Az izraeli hadsereg (IDF) tovább nyomul északra Libanonban, újabb izraeli katona esett el dróntámadásban Dél-Libanonban szombat éjjel – jelentette az IDF vasárnap. Az Askelomban élő, huszonegy éves Miháel Tjukin 2020-ban érkezett Izraelbe Ukrajnából édesanyjával, akinek egyetlen gyermeke volt. A libanoni síita Hezbollah drónjának felrobbanásakor további négy katona könnyebben megsérült.
Halálával tizenháromra emelkedett a „tűzszünet” meghirdetése óta, és huszonötre az iráni háború kezdete óta az északi fronton elesett izraeli katonák száma. Rajtuk kívül négy civil is életét vesztette a libanoni határnál. Szombaton este fél tizenegy körül történt a robbanás a dél-libanoni Zútr as-Sarkíja falunál, amikor az izraeli erők a Litáni folyótól északra fekvő stratégiai magaslatok elfoglalásán dolgoztak.
Azért éjjel haladtak, mert a Hezbollahnak a katonai rádió értesülése szerint eddig csak nappal irányítható optikai vezérlésű drónjai voltak, de az újabb halálos robbanás nyomán úgy vélik, hogy már beszereztek éjszakai is működő készülékeket. A Hezbollah terrorszervezet Dél-Libanon bonyolult terepviszonyait és a határ menti települések közelségét kihasználva alacsonyan repülő, nehezen felderíthető drónokat alkalmaz az izraeli erők, illetve Izrael területén a civil települések ellen. Az elmúlt napokban az IDF elmélyítette libanoni műveleteit, célja a Hezbollah egységeinek északabbra szorítása, rakétaindító állásaik és infrastruktúrájuk megsemmisítése, a határ menti izraeli településekre leselkedő veszély csökkentése.
Az új hadművelet részeként vasárnap reggel bejelentették, hogy huszonhat év után ismét elfoglalták Beaufort várát Dél-Libanonban, és hadműveletet indítottak a környező térségen. Szombaton a Hezbollah is kiszélesítette támadásait, és hetek óta először rakétákat lőtt ki észak-izraeli városok, Karmiel, Cfat és Naharia felé. A nap során összesen huszonöt rakétát lőttek ki Izraelre.
Az eszkaláció miatt a Polgári Védelem tanítási szünetet, illetve távoktatást rendelt el vasárnapra és hétfőre a határ menti településeken. Emellett bezárták a tengerparti strandokat, és ismét a föld alá költöztetik a betegeket a nahariai kórházban. A libanoni egészségügyi minisztérium szombaton azt közölte, hogy tizenhat ember halt meg és harmincnégyen megsebesültek az izraeli támadásokban.
(MTI)

Lerántotta a leplet: ezzel zsebelte be az idei díjakat az Erste profija
A magyar sztori jó és a forint erősődésén keresztül megfelelő dezinflációs folyamatok indultak el




