereket, milyen nagy szükség van a társadalmi szemléletformálásra, annak megértésére, hogy a késlekedés nélküli segítségnyújtás életet menthet. A folyóirat és az eLitMed.hu egészségügyi portál e felhívással szövetséget ajánl az újraélesztéssel kapcsolatos tevékenység megújítására és megerősítésére. A szervezők csatlakozásra hívnak fel minden tenni tudó és tenni kész szakembert és laikust, szervezetet, céget és alapítványt,amely az újraélesztés újraélesztésével egyetért és kész közreműködni ennek a célnak az elérésében.

Egészséges internet: nem hagy minket elsorvadni  
Veszélybe sodorhatnak a használt mobilok 
Havi húszezerért biztosíthatja családja egészségét
Milliárdokat bukunk a GMO-tilalom miatt


MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG